نشست نمایندگان بخش ‌خصوصی ایران با نخست‌وزیر پاکستان به میزبانی اتاق تهران برگزار شد

توسعه روابط اقتصادی از کانال تهاتر

تاريخ 1398/02/03 ساعت 12:12

نخست‌وزیر پاکستان و رئیس اتاق تهران در نشست مشترک هیات مهمان پاکستانی متشکل از نمایندگان دولتی و بخش خصوصی این کشور با نمایندگان بخش خصوصی بر ضرورت استفاده از فرصت موجود برای توسعه روابط تجاری تاکید کردند.

نشست فعالان بخش خصوصی ایران با نخست‌وزیر پاکستان و هیات همراه وی، عصر روز دوم اردیبهشت ماه در محل هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد. این گردهمایی تجاری را اتاق تهران با همکاری سفارت پاکستان در ایران، برپا کرد تا در فرصت حضور یک مقام عالی‌رتبه کشور همسایه در تهران، مقدمات دستیابی به استراتژی مدونی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور فراهم شود. در این نشست محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی کشورمان به همراه وزیر بازرگانی پاکستان و دستیار ویژه نخست‌وزیر در حوزه نفت نیز حضور داشتند.

این در حالی است که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن‌ و‌ کشاورزی تهران، گسترش مناسبات اقتصادی بخش‌خصوصی کشور با کشورهای همسایه را در دستورکار قرار داده است و چندی پیش نیز با حضور سفیر پاکستان و فعالان بخش خصوصی، مشکلات توسعه تجارت بین دو کشور را مطرح و بررسی کرده بود. (اینجا بخوانید )

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان که سفر خود به ایران را از مشهد مقدس آغاز کرده بود، با ورود به تهران مورد استقبال رسمی رئیس‌جمهور قرار گرفت و با حسن روحانی و تعدادی از وزرای دولت برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی مذاکره کرد. عمران‌خان پس از آن همراه با چند عضو ارشد اقتصادی کابینه خود راهی ملاقاتی با فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی ایران شد که توسط اتاق بازرگانی تهران و سفارت پاکستان ترتیب داده شده بود. در این دیدار که جمعی از کارآفرینان، تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی فعال در حوزه‌های مختلف صنعت و انرژی حضور داشتند، نخست‌وزیر پاکستان بر عزم جدی دولت این کشور بر گسترش مناسبات اقتصادی با ایران به رغم تشدید تحریم‌ها، تاکید کرد و بخش خصوصی ایران نیز از آمادگی این بخش برای صادرات محصولات پتروشیمی و همکاری در صنایع زیرساختی از جمله سیمان، برق و احداث خط لوله انتقال گاز به پاکستان خبر داد.

 

تلاش برای برقراری تجارت آزاد میان دو کشور

رییس اتاق تهران که میزبان این نشست بود، در ابتدای سخنان خود به همبستگی عمیق میان دو ملت و دولت‌های ایران و پاکستان اشاره کرد و گفت: به‌رغم روابط دیرینه میان دو کشور، حجم مناسبات اقتصادی و تجاری دو طرف ارزش معادل یک میلیارد دلار دارد که راضی‌کننده نیست و این میزان را می‌توان به سادگی افزایش داد.

مسعود خوانساری افزود: درست است که سایه تحریم‌های ناعادلانه طی سالیان گذشته تا اندازه‌ای بر روابط دو کشور سنگینی کرده و موجب شده این رابطه به سطح دلخواه نرسد اما تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران دوره جدید و دروازه تازه‌ای را برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری بخصوص با کشورهای دوست و برادر و همسایه گشوده است.

وی با اشاره به وجود مشکلاتی در راه توسعه همکاری‌های اقتصادی از جمله، نبود کانال‌های مالی و بانکی فیمابین، وجود تعرفه‌های بالا و قاچاق کالا، گفت: در خصوص موضوع عدم امکان نقل و انتقالات مالی ‌می‌توان از راه‌هایی مانند تهاتر کالا با یکدیگر استفاده کنیم و قرارداد تجارت آزاد نیز یکی از راه‌های مهم برای توسعه تجارت دوجانبه است.

رییس اتاق تهران سپس، زمینه‌های همکاری دو کشور در بخش انرژی، نفت، گاز، پتروشیمی، مواد غذایی، کشاورزی، دارویی و نساجی را پررنگ توصیف کرد و افزود: شرکت سرمایه‌گذاری ایران و پاکستان به نام پائیر(PAIR)  نیز ظرفیت خوبی برای فاینانس پروژه‌های مشترک دارد.

خوانساری در خاتمه سخنانش، افزود: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیش از 18 هزار عضو فعال در زمینه‌های گوناگون تجاری، اقتصادی، فنی و صنعتی آمادگی کامل دارد تا با همتایان پاکستانی خود در همه موارد وارد مذاکره و تعاملات تجاری خصوصا در زمینه‌های سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌های مشترک شود.

 

سطح مناسبات تجاری با ایران را گسترش می‌دهیم

نخست‌وزیر پاکستان هم در ملاقات با نمایندگان بخش خصوصی ایران، با اشاره به اینکه کشورهای موفق در اقتصاد جهانی، همراه از یک اسلوب پیروی کرده‌اند و آن، تعامل و توسعه روابط دو جانبه با کشورهای همسایه است، گفت: اگرچه کشورهای جنوب‌شرق آسیا که در اقتصاد به ببرهای آسیا معروف هستند، به خوبی از این الگو برای رشد و تعالی اقتصاد خود بهره برده‌اند اما متاسفانه کشورهای پاکستان، ایران، هندوستان و افغانستان که در همسایگی یکدیگر هستند و از ظرفیت بالایی در بخش‌های مختلف اقتصادی بهره دارند، نتوانسته‌اند روابط دوجانبه و چندجانبه اقتصادی میان خود را توسعه دهند.

عمران‌خان افزود: این در حالی است که کشورهای پاکستان و ایران در طول تاریخ از روابط نزدیک سیاسی برخوردار بوده و هیچ‌گاه شاهد تنش میان این دو کشور نبوده‌ایم، بنابراین در دولت جدید پاکستان به دنبال آن هستیم که فصل تازه‌ای از روابط تجاری دوجانبه را با ایران آغاز کنیم و حتی با وجود تشدید تحریم‌ها، سطح مناسبات اقتصادی را گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه در مسیر رشد مناسبات میان دو کشور باید از ظرفیت‌ها و امکانات دو طرف استفاده کرد، افزود: پاکستان در دهه 60 میلادی بیشترین رشد و رونق اقتصادی را در منطقه آسیا در دست داشت و حال به دنبال احیای دوباره این جایگاه هستیم.

 

آمادگی بخش‌خصوصی ایران برای توسعه همکاری‌ها

در ادامه این نشست، نمایندگان بخش خصوصی ایران نظرات و پیشنهادات خود برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی را با هیات پاکستان در میان گذاشتند. ابتدا حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته، با اشاره به همکاری‌های دو کشور برای احداث خطوط برق و توافقاتی که میان دو طرف صورت گرفته است، لازمه عملیاتی شدن این پروژه‌ها را برقراری مناسبات بانکی پایدار میان دو کشور عنوان کرد و از نخست‌وزیر پاکستان خواست، دستورات لازم برای همکاری بانک‌ یا بانک‌های پاکستانی با همتایان خود در ایران را صادر کند.

صالحی همچنین با اشاره به آمادگی بخش خصوصی ایران برای فاینانس خطوط انتقال 1000 مگاوات برق از زاهدان به پاکستان، افزود: بخش خصوصی ایران همچنین آمادگی خود را برای سوآپ گاز از ترکمنستان به پاکستان اعلام می‌کند.

همچنین مهدی شریفی نیک‌نفس دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و نماینده بخش خصوصی در حوزه نفت و پتروشیمی در این نشست، با اشاره به ظرفیت تولید سالانه 60 میلیون تن محصولات پتروشیمی و نیز 8 میلیون تن ال‌پی‌جی (LPG) در ایران، گفت: بخش خصوصی ایران آماده است تا در قالب ایجاد شرکت‌های مشترک با بخش خصوصی پاکستان، مواد پتروشیمی و ال‌پی‌جی موردنیاز این کشور را تامین کند.

وی در عین حال احداث پالایشگاه‌های مشترک میان دو کشور را یکی دیگر از زمینه‌های همکاری دو طرف عنوان کرد و افزود: برای توسعه همکاری‌ها در حوزه نفت و پتروشیمی، باید خطوط کشتیرانی مشترک و نیز مراودات بانکی و پولی مناسب میان دو کشور برقرار شود.

 

تهاتر ال‌پی‌جی با کالاهای پاکستانی

در ادامه این نشست، دستیار ویژه نخست‌وزیر پاکستان در حوزه نفت، گفت: طی توافقات صورت گرفته، در حدود 104 مگاوات برق از طریق خطوط انتقالی بندر گوادر از ایران به پاکستان صادر خواهد شد.

ندیم بابر، همچنین در خصوص صادرات گاز ایران به پاکستان افزود: در این رابطه موافقتنامه‌ای میان دو کشور در حدود 10 سال پیش به امضا رسید که به دلیل اعمال تحریم‌ها علیه ایران، هنوز به سرانجام نرسیده است. هرچند بخش زیادی از خطوط انتقال گاز در خاک ایران احداث شده است.

وی افزود: طی مذاکراتی که به تازگی میان دو کشور صورت گرفت، مقرر شد گروه‌های حقوقی از هر دو طرف مذاکرات خود را برای پیشرفت در این حوزه آغاز کنند.

دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در حوزه نفت سپس با بیان اینکه این کشور نیاز مبرم به ال‌پی‌جی دارد، افزود: دولت پاکستان در حال حاضر دستیابی به مکانیزمی برای انجام معاملات تهاتری با ایران برای خرید ال‌پی‌جی و برخی محصولات پتروشیمی را در دستورکار قرار دارد.

در ادامه این نشست محمد اتابک، نایب‌رئیس اتاق تهران، فریال مستوفی رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران و تعدادی از دیگر نمایندگان بخش خصوصی پیشنهاداتی در خصوص همکاری در صنعت سیمان و صادرات این محصول به پاکستان، همکاری‌های بانکی و تسهیل تجارت رسمی میان دو کشور پیشنهاداتی را با مقامات پاکستانی از جمله وزیر بازرگانی این کشور مطرح کردند که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

گزارش تصویری

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر