جنگ تعرفه‌ای؛ این بار: دهلی‌نو و واشنگتن

هند هم وارد جنگ تجاری شد

تاريخ 1398/03/26 ساعت 10:03

مازاد تجاری هند نسبت به امریکا آنچنان هم زیاد نیست. آنها سال 2018، 54 میلیارد دلار به ایالات متحده صادر کرده و 33 میلیارد دلار کالای امریکایی خریده اند.

هند هم جنگ تجاری با امریکا را آغاز کرد، به این شکل که برای واردات محصولات امریکایی تعرفه تعیین کرد. سی ان ان گزارشی دراین باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، هند تعرفه های صادرات محصولات امریکایی را افزایش داد،‌ اقدامی که ضربه ای دیگر به تجارت جهانی وارد خواهد کرد.

طبق بیانیه وزارت مالی هند، تعرفه ها در مورد چندین محصول امریکایی از تاریخ 16 ژوئن به اجرا درآمده است. محصولات مورد هدف شامل سیب امریکایی –که با تعرفه 70 درصدی مواجه شده است- بادام، عدس و چندین محصول شیمیایی است.

این اولین بار است که هند تعرفه هایی برای واردات محصولات امریکایی در تلافی افزایش عوارض واردات ایالات متحده در مورد فولاد و آلومینیوم هند اعمال می کند.

البته هند بارها و بارها اعمال این عوارض را به تعویق انداخته بود. اما در نهایت حتی با وجود مذاکرات تجاری، این تعرفه ها را در نظر گرفت.

دولت هند ارزش کالاهای مورد هدف قرار گرفته را اعلام نکرده است، اما پیشتر آنها به سازمان تجارت جهانی اعلام کرده بودند ارزش این کالاهای وارداتی 241 میلیون دلار است.

دو کشور کالاها و خدماتی به ارزش حدود 142 میلیارد دلار در سال مبادله می کنند، اما بعد از اینکه دولت ترامپ به مشارکت تجاری با هند پایان داد، این رابطه به سردی رفته است.

یکی از بزرگترین اولویت های دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا، کاهش کسری تجاری امریکا با کشورهای جهان است. ماه گذشته، دولت او تعرفه های 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی را از ده درصد به 25 درصد افزایش داد. او همچنین تهدید کرد که 300 میلیارد دلار دیگر از کالاهایی که از چین وارد می شود را هم تحت تعرفه های جدید قرار خواهد داد. البته کسب و کارها هشدار داده اند که به اقتصاد ایالات متحده آسیب وارد خواهد شد.

مازاد تجاری هند نسبت به امریکا آنچنان هم زیاد نیست. آنها سال 2018، 54 میلیارد دلار به ایالات متحده صادر کرده و 33 میلیارد دلار کالای امریکایی خریده اند.

ترامپ بارها و بارها تعرفه های هند روی محصولاتی امریکایی از جمله موتورسیکلت و یکسری نوشیدنی ها را به شدت مورد انتقاد قرار داده بود. ترامپ به دنبال شکایات از دامداران امریکایی و تولیدکنندگان دستگاه های پزشکی که با تعرفه های دهلی نو، صادراتشان دچار مشکل شده بود، امتیازات تجاری با این کشور را لغو کرد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر