با مشارکت اتاق بازرگانی تهران و سفارت هند برگزار می‌شود

همایش هند، فراسوی تحریم‌ها

تاريخ 1397/09/28 ساعت 12:12

ایران و هند راه های توسعه مبادلات تجاری و نقل و انتقالات مالی در دوره تحریم را بررسی می کنند.

همایش «هند، پنجره ای فراسوی تحریم‌ها» عصر امروز با مشارکت اتاق بازرگانی تهران و سفارت هند در محل ساختمان اصلی اتاق بازرگانی تهران برگزار ‌می‌شود. این همایش که به منظور هم‌اندیشی برای توسعه مبادلات اقتصادی میان این دو شریک بزرگ تجاری به‌ویژه در دوره تحریم، برگزار ‌می‌شود، میزبان سفیر هند، مقاماتی از وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت و نمایندگان و فعالان بخش خصوصی خواهد بود.

 

ارتقا سطح همکاری‌های اقتصادی ایران و هند در شرایطی به برنامه کاری پارلمان بخش خصوصی و سفارت هند در ایران تبدیل شده است که این کشور در زمره پنج مقصد عمده صادراتی ایران در سال 1397 قرار گرفته است؛ اگرچه ارزش صادرات ایران به این کشور در هفت ماهه نخست سال 1397 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با کاهش مواجه شده است. با این حال، آمار صادرات غیرنفتی ایران به هند تا پایان مهر ماه سال جاری حدود یک میلیارد و 398 میلیون دلار برآورد شده و در مقابل ایران حدود یک میلیارد و 501 میلیون دلار از هند کالا خریداری کرده است. عمده اقلام صادراتی ایران به هند، شامل محصولات پتروشیمی  فلزات بوده و کالاهایی نظیر برنج، چای سیاه و دارو و مکمل‌های دارویی نیز از جمله عمده کالاهای خریداری شده از هند است.

 

هند البته در شمار خریداران عمده نفت ایران نیز قرار دارد و به دنبال معافیتی که آمریکا برای این کشور قائل شده، هند در کنار 7 کشور دیگر ‌می‌تواند تا شش ماه خرید نفت از ایران را ادامه دهد و در عین حال اجازه دارد در ازای نفت، کالاهایی در حوزه کشاورزی، غذایی، دارویی و پزشکی به ایران صادر کند. مساله مهم نحوه انتقال پول نفت از هند به ایران است که باید توسط بانک‌های مرکزی دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 

اکنون اتاق تهران و سفارت هند در ایران قرار است طی یک گردهمایی زمینه‌های توسعه مناسبات تجاری و البته بهره‌گیری از این معافیت‌ها را مورد بررسی قرار دهند. در این همایش که در ساعت 18 امروز در طبقه هشتم اتاق تهران آغاز ‌می‌شود، مسعود خوانساری رییس اتاق تهران، محمدحسین بنی‌اسدی رییس اداره امور هند وزارت امور خارجه، سیدمجتبی موسویان مدیر کل آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت و سوراب کومار، سفیر هند در ایران به سخنرانی خواهند پرداخت.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر