حلقه مفقوده در زنجیره فعالیت دانش بنیان ها کدام است؟

هیچ سازمانی متولی انجام امور بازرگانی دانش بنیان ها نیست

تاريخ 1397/11/21 ساعت 12:25

بعضی تحلیل ها گویای فقدان حلقه بازرگانی در زنجیره فعالیت این شرکت هاست.

 براساس آماری که بانک مرکزی در خردادماه سال جاری منتشر کرد، از خرداد سال 96 تا خرداد سال 97، هر شرکت دانش بنیان به طور میانگین 55.1 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده است. کل تسهیلات پرداختی دولت به دانش بنیان ها در این بازه زمانی 50 هزار میلیارد ریال بوده است. در بهار سال 97، 377 شرکت دانش بنیان در مجموع تسهیلاتی معادل 12785.5 میلیارد ریال دریافت کرده اند یعنی به طور میانگین هر کدام از این شرکت ها 33.9 میلیارد ریال تسهیلات گرفته اند. ثبت این حجم از تسهیلات دریافتی را باید در کنار دیگر هزینه های دولتی برای رشد و نموی پارک های علم و فناوری قرار داد که امکانات اولیه شکل گیری شرکت های دانش بنیان را در اختیار صاحبان ایده قرار می دهند.

اکنون بیش از همیشه اخباری از رشد مطلوب این شرکت ها، پرداخت تسهیلات  مناسب از سوی دولت به آن ها و میزان صادرات و درآمدزایی شان منتشر می شود با این حال بعضی بررسی ها و تحلیل ها گویای آسیب هایی در فرایند فعالیت این شرکت هاست. در ابتدای سال جاری مرکز مرکز مطالعات و بررسی های بازرگانی کشور گزارشی منتشر کرد که در آن نسبت به انتقال دانش فنی از طریق این شرکت ها به خارج هشدار داده بود. بعضی تحلیل ها هم گویای فقدان حلقه بازرگانی در زنجیره فعالیت این شرکت هاست.

مجتبی عندلیب آذر مدرس کارآفرینی در گفت وگو با خبرنگار سایت خبری اتاق تهران با اشاره به اینکه دیگر نمی توان هیچ شرکتی را دانش بنیان ندانست گفت: من اعتقاد دارم که اصلا شرکتی غیر از شرکت های دانش بنیان نداریم و حتی شرکت های با سابقه بیش از پنجاه سال هم دانش بنیان در نظر گرفته می شوند چراکه از وجود واحدهای تحقیق و توسعه بی نیاز نیستند و از سوی دیگر فکری پشت راه اندازی آن ها قرار دارد. با این حال تفکیک دانش بنیان ها به بهبود حمایت از آن ها منجر شده است.

او در ادامه با اشاره به رشد مطلوب شرکت های دانش بنیان گفت: باید برای تحلیل بهتر وضعیت این شرکت ها به سراغ چند سازمان و نهاد وابسته رفت و از آن ها درباره آمار فروش و کیفیت محصولات تولید شده در شرکت های دانش بنیان پرسید. به طور مشخص این سوال وجود دارد که چه سازمان و نهادی مسئولیت تجاری سازی و انجام امور بازرگانی محصولات شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها را برعهده دارد و چطور می توان محصولات این شرکت ها را جایگزین نمونه خارجی و وارداتی آن کرد. باید پرسید که صنایع نفت، بخش سلامت و دیگر بخش ها تا چه اندازه در تهیه و تامین محصولات تخصصی خود را وابسته به پارک های علم و فناوری می دانند و از سوی دیگر این شرکت ها تا چه اندازه به دنبال تامین نیازهای داخلی اند.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر