فرایند انتخاب رییس بانک جهانی تحت نظارت ایوانکا ترامپ انجام می شود

رییس قبلی کمپانی پپسی، رییس بانک جهانی می شود؟

تاريخ 1397/10/26 ساعت 12:29

به گفته منابع آگاه و درگیر در ماجرا، کاخ سفید در حال بررسی آندرا نوئی، رییس قبلی کمپانی پپسی برای ریاست بانک جهانی است. خانم نوئی، اوت گذشته بعد از 12 سال از ریاست شرکت پپسی کناره گیری کرد.

کاخ سفید به انتخاب آندرا نوئی، رییس قبلی کمپانی پپسی برای پست رییس کل بانک جهانی فکر می کند. نیویورک تایمز گزارشی در این باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، به گفته منابع آگاه و درگیر در ماجرا، کاخ سفید در حال بررسی آندرا نوئی، رییس قبلی کمپانی پپسی برای ریاست بانک جهانی است. خانم نوئی، اوت گذشته بعد از 12 سال از ریاست شرکت پپسی کناره گیری کرد.

روند تصمیم گیری برای پست های بالا در بانک جهانی سیال است. اغلب نامزدهایی که در مراحل ابتدای پیشتاز هستند از دور خارج می شوند. آقای ترامپ هم در مورد انتخاب های خود اغلب تصمیمات احساسی می گیرد.

هنوز مشخص نیست که اگر دولت خانم نوئی را انتخاب کند او این پیشنهاد را قبول کند یا خیر. اما ایوانکا ترامپ در توییترش نوشت که او خانم نوئی را یک مربی و الهام بخش می بیند که اسمش به عنوان جانشین رییس بانک جهانی گفته می شود.

اما نظرات منفی خانم نوئی پس از انتخابات سال 2016 و تایید نکردن نامزدهای انتخاباتی، احتمالا معضل بالقوه او برای کاندیداتوری ریاست بانک جهانی باشد. او گفت: برنده شدن آقای ترامپ، سوالات زیادی در میان دختران و کارکنان او ایجاد کرد. او در مصاحبه ای با نیویورک تایمز در سال 2016 گفته بود که «همه در حال عزاداری هستند. همه کارمندان گریه می کنند. این سوالی بود که آنها می پرسیدند، مخصوصا آنهایی که سفید نبودند. اینکه جای آنها امن است؟ زنان سوال می کردند که آیا شرایط امن است؟ من هرگز فکرنمی کردم که مجبور باشم روزی به این سوالات پاسخ دهم.» او بعدا در گفتگویی دیگر با مجله فورچون اعلام کرد که هرگز فکر نمی کرده که همه کارکناش احساس مشابهی به نتایج انتخابات داشته باشند.

این نظرات گذشته نوئی، ممکن است مانع شانس او برای گرفتن پست ریاست بانک جهانی باشد. البته ترامپ دایره بزرگی از افراد وفادار برای پست های بالا ندارد.

دیگر کاندیداها که در نظر گرفته شده اند شامل دیوید مالپاس، معاون وزیر خزانه داری در امور بین المللی است که وفاداری زیادی به رییس جمهوری دارد. او مشاور اقتصادی ترامپ در مبارزات انتخاباتی سال 2016 بود.

نفر دیگر ری واشبرن، رییس شرکت سرمایه گذاری خصوصی است. واشبرن همیشه در تیم مالی ترامپ خدمت کرده است.

رییس فعلی بانک جهانی، جیم یانگ کیم در ماه جاری گفت که از اول فوریه برای پیوستن به یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی از سمت خود استعفا می دهد. استعفای او سه سال زودتر از موعد مقرر و پایان دوره اش اتفاق افتاده است.

آقای کیم، اولین بار توسط دولت اوباما در سال 2012 و به توصیه هیلاری کیلینتون که آن زمان وزیر امور خارجه بود به این سمت انتخاب شد. اوباما برای دور دوم هم او را در سال 2016 برای مدت 5 ساله دیگر بر این سمت ابقا کرد.

فرایند انتخاب جانشین برای آقای کیم توسط استیون منوچین، وزیر خزانه داری؛ مایک مولوانی، رییس کارکنان و خانم ترامپ نظارت می شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر