سوخو به آسمان ایران می‌رسد؟

مانع بزرگ اوفک

تاريخ 1397/09/26 ساعت 12:06

خروج ایالات‌متحده امریکا از برجام در بهار سال جاری شرایط را برای ناوگان هوایی ایران پیچیده‌تر کرده است.

 سوخو که در پسابرجام کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت، به گزینه امروز خطوط هوایی ایران تبدیل شده است. فرزانه شرف بافی مدیرعامل ایران ایر، در آبان ماه سال جاری از این گفت که هما از هر بخشی که بتواند هواپیمای موردنیازش را تأمین کند، استقبال می‌کند. شرف بافی گفت هما حتی سراغ هواپیماهایی مانند سوخو 100 یا هواپیماهایی که تولید کشورهای غیر‌اروپایی هستند هم رفته است اما در شرایطی می‌تواند از آن‌ها هواپیما بخرد که مجوز اوفک نیاز نباشد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در آخرین واکنش نسبت به خرید سوخو آب پاکی را روی دست ریخت و از این گفت که ایرلاین های ایرانی که با سوخو تفاهم‌نامه امضا کردند، باید برای خرید این هواپیماها انتظار بکشند. به گفته اسعدی سامانی به دلیل نیاز به مجوز اوفک برای خرید سوخو هنوز امکان تبدیل تفاهم‌نامه به قرارداد خرید به وجود نیامده است.  

اسعدی سامانی گفت: بخش زیادی از قطعات هواپیماهایی که در دنیا تولید می‌شود بالای ۱۰ درصد محصول آمریکاست. بخشی از قطعات هواپیمای سوخو هم تولید آمریکاست. درصورتی‌که بالای ۱۰ درصد قطعات هواپیماها تولید آمریکا باشد فروش آن به ایران نیازمند مجوز اوفک خواهد بود. بنابراین روس‌ها برای فروش هواپیمای سوخو به ایران نیازمند تبدیل قطعات هواپیماها به محصولات غیر آمریکایی هستند. اجرای این کار به سرمایه‌گذاری سنگینی از سوی روس‌ها نیاز دارد تا بتوانند بخش زیادی از قطعات آمریکایی را حذف و به‌جای آن قطعات روسی در سوخو نصب کنند یا اینکه این قطعات را از طریق منابع غیر آمریکایی تأمین کنند. نکته مهم اینکه حذف قطعات آمریکایی از هواپیماهای سوخو زمان‌بر بوده و بیش از ۲ سال زمان نیاز دارد تا روس‌ها بتوانند هواپیمای تمام روسی تولید کنند درحالی‌که ما نیاز فوری به تأمین ناوگان هوایی داریم.

با توجه به این مسئله ناوگان هوایی برای تأمین نیازهای فوری به نوسازی، چاره‌ای جز خرید هواپیمای دست‌دوم از واسطه‌ها ندارد. نکته قابل‌تأمل اینکه مجوز اوفک برای فروش هواپیمای ایرباس به ایران تا دی‌ماه سال جاری مهلت دارد اما مشکلات مالی وزارت راه و شهرسازی در تأمین منابع لازم باعث شده ایران تا فروردین‌ماه سال 97 تنها 3 فروند ایرباس دریافت کند و البته خروج ایالات‌متحده امریکا از برجام در بهار سال جاری شرایط را برای ناوگان هوایی ایران پیچیده‌تر کرده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر