گرانی دلار و حواشی برجام کار دست گردشگری داد

گران برای ما، ارزان برای آن ها

تاريخ 1398/01/06 ساعت 12:57

حضور این گردشگران باعث شد افت ناشی از نیامدن گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران کمی جبران شود. جامعه تورگردانان برنامه دارد در سال 98، سهم گردشگران کشورهای مختلف در بازدید از ایران را با برگزاری نمایشگاه های متعدد به تعادل برساند. تلاش اصلی ما معرفی ایران به عنوان کشوری امن به گردشگران خارجی است.

آینده نگر

«گردشگری از خود ما و خانه ما شروع می شود و فقط این نیست که برویم خارج کشور و ارز و دلار خرج کنیم». این جمله کارشناس گردشگری که در رسانه ملی مطرح شد، به زعم بسیاری از کاربران فضای مجازی عمق فاجعه در مورد سفرهای ایرانیان در سال 97 را نشان می دهد. افزایش هزینه اقامت، بلیت هواپیما و از سوی دیگر گرانی ارز سفر را برای ایرانی ها سخت کرد. از سوی دیگر هرچند افزایش نرخ انواع ارز در ایران فرصتی برای رشد و رونق گردشگری تلقی می شد اما حواشی سیاسی به سختی کار دامن زد. علی اصغر مونسان، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از این گفت که هرچند تفاوت نرخ ارز سفر به ایران را برای گردشگران خارجی مقرون به صرفه کرده اما از دست دادن پروازهای مستقیم به دلیل تحریم، مشکلات زیادی را ایجاد کرده که به ضرر صنعت گردشگری کشور تمام می شود. با این وجود اما مسئولان دولتی سال 97 را سال بدی برای گردشگری کشور نمی دانند. آن ها می گویند کل گردشگران ورودی به ایران در سال 96  نزدیک به  5 میلیون و 113 هزار نفر بوده درحالیکه جمیعت گردشگران ورودی به ایران در هشت ماه نخست امسال از این عدد بیشتر شده و با 57 درصد رشد به 5 میلیون و 520 هزار نفر رسیده است. براساس آماری که معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده بیشتر گردشگران ورودی به ایران از کشورهای عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه به کشورمان سفر کرده بودند و مسافران از این کشورها در مجموع حدود 2 میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت گردشگران به ایران را تشکیل می دهند. تفریح، درمان و زیارت اصلی ترین انگیزه مسافران از این کشورها به ایران بوده است. مسئولان گردشگری ایران می گویند سفر گردشگران آمریکایی به کشورمان هم در هفت ماه گذشته از سال 97، 27 درصد بیشتر شده است. به گفته ولی تیموری، در این بازه زمانی یک هزار و 665 گردشگر آمریکایی به ایران آمده اند که نسبت به هفت ماه از سال 96، رشد 27 درصدی را نشان می دهد. به گفته معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی از ابتدای سال 97 تا پایان آبان ماه، یک هزار و 879 آمریکایی به ایران سفر کرده اند.

فرصت های خوب برای گردشگری سلامت

اکنون قشر متوسط ایرانی بیش از همیشه در تنگنای سفر به کشورهای خارجی و حتی مقاصد داخلی است اما گرانی ارز به نفع گردشگران کشورهای همسایه تمام شده است. ساکنان کشورهای هم مرز با ایران برای سفر به این سرزمین معطل تعطیلی پروازهای مستقیم و طولانی مدت هم نمی مانند و می توانند از طریق دیگر خود را به ایران برسانند. در این بین یکی از بزرگترین فرصت هایی که در دل افزایش نرخ ارز و بی ارزشی پول ایرانی گنجیده، توسعه کسب وکارهای مرتبط با گردشگری سلامت است. در چند سال گذشته استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیانی در این حوزه شروع به فعالیت کرده اند و در سال 97 کاروبارشان سکه شده است. آن ها با ابتکار در این حوزه خدمات لازم از فرودگاه به مراکز درمانی، استراحتگاه و فرودگاه را برای بازگشت گردشگران سلامت فراهم کرده اند. این نشان می دهد که در همین شرایط سخت برای افکار مولد فرصت های بسیاری دراقتصاد ایران وجود دارد اما آیا سال 98 سال رونق سفر ایرانی ها به مقاصد گردشگری جهان است؟ پاسخ این سوال را باید در تحولات بین المللی آینده، افزایش درآمدهای ارزی دولت و آخر و عاقبت برجام جست وجو کرد.

 پور فرج، رییس جامعه تورگردانان کشور: گردشگری در سال 97 تحت تاثیر دو اتفاق قرار گرفت. در این سال تورهای خارجی به دلیل مسائل سیاسی ناشی از خروج آمریکا از برجام کاهش پیدا کرد.تهدید و تحریم باعث شد تعداد مسافران کشورهای اروپایی و آمریکایی به ایران کمتر شود. اتفاق دوم، افزایش نرخ ارز بود.  افزایش نرخ ارز باعث شد  سفر به ایران برای مسافران از کشورهای همسایه به صرفه شود. اظهارنظر مسئولان دولتی در ارتباط با رونق گردشگری ناشی از افزایش سفرهای خارجی به ایران بر همین اساس است.  این افزایش گردشگر ورودی البته نه از بازارهای هدفی مثل اروپا و آمریکا بلکه از بازارهای سنتی یعنی کشورهای همسایه به ویژه عراق است. در گذشته اگر سفر به ایران و خرید برای عراقی ها در کشورمان  برای دو هفته هزار دلار هزینه داشت، اکنون این هزینه به نصف رسیده است. این گردشگران بیشتر به هدف زیارت به ایران سفر می کنند و آثار تاریخی و فرهنگی ایران کمتر هدف بازدید آنان از کشورمان است. حضور این گردشگران باعث شد افت ناشی از نیامدن گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران کمی جبران شود. جامعه تورگردانان برنامه دارد در سال 98، سهم گردشگران کشورهای مختلف در بازدید از ایران را با برگزاری نمایشگاه های متعدد به تعادل برساند. تلاش اصلی ما معرفی ایران به عنوان کشوری امن به گردشگران خارجی است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر