اولین شرکت نفتی که از ایران رفت، قوانین تحریم را بررسی می کند

شاید انی ایتالیا به ایران بازگردد

تاريخ 1397/08/15 ساعت 14:47

انی ایتالیا یکی از شرکت‌های مهم نفتی اروپایی بود که برای همکاری با صنعت نفت ایران اعلام آمادگی کرد. این شرکت با شروع تهدیدهای امریکا از همکاری با ایران سر باز زد. اکنون خبری از بررسی قوانین از سوی این شرکت برای احتمال وجود همکاری منتشر شده است.

سخنگوی شرکت نفتی ایتالیایی انی به خبرگزاری رویترز اعلام کرده که این شرکت در حال بررسی قوانین تحریم های ضد ایرانی است تا در صورت امکان خرید نفت خام از کشورمان را از سر بگیرد. سخنگوی انی گفته است که در ارتباط با تحریم ها و قوانین مربوط به آن به طور کامل به تصمیمات جامعه بین المللی احترام می گذارد.

انی ایتالیا یکی از شرکت‌های مهم نفتی اروپایی بود که برای همکاری با صنعت نفت ایران اعلام آمادگی کرد و از آنجایی که ایتالیا از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران در اتحادیه اروپا به شمار می‌آمد، این اعلام آمادگی مورد استقبال قرار گرفت. آنی شرکتی است که در حوزه استخراج نفت و گاز، سکوسازی، مهندسی و ساخت و ساز، پالایش و بازاریابی، و تولید برق و گاز طبیعی فعالیت می‌کند. این شرکت در سال 2007 بزرگ‌ترین کمپانی نفت اتحادیه اروپا شناخته شد.

 پس از برجام آنی ایتالیا  برای توسعه میدان‌های نفتی دارخوین و گاز کیش با شرکت ملی نفت ایران قرارداد امضا کرد که البته اولین حضور آنی در ایران نبود و به ادعای مدیرعامل این شرکت، انی طی 15 سال گذشته در ایران فعالیت می‌کرده است. مدیرعامل این شرکت البته پس از تقویت احتمال خروج امریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه هشدار داد که بازگشت تحریم‌ها به بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران و آشفتگی در قیمت نفت منجر خواهد شد. به گفته کلودیو دسکالزی بازگشت تحریم‌ها صادرات نفت ایران را کاهش می‌دهد درحالی‌که تقاضای نفت در دنیا فزاینده است. با وجود این ابراز نگرانی اما شرکت انی اولین  نقض اروپایی برجام را رقم زد. پس از خروج امریکا از برجام مدیرعامل انی اعلام کرد که این شرکت تمام مطالبات معوق مربوط به سرمایه‌گذاری‌های گذشته از تهران را دریافت کرده و قصد سرمایه‌گذاری دوباره در ایران را ندارد. به گفته مدیرعامل انی تنها کار این شرکت یک قرارداد خرید نفت است که تا پایان سال 2018 منقضی می‌شود و از این پس انی نفت مورد نیازش را از محل دیگری تامین خواهد کرد.

گفتنی است که همزمان با شروع تحریم ها اسامی کشورهای مختلفی که از تحریم نفت ایران از سوی امریکا معاف شده اند اعلام می شود. نام کره جنوبی، ژاپن، ایتالیا، یونان و تایوان و ترکیه در بین این کشورها دیده می شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر