بررسی 4 استارت آپی که با وجود افزایش سرمایه شکست خوردند

افزایش سرمایه ضامن موفقیت استارت آپ ها نیست

تاريخ 1397/11/10 ساعت 07:26

پس از انفجار گوشی های سامسونگ و آتش گرفتن باتری آن ها، خطوط هوایی استفاده از تلفن های همراه یا دیگر وسایلی که از باتری های لیتویوم-یون استفاده می کرد را ممنوع اعلام کرد. متاسفانه باتری هایی که بلواسمارت در چمدان هایش کار می کرد هم از این جنس بود و این شرکت نمی توانست یک شبه همه باتری ها در همه چمدان ها را تغییر دهد. باوجود تلاش بسیار، یک اتفاق که کاملا خارج از کنترل بلواسمارت قرار داشت، این کسب وکار را به آستانه تعطیلی کشاند.

 تصمیم گیری درباره شیوه تامین مالی یکی از سخت ترین چالش های استارت آپ هاست. از پس انداز خودتان استفاده می کنید یا به سراغ صندوق های سرمایه گذاری جسورانه می روید؟ هرچند سراغ ده ها سرمایه گذار رفتن و پاسخ منفی شنیدن کلافه کننده به نظر می رسد اما در نهایت گویا بهترین راه جذب سرمایه همین است. گزارش های جدید نشان می دهد مسیر رسیدن به سرمایه در صاحبان ایده های استارت آپی و کسانی که علاقمند به کار با صندوق های سرمایه گذاری اند بی میلی زیادی ایجاد کرده است. با این وجود صدها استارت آپ و سرمایه گذار خوب در سال 2018 کشف شده است تا جاییکه می توان این سال را سال ثبت رکورد سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری جسورانه در استارت آپ ها دانست. معاملات بزرگ و ارزیابی های بی شماری در این سال برای تحقق ایده ها و رویاهای استارت آپ ها انجام شده با این حال پس چرا بعضی از استارت آپ ها با سرمایه گذاری سنگین هم چنان برای بقا می جنگند؟

واقعیت این است که صندوق های سرمایه گذاری جسورانه عدم پیروزی شما را ضمانت نمی کنند. این حقیقت را سرنوشت صدها استارت آپی تایید می کند که به پشتوانه صندوق های سرمایه گذاری جسورانه کار را شروع کردند اما در سال 2018 شکست خورده اند. فوربز در گزارشی به چهار استارت آپ پرداخته که باوجود سرمایه گذاری میلیون دلاری از گردونه رقابت خارج شده اند.

ترانوس

ترانوس در فهرست استارت آپ های شکست خورده سال 2018 در ایالات متحده آمریکا اول است. این استارت آپ قرار بود انقلابی در فناوری آزمایش خون ایجاد کند اما به یکی از بزرگترین رسوایی های این صنعت تبدیل شد. سرمایه این استارت آپ 800 میلیون دلار بود. در صنعتی که مردان بیشتر بنیانگذاران را تشکیل می دهند، پیشروی الیزابت هولمز بنیانگذار ترانوس برای همه جذاب به نظر می رسید. او در چند دور سرمایه شرکت را صدها میلیون دلار افزایش داد و به نامی در اکوسیستم استارت آپی جهان تبدیل شد. شکست ترانوس البته تماشایی تر از رشد 9 میلیارد دلاری آن به نظر می رسید. قرار است فیلمی با بازی جنیفر لارنس در این باره ساخته شود.

لایترو

لایترو دوربین های دیجیتال میدان نور می سازد. درست پس از زمانی که شایعاتی درباره ساخت چنین دوربین های از سوی گوگل مطرح شده بود، یعنی در مارس 2018 لایترو اعلام کرد که همه چیز تمام شده است. با وجود افزایش 200 میلیون دلاری سرمایه، لایترو با مشکل تقاضا دست و پنجه نرم می کرد. مدیر این شرکت جیسون روزنتال گفت: «واقعیت سرد و سخت این بود که ما در صنعت پایدار و مثبتی فعالیت می کردیم که الزامات تولید در آن به شدت به ذهنیت مصرف کننده مربوط بود و شرکت های پایدارتری این ذهنیت را شکل می دادند».

شیپ

این استارت آپ سانفرانسیسکویی برای بهبود پلت فرم تحویل، 62 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد. این استارت آپ که در زمینه حمل و نقل فعالیت می کند ابتدا بر بازار مصرف کنندگان خرد تمرکز کرد و پس از شکست این بازار به سراغ مشتریان تجاری رفت اما پیش از آن بخش عمده ای از سرمایه گذاری اش را انجام داده و با مشکل نقدینگی رو به رو شده بود. کوین گیبون مدیرعامل این شرکت گفت: «نزدیکان من به من هشدار دادند که دنبال مشتری دویدن استراتژی اشتباهی است. من گوش ندادم هرچند در نهایت به آن ها توجه کردم. می توانم بگویم زودتر گوش ندادن به این هشدارها بزرگترین حسرت من است».

بلواسمارت

این استارت آپ نیویورکی که با ایده هوشمندسازی چمدان ها در سفر ایجاد شده، سرمایه اش را 25.6 میلیون دلار افزایش داد. وضع این شرکت در سال 2014 خوب بود اما پس از انفجار گوشی های سامسونگ و آتش گرفتن باتری آن ها، خطوط هوایی استفاده از تلفن های همراه یا دیگر وسایلی که از باتری های لیتویوم-یون استفاده می کرد را ممنوع اعلام کرد. متاسفانه باتری هایی که بلواسمارت در چمدان هایش کار می کرد هم از این جنس بود و این شرکت نمی توانست یک شبه همه باتری ها در همه چمدان ها را تغییر دهد. باوجود تلاش بسیار، یک اتفاق که کاملا خارج از کنترل بلواسمارت قرار داشت، این کسب وکار را به آستانه تعطیلی کشاند.

پول همه چیز نیست

داستان های زیادی وجود دارد و البته عبرت های بی شماری. اما حقیقت این است که افزایش سرمایه هدف نهایی نیست. وقتی سرمایه شرکت را رشد می دهید، درواقع وارد دوران تازه ای شده اید و سفر تازه ای را آغاز کرده اید. اتکا به سرمایه گذاران موفقیت استارت آپ را تضمین نمی کند و  مبارزه برای بهتر شدن بعد از دریافت هر سرمایه ای باید ادامه پیدا کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر