بغض معاون اول رئیس‌جمهور در سومین مراسم امین‌الضرب اتاق بازرگانی تهران

روسیاهی به زغال می‌ماند

تاريخ 1397/10/18 ساعت 17:20

اسحاق جهانگیری در سخنرانی خود در مراسم سومین دوره امین‌الضرب با تاکید بر این که درددل فعالان اقتصادی بخش خصوصی را می‌داند و در پی حل مشکلات آنان است عنوان کرد که با تلاش سیاستگذارن و کمک مردم و بخش خصوصی این دوره سخت زمستان در اقتصاد ایران می‌گذرد و روسیاهی به زغال می‌ماند.

در پایان مراسم سومین دوره اعطای لوح، نشان و تندیس امین‌الضرب که توسط اتاق بازرگانی تهران در تالار وحدت برگزار شد، معاون اول رئیس‌جمهور طی سخنانی به تشریح وضعیت اقتصاد و ابرچالش‌های آن پرداخت. اسحاق جهانگیری که در جریان اعطای نشان و تندیس امین‌الضرب به سخنان کارآفرینان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی گوش داده بود، تاکید کرد که سخنان آن را با گوش جان می‌شنود.

معاون اول رییس‌جمهور که به گفته خود، از جلسه شورای عالی اقتصاد به مراسم اهدای لوح، نشان و تندیس امین‌الضرب آمده  و در جمع فعالان بخش‌ خصوصی کشور حضور یافته بود، در ابتدای سخنان خود با تجلیل از اتاق بازرگانی تهران، گفت: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران طی سال‌های اخیر گام‌های موثری با پشتوانه فعالان اقتصادی بخش خصوصی در روند توسعه کشور برداشته است.

اسحاق جهانگیری با بیان اینکه، انتخاب کارآفرینان برتر و پیشکسوتان عرصه صنعت و کسب‌و‌کار کشور با نام و یاد حاج امین‌الضرب، اقدامی مهم در روند توسعه و تعالی بخش خصوصی است، افزود: انتخاب نخبگان عرصه کارآفرینی از بخش خصوصی، توسط بخش خصوصی، این پیام را به موسسات و بنگاه‌های اقتصادی و شهروندان انتقال می‌دهد که کارآفرینی یک ضرورت و نیاز کلیدی و ملی حال حاضر و آینده کشور است.

وی با این توضیح که کارآفرینی با کشف فرصت‌های جدید ‌می‌تواند کشور را از موانع پیش رو عبور دهد، گفت: امروز در کشور نیازمند این هستیم که افق‌های جدید را پیش روی جوانان کشور باز کنیم و باید بدانیم که رویکردهای متعارف و شناخته شده قبلی شاید دیگر پاسخگوی حل معضلات و گرفتاری‌های کشور نباشد و باید با تعقل و نوآوری در عرصه‌های کسب وکار، راهکارهای برون‌رفت از دشواری‌های پیش رو را جستجو کرد.

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه امروز باید میدان‌ها را برای حضور زنان و جوانان در عرصه‌های اقتصادی باز کرد، افزود: امروز در دنیای کسب‌وکار و اجتماع جهانی و داخلی، شاهد تغییرات و تحولات عظیمی هستیم و این در حالی است که تجارب تاریخی به ما نشان داده است که کارآفرینانی که همگام با تحولات و دگرگونی‌های اقتصادی و اجتماعی پیش رفته‌اند، موفق به بقا و ماندگاری شده و آنهایی که تن به این تغییرات نداده‌اند، در لابه‌لای چرخ‌دهنده‌های تغییر قربانی شده‌اند.

جهانگیری در ادامه، افزود: امروز یک مسئولیت مشترک نیز در برابر همه ما قرار دارد و آن، شناسایی و تقویت فرصت‌های کارآفرینی در کشور است تا نگرانی‌ها و ابهامات جامعه را نسبت به آینده کشور کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه باید اعتمادسازی و سرمایه‌های اجتماعی را در میان صاحبان اندیشه و فکر را تقویت کرد، گفت: طی دهه اخیر، فعالان اقتصادی کشور شرایط سخت و دشواری را گذرانده‌اند و امروز با بازگشت تحریم‌های دولت آمریکا، نوک پیکان این تحریم‌ها به سوی فعالان اقتصادی نشانه رفته است.

معاون اول رییس‌جمهور، با اشاره به اینکه اقتصاد ایران تا پیش از تحریم‌های سال‌های گذشته، همواره با مجموعه‌ای از بیماری‌های مزمن دست به گریبان بوده است، گفت: عدم حل این مشکلات و ماندگاری آنها، منجر شده است که امروز با ابرچالش‌هایی در حوزه اقتصاد کشور مواجه باشیم. کسری بودجه کشور، نقدینگی و مشکلات زیست محیطی بخشی از این ابرچالش‌ها هستند.

 

مردان بزرگ به صحنه بیایند

جهانگیری در ادامه سخنانش با اشاره به ابرچالش‌‌ آب و گردوغبار و شن‌های روان که گریبانگیر کشور شده و ‌می‌تواند روند توسعه کشور را مورد تهدید قرار دهد، گفت: در شرایطی که باید روی حل ابرچالش‌‌ها متمرکز ‌می‌شدیم، با مساله جدیدی به نام تحریم‌‌ها مواجه شدیم. آمریکا در سال 91، ایران را به این بهانه تحت فشار قرار داده بود که قواعد بین‌المللی را رعایت نمی‌کند و ایران ‌می‌خواهد در منطقه مسابقه تولید سلاح‌‌های کشتار جمعی به پا کند. مردم نیز خواهان این بودن که این مناقشه حل شود. بدین ترتیب، هزینه‌‌هایی متحمل شدیم و در دولت یازدهم مذاکراتی صورت گرفت و دو طرف متعهد شدند اقداماتی را به انجام برسانند. در واقع ، همه دنیا پذیرفتند که ایران در این مذاکرات خوب ظاهر شد. پس از انجام مذاکرات، مشخص شد که ‌می‌توان با مذاکره و گفت‌وگو برخی مسایل و چالش‌‌های بین‌المللی را برطرف کرد.

او با اشاره به آنچه در دور اخیر تحریم‌‌ها رقم خورد، گفت: آمریکا دوباره مردم ایران را تحت تحریم قرار داده‌‌ و مهم‌ترین استدلال آنها این است که ایرانیان در برجام کلاه بزرگی بر سر ما گذاشتند. این در حالی است که شش قدرت جهان‌‌ در مقابل ایران به مذاکره پرداختند و تصمیمات به تصویب شورای امنیت سازمان ملل نیز‌‌ رسید. اما رییس‌جمهور آمریکا تغییر کرد و رییس‌جمهوری جدید این توافقات را نقض ‌می‌کند. این جز‌‌ زورگویی‌‌ و جز اینکه نمی‌خواهند ایران در منطقه‌‌ قدرتمند باشد، معنای دیگری ندارد.

جهانگیری با بیان اینکه آمریکا‌‌ گروه‌‌های تروریستی نظیر القاعده و داعش را در منطقه پدید آورد، ادامه داد: ترامپ ‌می‌گوی، هفت هزار میلیارد تومان در منطقه هزینه کرده‌‌ و چیزی به دست نیاورده است. به نظر ‌می‌رسد، صرف 10 برابر این رقم نیز نتیجه‌ای حاصل نخواهد کرد. به این دلیل که سیاست‌‌های آمریکا، برخلاف جریان کشورهای منطقه است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آمریکا فشارهایش را بر مردم و فعالان اقتصادی ایران اعمال ‌می‌کند، ادامه داد: اگرچه شرایط کنونی، شرایط سختی است. اما با توجه به شناختی که از بخش خصوصی‌‌ کشور دارم، ‌می‌گویم که این دوره طولانی نخواهد بود. به این دلیل که این تحریم‌‌ها بسیار بدون منطق اعمال شده است. بنابراین باید‌‌ ببینیم که چگونه ‌می‌توانیم از این زمستان سخت عبور کنیم.

 او با بیان اینکه تحریم‌‌های آمریکا در مرحله اول، معیشت مردم را نشانه رفته است، توضیح داد: آنها از طریق تمرکز بر معیشت‌‌ مردم، به دنبال فروپاشی اقتصادی در ایران هستند.‌‌ ما ‌می‌توانیم این دوره را به خوبی مدیریت کنیم. یا به تعبیری این دوره را کوتاه کنیم و نگذاریم به یک سال برسد. تحقق این امر نیز دارای شروطی است. نخست اینکه‌‌ مسئولان و سیاستمداران خود را‌‌ بازیچه افراد تندرو قرار ندهند. در واقع، انسجام در این شرایط از نان شب واجب‌تر است. اما اکنون که یک عده از مردم‌‌ زیر فشار‌‌های ناشی از تحریم‌‌ با مشکل رو‌به‌رو شده‌اند، هم‌چنان عده‌ای به دنبال آن هستند که چگونه رقیب را از میدان به در کنند.

 او با بیان اینکه مردم با غولی به نام آمریکا‌‌ روبه‌رو شده‌اند، ادامه داد: آقای حمیدرضا هاشمی‌نیا در سخنان خود این تعبیر را به کار برد که به داد کارآفرینان برسید.

 معاون اول رییس‌جمهوری با بیان این عبارت بغض کرد و به سختی و با تشویق حضار ادامه داد: ‌می‌دانم، شرایط‌‌ سخت است. یک‌‌ واحد تولیدی به دنبال آن است که چرخ تولیدش بچرخد و کالاها با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد. این ظلم است که برخی ‌می‌گویند، بخش خصوصی به دنبال سودهای آنچنانی است.

 او افزود: اکنون باید مسایل‌‌ اقتصادی را‌‌ اولویت‌بندی کنیم. در مرحله اول باید مراقب باشیم که معیشت مردم آسیب نبیند.‌‌ و هرچه ارز وارد کشور شد،‌‌ در گام نخست کالاهای اساسی با قیمت مناسب به دست مردم برسد.‌‌ دولت راجع به این موضوع تصمیم گرفت‌‌ و از‌‌ صنوف نیز‌‌ تقاضا داریم که رعایت حال مردم را داشته باشند. هیچ‌کس نمی‌خواهد که فعالان اقتصادی ضرر کنند.  مطمئن باشید این دوره هم تمام ‌می‌شود و رو سیاهی به ذغال ‌می‌ماند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه کشور به ارز نیاز دارد، بر لزوم تلاش بیشتر برای احیا و توسعه صادرات تاکید کرد و خطاب به فعالان اقتصادی گفت: شما دل پر دردی دارید، اما صادرات نباید از اولویت خارج شود.‌‌ ما به این ارز نیاز داریم. آمریکا نفت، پتروشیمی و فلزات را که بیشترین حجم صادرات کشور را تشکیل ‌می‌دهد، در شمول تحریم قرار داده است اما ما باید بتوانیم و ‌می‌توانیم با افزایش صادرات دیگر کالاها مانند پوشاک، نیاز ارزی کشور را تامین کنیم.

او با اشاره به اینکه اولویت بعدی تولید است،گفت: مهم ترین مسئاله واحدهای تولیدی، کمبود نقدینگی است. حل این مساله در دستور کار دولت است تا واحدهای تولیدی کار خود را ادامه دهند، ما اگر موفق شویم تولید و صادرات را تداوم دهیم و ارز مورد نیاز کشور را تامین کنیم، حتما از این شرایط سخت عبور می‌کنیم.

 جهانگیری در پایان سخنان خود گفت: در این شرایط سخت، مردان بزرگ باید به صحنه بیایند.‌‌ ما ‌می‌توانیم از این مرحله عبور کنیم. در این دوران، شجاعت، خلاقیت و نوآوری به داد ما ‌می‌رسد. بنگاه‌‌های خود را سرپا نگاه دارید و تلاش کنید که آسیبی‌‌ متوجه آنها نشود.‌‌ به خاطر شما هم که شده، قول ‌می‌دهم بمانم و آنچه را در توان و ظرفیت دولت وجود دارد، به صحنه بیاورم تا بتوانیم از این دوره سربلند عبور کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر