حداقل حقوق كارگران چقدر تعيين خواهد شد؟

هزينه سبد معيشت خانوار معيار تعيين دستمزد باشد

تاريخ 1397/11/22 ساعت 12:21

در نشست شوراي عالي كار با استناد به اطلاعات مراجع رسمی آماری، پیشنهادات مربوط به هزینه معیشت ارائه و در نهایت حداقل هزینه معیشت یک ماه نهایی می شود.

درحالی ‌که در ماه‌های گذشته بارها شاهد اعتراضات کارگران در شهرهای مختلف نسبت به حقوق و دستمزد و تاخيرها در پرداخت ها بوده ايم و كارگران بارها خواستار تشكيل جلسه شوراي عالي كار و افزايش حقوق و دستمزدشان بوده اند؛ بالاخره قرار است اين جلسه براي بررسي حقوق و دستمزد كارگران در سال آينده تشكيل شود.

فرامرز توفیقی رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: سناریوهای مربوط به تعیین هزینه معیشت خانوار استخراج شده است و در نشست روز چهارشنبه با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی مورد بررسی قرار می گیرد. در این نشست با استناد به اطلاعات مراجع رسمی آماری، پیشنهادات مربوط به هزینه معیشت ارائه و در نهایت حداقل هزینه معیشت یک ماه نهایی می شود. به گفته او در سال گذشته حداقل هزینه میعشت خانوار برای یکماه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین شده بود و امسال هم اين موضوع تعيين خواهد شد و افزايش حقوق بايد براين اساس باشد.

اما بررسي هاي دستمزد و حقوق براي سال آينده در حالي در هفته هاي آينده بايد سرعت بگيرد كه كارگران نسبت به وضعيت معيشت خود اعتراضات بسياري دارند. مشکلات معیشتی به دلیل افزایش هزینه‌های زندگی و جهش تورم در کشور افزايش چشم گيري داشته است.

فعالان و تشکل‌های کارگری از نیمه تیرماه و بعد از افزایش یک‌باره قیمت دلار و ارزهای دیگر در کشور و در پی آن افزایش تورم در کشور خواستار تشکیل شورای عالی کار و بررسی راه‌های افزایش حقوق و دستمزد کارگران شدند؛ موضوعی که در عمل تاکنون به نتیجه نرسیده است و به بن‌بست خورده. دراین‌بین حتی جلسه‌ای که هفته گذشته با حضور وجود جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان کارگران و کارفرمایان برگزار شد هم به نتیجه نرسید و بررسی این موضوع به دو هفته دیگر موکول شد. به اعتقاد نمایندگان کارگران موضوع افزایش و ترمیم حقوق کارگران در حال تبدیل‌شدن به یک چالش جدی در کشور است آن‌هم در شرایطی که به ماه‌های پایانی سال و تصمیم‌گیری درباره حقوق و دستمزد سال آینده (1398) نزدیک می‌شویم. علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار معتقد است: تعلل در ترمیم دستمزد باعث می‌شود بحث‌های مربوط به جبران هزینه معیشت کارگران عملا با تعیین مزد 98در پایان سال تلاقی کند و نتیجه آن چیزی جز بن‌بست مزدی نباشد چراکه در این صورت باید هم افزایش مزد 98 و هم جبران هزینه‌های معیشت در سال 97مدنظر قرار بگیرد و این یعنی افزایش شدید دستمزد برای سال 98 که یقیناً شوک‌آور خواهد بود.

هزینه سبد معیشت خانوار به عنوان یکی از معیارهای تعیین دستمزد کارگران و سنجش فاصله حقوق و دستمزد فعلی تا معیشت برای نخستین بار در مذاکرات دستمزد سال ۹۶ در دستور کار قرار گرفت تا مبنایی برای تعیین وضعیت معیشت خانوارهای کارگری باشد. بر این اساس این  رقم برای یکماه خانوار با تعداد ۳.۲ نفر معادل ٢ میلیون و ٤٨٩ هزارتومان تعیین شد. بر اساس این گزارش، دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار هر ساله در ماه‌های پایانی، در جلسات شورای عالی کار مورد بررسی قرار می گیرد و در روزهای پایانی اسفند حداقل دستمزد سال آینده نهایی می‌شود.طبق ماده۴۱ قانون کار، حداقل مزد کارگران باید با در نظر گرفتن «درصد تورم اعلامی» و «تامین زندگی یک خانواده» تعیین شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر