سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزایش قاچاق دام زنده را رد کرد

کدام قاچاق؟ کدام دام زنده؟

تاريخ 1397/11/30 ساعت 15:35

قاچاق دام زنده عامل گرانی گوشت نیست.

 نزدیک به 80 تا 85 درصد از نیاز کشور به گوشت قرمز از طریق تولیدات داخلی و حدودا 15 تا 20 درصد از طریق واردات با ارز 4200 تومانی تامین می شود اما در ماه های اخیر و همزمان با گرانی گوشت مسئولان وزارت جهاد کشاورزی ادعا کردند که دام مولد ایرانی اکنون سه برابر قیمت بازار از دامدار خریداری شده و از کشور قاچاق می شود و همین مسئله عامل گرانی اخیر گوشت قرمز در بازار است. به گفته علی اکبر مهرفرد «امکان صفر کردن قاچاق دام زنده و گوشت در ایران به دلیل مرزهای گسترده آن وجود ندارد اما دستورالعملی ابلاغ شده که تردد دام در مناطق مرزی را کنترل و میزان قاچاق را کاهش دهد.»  

در آخرین واکنش نسبت به این ادعا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این گفت که گرانی گوشت ربطی به قاچاق دام ندارد. حمیدرضا دهقانی‌نیا گفت:»از نظر ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به عنوان تنها مرجع ارائه دهنده آمار و اطلاعات در حوزه قاچاق، اینکه می گویند گرانی گوشت قرمز به واسطه قاچاق دام است را نمی‌پذیریم. بر اساس آمار مربوط به کشفیات ظن قاچاق که ما داریم، طی ۱۰ ماه سال ۹۶ تعداد ۹۳ هزار و ۲۴۰ راس قاچاق دام داشتیم ولی در ۱۰ ماه امسال این عدد با ۴۰.۲ درصد رشد، به ۱۳۰ هزار راس رسیده است؛ بنابراین ما با یک رشد فزاینده‌ای که موجب افزایش قیمت گوشت قرمز شود مواجه نیستیم و وزن این موضوع به آن میزانی که ادعا می کنند نیست. ما نقطه اوجی برای قاچاق دام نمی بینیم و از این ۱۳۰ هزار راس مظنون به قاچاق، ۲۶ هزار راس در لبِ مرز کشف شده است».

طی یک ماه گذشته قیمت گوشت قرمز به 100 هزار تومان در یک کیلو هم رسید. همزمان با انتشار اخبار مربوط به افزایش قاچاق دام مرکز آمار هم در گزارشی اعلام کرد که کشتار دام در کشتارگاه های کشور در پاییز سال جاری کاهش یافته است. به گزارش مرکز آمار براساس اطلاعات به دست آمده از کشتارگاه های سراسر کشور وزن گوشت قرمز تولید شده انواع دام‌های ذبح‌شده در کشتارگاه‌های کشور در فصل پاییز ۱۳۹۷ جمعاً ۸۴٫۲ هزار تن گزارش شده، که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع دام بوده است. مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های کشور در پاییز سال ۱۳۹۷ با عملکرد فصل مشابه سال ۱۳۹۶ نشان‌دهنده کاهش ۲۰ درصدی مقدار تولید گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه اظهار داشت: هم اکنون در فصلی هستیم که به دلیل شرایط جوی از برخی مرزها دامی نمی‌تواند رد شود. بنابراین سوال اصلی این است که ما این میزان دام وارد کردیم وبیشتر از دام، ۲۰ درصد نسبت به ۱۲ ماهه سال ۹۶ گوشت گرم وارد کرده‌ایم؛ آیا با این تفاسیر قیمت گوشت کم شده است؟ خیر.بنابراین اینکه برخی از افراد می‌گویند قاچاق دام باعث افزایش قیمت گوشت شده، آدرس غلط است. ضعف‌ها در قسمت دیگری است اما سعی داریم همه موضوع را روی قاچاق دام آوار کنیم.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر