غول اینترنتی چینی با کسب‌وکاری پس از یک سالِ سخت، همه‌چیز را تغییر می‌دهد

زلزله در راه است

تاريخ 1397/11/02 ساعت 11:31

تن‌سنت یکی از مهم‌ترین غول‌های عرصه فناوری در چین و در دنیا به شمار می‌آید. اخیراً سهام این شرکت ریزش کرده و سرمایه‌گذاران با تردید در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنند. در این گزارش ببینید قوانین دولتی چطور می‌تواند عاملی زیان‌ده برای یک شرکت باشد.

اکونومیست

«چه کسی در حال کشتن تن‌سنت است؟» این عنوان یک مقاله چینی در مجله‌ای درباره کسب‌وکار بود. کسانی‌که در وی‌چت، شبکه‌های اجتماعی و سایر بخش‌های خدمات پرداخت فعالیت دارند به خوبی می‌دانند که این غول فناوری چینی، قصه دیگری دارد: «این عنوان برای مقاله، حاوی اطلاعات اشتباه و گمراه‌کننده است.» ظاهراً شرکت تن‌سنت به عنوان غول فناوری چینی از ماه آوریل تاکنون تغییراتی داشته‌است. خدمات آن به خاطر دستکاری‌های دولتی دچار مشکلاتی شده‌است. به همین خاطر است که عنوان این مقاله را نمی‌توان آن‌قدر هم جدی گرفت.

به نظر می‌رسد تن‌سنت با نزدیک شدن به بیستمین سالگرد حساس شده‌بود. سهام آن که از سال 2004 در هنگ‌کنگ معامله می‌شد، در سال 2018 سقوط 28درصدی داشته‌است. امسال این شرکت نخستین شرکت آسیایی شناخته شد که ارزش نیم‌تریلیون دلار داشته و از ژانویه رکورد 537میلیارد دلار را پشت سر گذاشته‌است. از آن زمان به بعد ارزش سهام آن 218میلیارد دلار ریزش کرده‌است. این میزان برابر با ضرر بوئینگ یا اینتل است. سهم دیگر شرکت‌های چینیِ فعال در حوزه اینترنت بدتر از تن‌سنت بوده‌است. برای مثال شرکت‌های فعال در حوزه بازی سقوطی شدیدتر را تجربه کرده‌اند.

نخستین باری که این شرکت چنین ضرری را تجربه کرد، حدود 13سال پیش بود. در آن زمان سه ماه پشت سر هم سهامش سقوط کرد. در آن زمان برخی قوانین دست این شرکت را از بازی‌های ویدئویی کوتاه می‌کرد. حالا هم سروکله شرکت‌های اینترنتی بزرگی پیدا شده که می‌توانند رقبای تن‌سنت باشند. به هر حال این شرکت بیش از دوپنجمِ درآمد خود را از راه بازی‌های ویدئویی به دست می‌آورد. در آخرین فعالیت خود نیز به بازی‌های ویدئوییِ موبایلی پناه آورده‌است. حالا عرصه بازی‌های رایانه‌ای به جایی برای رقابت تبدیل شده‌است. البته شرکت تن‌سنت مشکلات مالی و پولی هم دارد که مانع فعالیت‌هایش می‌شود.

اختلالات دولتی

دولت از ماه مارس دخالت‌هایی داشته که در کار تن‌سنت خلل ایجاد کرده اما قول داده به زودی دست از این مداخله‌گری‌ها بردارد؛ اگر این اتفاق رخ بدهد می‌توان انتظار داشت که وضعیت برای این شرکت نیز بهبود پیدا کند. برخی از تحلیل‌گران می‌گویند تن‌سنت تا نیمه سال 2019 با مشکلاتی مواجه خواهد بود. البته دولت در آینده باز هم دخالت‌هایی خواهد داشت. مثلاً از حالا اعلام کرده در زمینه بازی‌ها به زودی محدودیت‌هایی را اِعمال خواهد کرد. این‌ها به مسائل اصلی حزب کمونیست چین تبدیل شده؛ تا در هر چیزی اعمال محدودیت کند. آن‌ها حتی ساعت بازی کردنِ جوان‌ها را هم در نظر گرفته‌اند و سعی دارند محدودیت‌هایی را برای آن در نظر بگیرند. تن‌سنت هم ناگزیر به این کار است. این شرکت برای گیمرها یا همان کسانی که سرگرم بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای می‌شوند، محدودیت زمانی قرار داده‌است. در نتیجه باید سیستمی را برای این مسئله در نظر بگیرد.

بازی‌های آنلاین در چین کمی سقوط را تجربه کرده‌است. در این زمینه فقط قانون‌گذاران هستند که آماج سرزنش‌ها قرار می‌گیرند. در این شرایط احتمالاً کاربران از برخی شرکت‌ها که قوانین را دنبال می‌کنند نظیر تن‌سنت دوری می‌کنند اما به جای آن سراغ شرکت‌هایی می‌روند که قوانین را به درستی دنبال نمی‌کنند. مثلاً کسانی‌که این روزها سرگرم بازی «افتخار پادشاهان» هستند، از کانال‌های دیگری به این بازی دسترسی پیدا کرده‌اند و بازی می‌کنند. آن‌ها حتی نیازی نیست پول زیادی هم بابت این بازی پرداخت کنند. به راحتی سرگرم بازی می‌شوند بدون اینکه پول زیادی پرداخت کنند.

همه مسائلی که یک شرکت را درگیر می‌کند بیش از همه سرمایه‌گذاران را مشغول خود می‌کند. آن دسته از سرمایه‌گذاران که بدبین نیز هستند، قطعاً وقتی شاهد مشکلات باشند، تصمیم می‌گیرند در جای دیگری سرمایه‌گذاری کنند. به هر حال بازی‌ها جزو اساسی‌ترین بخش‌های یک شرکت هستند. سرمایه‌گذاران در غول‌هایی نظیر تن‌سنت نیز این مسئله را در نظر می‌گیرند و نسبت به آن تصمیم‌گیری می‌کنند. به هر حال سرمایه‌گذاران حق دارند نسبت به برخی مسائل نگرانی داشته باشند. به صورت کلی تن‌سنت احتمالاً تا پایان امسال و تا نیمه سال بعد همین وضعیت را ادامه خواهد داد. بعد هم باید دید چه اتفاقی برای این شرکت رخ خواهد داد.

*ترجمه:نسیم بنایی/ آینده نگر 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر