مذاکرات تجاری پکن و واشنگتن به کجا می رسد؟

چین میزان واردات از امریکا را افزایش می دهد

تاريخ 1397/10/29 ساعت 12:08

منابع آگاه هم به سی ان بی سی گفته اند که چین پیشنهاد خود برای خرید بیشتر کالاهای امریکایی را تا سال 2024 اعلام کرده است، البته با در نظر گرفتن اینکه ترامپ در انتخابات سال 2020 دوباره رییس جمهور شود.

 چین در مذاکرات تجاری با امریکا پیشنهاد داده است که به مدت 6 سال وارداتش از این کشور را افزایش دهد. مقامات رسمی این موضوع را به سی ان بی سی گفته اند. این سایت خبری، گزارشی درباره مذاکرات تجاری پکن و واشنگتن منتشر کرده است.

از طرفی هم بلومبرگ از پیشنهادات مقامات چینی در طول مذاکرات در اوایل ژانویه در پکن خبر داده است. مقامات به بلومبرگ گفته اند که چین واردات سالانه کالاهای امریکایی را به یک تریلیون دلار افزایش خواهد داد. این خبر اولین بار توسط بلومبرگ منتشر شد.

منابع آگاه هم به سی ان بی سی گفته اند که چین پیشنهاد خود برای خرید بیشتر کالاهای امریکایی را تا سال 2024 اعلام کرده است، البته با در نظر گرفتن اینکه ترامپ در انتخابات سال 2020 دوباره رییس جمهور شود.

همچنین یکی از مقامات به بلومبرگ گفته است که ایالات متحده در سال 2018، کسری تجاری 323 میلیارد دلاری با چین داشته است. این توافق هم با هدف کاهش این کسری تجاری سالیانه به صفر دلار تا سال 2024 بوده است. روزی که این خبر منتشر شد، بازار سهام به بالاترین سطح خود رسید و رکورد تازه ای در وال استریت ثبت شد.

پنجشنبه روزنامه وال استریت ژورنال در مطلبی نوشت که استیون منوچین، وزیر خزانه داری امریکا ایده کاهش تعرفه های ایالات متحده در مورد کالاهای چینی را ارائه کرده است. خبری که باعث شد بازار با رشد مواجه شود.

با این حال، سخنگوی تیم مذاکره کننده به سی ان بی سی گفت که نه منوچین و نه هیچ کدام از افراد تیم مذاکره کننده هیچ اظهار نظری درباره تعرفه ها یا سایر بخش های مذاکره با چین ارائه نکرده اند.

مذاکره کننده ارشد چین، لیو هی معاون نخست وزیر، 30 ژانویه به واشنگتن دی سی می رود تا برای دو روز مذاکره با نماینده تجاری امریکا، رابرتز لیگتایزر را از سر بگیرد.  

ایالات متحده تعرفه هایی به ارزش 250 میلیارد دلار برای کالاهای چینی در نظر گرفته است و تهدید کرده است که آن را افزایش خواهد داد. همین طور که مذاکره ها ادامه پیدا می کند، ترامپ افزایش 10 درصدی تعرفه در 200 میلیارد دلار کالای چینی که قرار بود این ماه اجرایی شود را به تاخیر انداخته است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر