سایه ابر سیاست روی دره سیلیکون

چین به خاطر هوآوی سرمایه گذاری را متوقف می کند

تاريخ 1397/11/03 ساعت 13:59

یک مقام سابق در بانک مردم چین اعلام می گوید چین ممکن است به طور کامل سرمایه گذاری در دره سیلیکون را متوقف کند و این اقدام پیامد مشکلاتی است که برای بزرگترین تولید کننده تجهیزات مخابراتی جهان ایجاد شده است.

هوآوی اکنون با چند دولت غربی درگیر شده چراکه این دولت ها احتمال می دهند تجهیزات تولیدی این شرکت برای اهداف جاسوسی مورد استفاده قرار بگیرد. این ماجرا از جنگ تجاری پکن واشنگتن آغاز شد یعنی هنگامی که شرکت های فعال در بازار به طور فزاینده ای نگران شدند که مبادا جنگ تجاری به جنگ تکنیکی تبدیل شود. تعجبی ندارد که هوآوی به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تلفن های هوشمند در جهان و اولین تولیدکنندگان تجهیزات مخابرات دنیا که در تولید نسل های بعدی تلفن های همراه یعنی 5G  درگیر حاشیه های این جنگ شود.

در چند هفته اخیر نگرانی درباره امنیت تجهیزات تکنولوژیکی هوآوی در کشورهای کانادا، آلمان، بریتانیا، استرالیا و آمریکا بالا گرفته است. یکی از بزرگترین اتهامات در جریان جنگ تجاری این بود که آمریکا چین را متهم به  سرقت فناوری کرد و البته چین این اتهام را رد کرده است.

 اکنون چین می خواهد با کاهش و توقف سرمایه گذاری در دره سیلیکون دولت های غربی را تحت فشار بگذارد. بایدو، علی بابا و تنسنت که مجموعه بات را شکل می دهند، از بزرگترین سرمایه گذاران چینی در دره سیلیکون به شمار می آیند. تنسنت 40 درصد از سهام اپیک گیم در کارولینای شمالی را داراست و بایدو صاحب آزمایشگاه هوش مصنوعی در دره سیلیکون است. چین به طور روشن اعلام کرده که قصد دارد به بزرگترین کشور فناوری جهان در ده های آینده تبدیل شود و میلیاردها دلار در هوش مصنوعی و وسایل نقلیه خودکار سرمایه گذاری کرده است.

«ژو مین» از مدیران سابق بانکی در چین به سی ان بی سی می گوید: «به شما می گویم بعد از اتفاقاتی که برای هوآوی افتاده چین سرمایه گذاری در دره سیلیکون را متوقف می کند و آمریکا هیچ پول دیگری را در چین سرمایه گذاری نخواهد کرد».


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر