معرفی سه استارت آپ و راه کارهایشان برای مدیریت بحران

استارت آپ ها به کمک مدیریت بحران می آیند

تاريخ 1398/01/24 ساعت 10:21

در حال حاضر در تعدادی از کشورها همچون آمریکا و ژاپن از شرکت های استارت آپی برای پیگیری و مدیریت بحران بهره گرفته اند و حتی آپ هایی برای کاربرانی که در مناطق زلزله خیز، مناطقی که خطر آتش سوزی های گسترده در آن ها وجود دارد و... نوشته شده

بررسی های ژئوموفولوژی و وقوع حوادث متعدد از زلزله گرفته تا سیل اخیر که بخش مهمی از کشور را درگیر کرده است، نشان می دهد که ایران یکی از کشورهایی است که از نظر بلایای طبیعی با خطرات بسیاری رو به رو است. اگرچه آمارهای مشخصی از میزان خسارت های بالایای طبیعی حداقل در 10 یا 20 سال گذشته و... در کشورما وجود ندارد اما بر هیچ کس هم پوشیده نیست که وقوع زلزله های متعدد، سیل، طوفان و به صورت کلی بلایای طبیعی هر چند سال یک دفعه چه خسارت های جانی و مالی سنگینی را به همراه داشته و هنوز جای زخمی یکی از آن ها در گوشه از کشور التیام پیدا نکرده شاهد وقوع حادثه ای دیگر در گوشه ای دیگر هستیم. البته در این بین به نظر می رسد که شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها می توانند باتوجه به استفاده از تکنولوژی های نوین و همچنین بهره گرفتن از انواع آپ ها پا به میدان بگذارند و به کمک کاهش آسیب های بلایای طبیعی و یا مدیریت بحران های پس از آن بیایند.

در حال حاضر در تعدادی از کشورها همچون آمریکا و ژاپن از شرکت های استارت آپی برای پیگیری و مدیریت بحران بهره گرفته اند و حتی آپ هایی برای کاربرانی که در مناطق زلزله خیز، مناطقی که خطر آتش سوزی های گسترده در آن ها وجود دارد و... نوشته شده و روی گوشی ساکنان آن مناطق نصب شده است. در ادامه به معرفی سه استارت آپ خارجی که در زمینه مدیریت بحران فعال شده اند می پردازیم:

One Concern  :

این استارت‌آپ در ماه مه ‌سال 2015 از سوی دو فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد با هدف ایمن‌تر کردن خانه‌ها و شهرها تاسیس و  راه‌اندازی شد. ماموریت این استارت‌آپ کمک به نهادهای عمومی برای گرفتن تصمیمات مهم در هنگام وقوع حادثه با اطلاعات بیشتر در زمان کمتر است. ماجرا از آنجا آغاز شد که در ماه آگوست سال 2014 «احمد وانی» مهندس فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد توانست از یک سیل ویرانگر در منطقه کشمیر هندوستان نجات پیدا کند. چند روز بعد وقتی به استنفورد برگشت به کمبود تکنولوژی‌های مبتنی بر اطلاعات در بحران‌ها و حوادث اینچنینی فکر کرد. وقتی با «نیکول هو» دانشمند علوم کامپیوتری و «تیم فرانک» متخصص زلزله و زمین‌لرزه ملاقات کرد، آنها به این نتیجه رسیدند که روی به‌کارگیری علوم اطلاعات و یادگیری ماشینی برای کمک به حادثه‌دیدگان در بلایای طبیعی و حوادث، کار کنند. چیزی که در ابتدا به‌عنوان یک پروژه تحقیقاتی آغاز شد، در نهایت به راه‌اندازی و تاسیس این استارت‌آپ منجر شد. این استارت‌آپ پلت‌فرمی مبتنی بر هوش مصنوعی دارد که با ارائه اطلاعات مهم و حساس از قبیل نقشه دقیق مکان حادثه، مسیرهای تخلیه و راه‌های فرار، امکان تصمیم‌گیری و انجام اقدامات فوری را برای نیروهای امدادی فراهم می‌آورد.

 FireStop :

این استارت‌آپ در زمینه ارائه راهکارهای آتش‌نشانی مدرن با استفاده از نرم‌افزارهای موبایل و تحلیل اطلاعات و داده‌ها فعالیت می‌کند. FireStopp  در واقع یک پلت‌فرم نرم‌افزاری ویژه موبایل است که امکان به اشتراک‌گذاری اطلاعات مهم و حیاتی مربوط به مصدومان و دسته‌بندی اطلاعات در لحظه را می‌دهد. این پلت‌فرم با استفاده از جمع‌آوری اطلاعات و پردازش پیشرفته آنها می‌تواند به‌طور قابل توجهی به کاهش تلفات ناشی از آتش‌سوزی، از بین رفتن اموال عمومی و مدیریت بهتر منابع و نیروهای امدادی کمک کند. این استارت‌آپ نیویورکی حالا در بسیاری از شهرهای آمریکا مورد استفاده ایستگاه‌های آتش‌نشانی قرار می‌گیرد.

Echo Response Technologies:

یک استارت‌آپ نیویورکی دیگر که ابزارهای مدرن تکنولوژی را برای کمک ‌رسانی بهتر در شرایط اضطراری ارائه می‌دهد. این راهکار برای حوادث و بلایای مختلف کارآمد است، اما بیشتر در آتش‌نشانی‌ها و مراکز اورژانس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این استارت‌آپ به کمک ابزارهای هوشمند و منحصر به فرد می‌تواند مکان دقیق مصدومان یا لوازم آسیب‌دیده را مشخص کرده، نقشه کامل لوله‌کشی‌های آب و گاز را نشان داده و به این ترتیب در کمک‌رسانی سریع و به موقع موثر باشد.

چندی پیش یکی از مدیران بنیاد ملی نخبگان در یادداشتی نوشته بود:« اکنون ما بيش از سه هزار شرکت دانش بنيان در حوزه هاي مختلف داريم و هزاران استارت آپ. هر کدام کارهاي بزرگي از دستشان برمي آيد. شرکت هاي دانش بنيان و فناور و استارت آپ ها بايد وارد ميدان شوند و با کمک فناوري پنجه در پنجه بلاياي طبيعي بيندازند. اين کار هم نياز است و هم نان دارد. لحظه ها را مي بايد که غنيمت شماريم. وقت تنگ است. با شکل گيري شرکت هاي دانش بنيان و استارت آپ هاي پيشگيرنده و ضد بحران دل همه مردم شاد خواهد شد. البته هزينه هاي بسيار کمتري هم خواهيم پرداخت و اين بازي دو سر برد خواهد بود. »


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر