واشنگتن و پیونگ یانگ بر سر چه مسایلی توافق می کنند؟

تحریم های اقتصادی کره شمالی باقی می ماند

تاريخ 1397/10/30 ساعت 10:21

ترامپ صحبت دقیقی درباره میزبانی اجلاس دوم نگفته است، اما به نظر می رسد ویتنام کاندیدای مورد نظر این نشست است.

 امریکا می گوید پیشرفت های زیادی در رابطه با کره شمالی انجام  شده است، اما تحریم های اقتصادی همچنان باقی خواهند ماند. سی ان بی سی گزارشی در این باره منتشر کرده است.

روز شنبه، دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا اعلام کرد که ملاقات باورنکردنی با نماینده هسته ای کره شمالی، کیم یانگ چول برگزار شده و دو طرف پیشرفت زیادی در زمینه انحلال فعالیت های هسته ای را ایجاد کرده اند.

کاخ سفید بعد از مذاکرات روز جمعه اعلام کرد که ترامپ دومین اجلاس سران خود با رهبران کره شمالی را در اواخر ماه فوریه برگزار خواهد کرد، اما تحریم های اقتصادی پیونگ یانگ باقی خواهد ماند.

ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: این جلسه باورنکردنی بود. ملاقات بعدی احتمالا انتهای ماه فوریه خواهد بود. یک کشور برای این منظور انتخاب شده است، اما بعدا آن را اعلام خواهیم کرد.

به گفته ترامپ، پیشرفت های زیادی در زمینه سلاح هسته ای با کره شمالی ایجاد شده و درباره مسایل مختلف هم صحبت شده است. البته ترامپ و کاخ سفید جزییاتی از این مذاکره ارائه نداده اند.

هیچ نشانه ای از اختلاف بین مطالبات ایالات متحده دیده نمی شود. کره شمالی، برنامه هسته ای خود را رها می کند و خواسته پیونگ یانگ هم لغو تحریم ها است.

اولین اجلاس سران در ماه ژوئن در سنگاپور –اولین بار نشست بین رییس جمهور امریکا و رهبر کره شمالی- برگزار شده بود که کاملا مشخص نبود کره شمالی خلع سلاح هسته ای را قبول کرده است یا خیر. اما حالا گفته می شود گام های مشخص در این زمینه برداشته شده است.

منتقدان تلاش ایالات متحده می گویند، اولین نشست تنها باعث افزایش اعتبار کیم در سطح جهانی بود، بدون اینکه اتفاقی بیفتد. برخی هم معتقدند ترامپ نشست دوم را راهی برای منحرف کردن مشکلات داخلی می بیند.

ترامپ صحبت دقیقی درباره میزبانی اجلاس دوم نگفته است، اما به نظر می رسد ویتنام کاندیدای مورد نظر این نشست است.

کیم یانگ چول، به عنوان رهبر گروه مذاکره کننده کره شمالی روز جمعه با وزیر امور خارجه امریکا، مایک پومپئو و استفان بیگن، نماینده ویژه امریکا در امور کره شمالی ملاقات داشت.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر