اتوایکس چه می خواهد؟

کاری بیشتر از تحویل خواروبار به منازل شما

تاريخ 1398/02/04 ساعت 13:29

خودروهای بدون راننده یا به اصطلاح خودران یک پدیده جدید است و هم چنان در محله آزمایش قرار دارد. اما یک استارت آپ به نام اتو ایکس به راه های متفاوت استفاده از این پدیده جدید فکر می کند.

در سال گذشته یک شرکت تحویل خواروبار در سن خوزه کالیفرنیا ایجاد شد. کاربرانی که اپ اتوایکس را در تلفن های هوشمند خود نصب کرده بودند می توانستند محصولات و کالای مورد نظرشان را سفارش دهند و این سفارش ها با یکی از خودروهای خودران به آن  ها تحویل داده می شد.

هدف این شرکت این بود که شیوه های استفاده از خودروهای خودران را تغییر دهد و از آن ها برای مقاصد دیگری جز حمل مسافر مثل تدارکات و تحویل سفارش هم استفاده کند.  شیائو موسس اتوایکس می گوید: «ما یک پلتفرم هوش مصنوعی ایجاد کردیم. این پلتفرم می تواند وسایل نقلیه مختلف را تامین کند. این وسایل می توانند مسافر جابه جا کرده یا سفارش ها را تحویل دهند».

 به گفته شیائو آنچه به آن ها برای عرضه خدمات خودروهای خودران در همه زمینه ها کمک می کند، هوش مصنوعی است.

اتو ایکس در سال گذشته با سرمایه ای 43 میلیون دلاری ایجاد شد. این شرکت اعلام کرده که از فناوری های اختصاصی و حسگرهای ترکیبی برای تحلیل اطلاعات، محاسبه دقیق فاصله و  تشخیص موانع در مسیر خودروهای بدون راننده استفاده می کند. اتو ایکس می تواند این فناوری را در اختیار دیگر شرکت هایی که قصد استفاده از خدمات خودروهای بدون راننده را دارند، قرار دهد.

مدیرعامل اتوایکس می گوید: « تلاش می کنیم این فناوری را در اختیار بخش های مختلف دیگر مثل تولیدکنندگان خودرو،  شرکت های اشتراکی خودرو و شرکت های تدارکاتی قرار دهیم تا به بهبود کسب و کار آن ها کمک کند. اینترنت می تواند به صنایع سنتی برای بهتر شدن کمک کند و البته اثرگذاری آن هم بیشتر است».

این موضع اتوایکس متفاوت از چیزی است که در تلاش های شرکت هایی مثل وایمو و اوبر در زمینه توسعه استفاده از خودروهای خودران دیده می شد. اخیرا اوبر یک میلیارد دلار در پروژه خودروهای بدون راننده سرمایه گذاری کرده است. در سال گذشته هم وایمو اولین بخش تجاری استفاده از خودروهای بدون راننده را در امریکا ایجاد کرد.

مدیر اتوایکس اعلام کرده که این شرکت با وجود اجرای طرح آزمایشی در آمریکا قصد دارد بیشتر بر بازار چین و آسیا تمرکز کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر