اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: رضا پدیدار، رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران

خروج قطر از اوپک پیامدی برای ایران ندارد

تاريخ 1397/09/14 ساعت 11:36

این اقدام قطر بیشتر جنبه حاکمیت تخصصی و اقتصادی دارد تا یک بازی سیاسی به نظر برسد.

رضا پدیدار

 خروج قطر از اوپک در سیاست اقتصادی و آینده نگری نفتی ایران هیچ گونه تاثیری ندارد. قطر کوچکترین عضو اوپک است و ظرفیت تولید نفت خام در این کشور 300 تا 350 هزار بشکه در روز برآورد می شود. قطر مجموعه سرمایه گذاری هایش را بر گاز متمرکز کرده و تلاش می کند توسعه صنعت گاز را پیش ببرد. یکی از مهم ترین اهداف قطر عضویت آن در جی ای سی اف و تثبیت موقعیت در مجمع کشورهای صادرکننده گاز است.

در دوسال اخیر قطر بیشتر به عنوان کشور حامی ایران شناخته شده است. بحران سیاسی این کشور با عربستان هم این مسئله را تشدید کرده است. بعضی معتقدند خروج قطر از اوپک به این معنی است که ایران یک رای به نفع خود را از دست می دهد و از تعداد حامیان ایران در اوپک کاسته می شود. این درحالی است که از بین 13 عضو کنونی اوپک، 5 کشور حامی ایران اند  و ایران مقبولیت و برتری اش را با وجود سومین تولیدکننده اوپک بودن، حفظ کرده است. از این منظر مشکلی برای ایران با خروج قطر از اوپک ایجاد نمی شود.

این خروج حتی رسمیت اوپک را هم خدشه دار نمی کند. این اقدام قطر بیشتر جنبه حاکمیت تخصصی و اقتصادی دارد تا یک بازی سیاسی به نظر برسد. اکنون بعضی احتمال خروج عراق از اوپک را مطرح می کنند. این مسئله یک فضاسازی سیاسی در شرایط تحریمی است و ایالات متحده امریکا به این سمت وسو تمایل نشان می دهد. کشورهای جی سی سی یعنی چهارکشور مستقر در خلیج فارس همراه با عربستان به دنبال تضعیف سیاسی ایران در اوپک و دیگر سازمان های بین المللی اند. از این منظر برخی احتمال فشار امریکا به عراق را هم برای خروج از اوپک مطرح می کنند. این در حالی است که عراق از اعضای قدیمی اوپک است و بعید است از اوپک خارج شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر