آیا هوآوی از محدودیت‌ها و بندهای خارج از مرز چین زنده می‌گریزد؟

توقیف توسعه

تاريخ 1397/12/01 ساعت 13:11

هوآوی قلب تپنده فناوریِ چین به شمار می‌آید. یکی از برنامه‌هایی که چینی‌ها دنبال می‌کنند «ساخت چین تا سال 2025» نام دارد. این برنامه قرار است عمده تمرکزش روی توسعه فناوری باشد و شرکت هوآوی در کانون ماجرا قرار دارد. اما امریکایی‌ها به این سادگی کوتاه نمی‌آیند.

ترجمه: نسیم بنایی/ آینده نگر / منبع اصلی: اکونومیست

 مِنگ وانژو نمی‌خواست آدمی باشد که مدام در معرض دید عموم قرار بگیرد. او زنی آرام بود که نمی‌خواست توجه عمومی را به خود جلب کند. او دختر رن ژنگفِی موسس شرکت هوآوی است، شرکتی که یکی از بزرگ‌ترین غول‌های فناوری چینی به شمار می‌آید. مِنگ کارش را با پذیرش‌گری آغاز کرد. او 25سال است که به عنوان یک زن در این شرکت کار می‌کند. مراحل مختلف پیشرفت را پله‌پله طی کرده تا به مدیريت اجراییِ امور مالی شرکت هوآوی رسیده‌است. او در نوع خودش موفق شده‌بود تصویری درخشان از خودش ایجاد کند، البته خودش چنین قصدی نداشت، این تصویر خودش ایجاد شده‌بود. به هر حال او همیشه تلاش می‌کرد از حواشی دور بماند.

روز پنجم دسامبر بود که حاشیه‌ها دامانِ مِنگ را گرفت. پلیس کانادا گفت او در ونکوور دستگیر شده؛ مِنگ در مسیر مکزیک بوده. کانادایی‌ها از طرف مقامات امریکایی دستور داشتند او را بازداشت کنند. البته مِنگ تنها نبوده، چند نفرِ دیگر از کارکنانِ هوآوی نیز دستگیر شدند. ظاهراً آن‌ها در یک کلاه‌برداری در رابطه با تحریم‌های ایران دست داشته‌اند. در واقع به نظر می‌رسد آن‌ها به دنبال راهی برای دور زدنِ تحریم‌ها بوده‌اند و امریکایی‌ها به دنبال بهانه‌ای برای جنجال‌سازی برای شرکت هوآوی. البته هم خانم مِنگ و هم شرکت هوآوی این اتهامات را تکذیب کرده‌اند. در نهایت نیز دادگاه درباره او تصمیم گرفت.

جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا و یکی از مقامات ارشد امریکایی اعلام کردند دستگیریِ خانم مِنگ مطابق با قانون صورت گرفته و او واقعاً مرتکب جرمی شده که دستگیر شده‌است. اما بعید نیست که دست‌های سیاست پشت پرده این ماجرا باشد. چین به سرعت درخواست کرد خانم مِنگ را آزاد کنند و کانادا را تهدید کرد که در صورت عدم آزادیِ او، باید در انتظار عواقب جدیِ عمل خود باشد چرا که کاملاً بی‌مورد مِنگ را بازداشت کرده‌اند. کمی بعد دونالد ترامپ اعلام کرد اگر آزادسازیِ خانم مِنگ در روند مذاکرات چین و امریکا درباره جنگ تجاری موثر باشد، حاضر است در این قضیه مداخله کند.

*قلب تپنده فناوریِ چینی

هوآوی به منبعی برای نگرانی تبدیل شده‌است. اما نگرانی برای چه کسانی؟ برای کسانی که می‌خواهند در بازار فناوری حرفی برای گفتن داشته باشند. این شرکت چینی ابتدا تنها بازاری کوچک را در اختیار داشت. اما رفته‌رفته موفق شد بخش بزرگی از بازار را در اختیار بگیرد. حالا این شرکت به یکی از مهم‌ترین تأمین‌کننده‌های خدمات مخابراتی تبدیل شده و گوشی‌های تلفن همراهش که کاملاً مقرون به صرفه است در بسیاری از مناطق یافت می‌شود. فروش این شرکت از 12میلیارد و 800میلیون دلار در سال 2007 به 603میلیارد دلار در سال 2018 رسیده‌است. گویی این شرکت در لیگی با غول‌هایی نظیر مایکروسافت رقابت می‌کند. اخیراً توانسته در برخی از مناطق از اپل نیز پیشی بگیرد و بازار تلفن‌های همراهِ هوشمند را در اختیار خود داشته‌باشد.

چین برنامه‌ای را پیش می‌برد که «ساخت چین تا 2025» نام دارد. طبق این برنامه، چشم‌بادامی‌ها قرار است در بخش فناوری شاهد توسعه بسیاری در سطح بین‌المللی باشند. تاکنون شاهد خلاقیت‌های بسیاری از شرکت هوآوی بوده‌ایم. موفقیت‌های این شرکت و بلندپروازی‌هایی که در زمینه توسعه فناوری برای چینی‌ها دارد، منبعی برای نگرانی در برخی از کشورها نظیر ایالات متحده شده‌است. به نظر می‌رسد هوآوی قلب تپنده فناوری چین به شمار می‌آید.

مسیری که هوآوی تاکنون طی کرده تا خودش را از فرش به عرش برساند، مسیر ساده و آساني نبوده. راه درازی بوده که اکنون دست این شرکت را به بزرگ‌ترین بازارها رسانده‌است. بزرگ‌ترین بازار فناوری چین در حال حاضر همین هوآوی است. بسیاری از زیرساخت‌ها را در کشور هند، همین شرکت هوآوی تأمین می‌کند تا بتواند به بازار بزرگ هند دسترسی پیدا کند. طبیعی به نظر می‌رسد که در چنین شرایطی امریکایی‌ها از قدرت گرفتن چین و این شرکت چینی هراس داشته‌باشند. هوآوی شرکتی کاملاً ارزشمند به شمار می‌آید. امریکایی‌ها نیز این را به خوبی درک کرده‌اند. برای همین سعی دارند با دستگیری کارکنان آن قدمی برای فلج کردنِ این شرکت بردارند. اما چینی‌ها هم به سادگی تسلیم نخواهند شد. مقامات این کشور بارها اعلام کرده‌اند که هیچ‌گاه در برابر خواست امریکایی‌ها تسلیم نخواهند شد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر