رویداد آشنایی با بلاکچین و ارزرمزها دراتاق بازرگانی تهران برگزار شد

فناوری بلاکچین چگونه دموکراسی اقتصادی را فراهم ‌می‌کند؟

تاريخ 1397/08/15 ساعت 12:26

رویداد آشنایی با «بلاكچین و ارزرمزها» توسط معاونت کسب‌وکار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد.

فعالان اقتصادی، صاحبان استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان برای آشنایی با فناوری بلاکچین و ارزرمزها در نشستی در اتاق تهران گردهم آمدند و شکل‌گیری، توسعه، اثرگذاری و رویکردهای اقتصادی آنها را بررسی کردند.

بر اساس تعاریفی که از مفهوم این فناوری ارائه شده، بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده است که به عنوان یک دفتر اطلاعاتی توزیع شده شناخته ‌می‌شود. ویژگی این پایگاه داده آن است که نیازی به واسطه مرکزی نداشته و کاربر مجبور نیست به هیچ موسسه‌ای اعتماد کند. در واقع این پایگاه داده، متعلق به هیچ فرد یا سازمانی نیست. این سیستم شبیه به یک دفتر حسابداری در دنیای واقعی است که حسابدار شرکت ‌می‌تواند مانده‌حساب‌ها و هر تراکنشی که تا به حال انجام شده را در آن مشاهده کند. با این حال از آنجا که بلاکچین‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم عمومی هستند، هر کاربری ‌می‌تواند داده‌های تراکنشی را مشاهده کند.

 در آغاز رویداد آشنایی با بلاکچین‌ها و رمزارزها، مدیر امور کسب و کارهای نوین اتاق تهران با اشاره به روند تحولات حوزه فناوری در کشور عنوان کرد که پس از سال‌های 1389 و 1390 که شکل‌گیری مفاهیم استارت‌آپی در ایران رقم خورد، جنبش نوآوری به راه افتاد. امید هاشمی بر این باور است که اگر ایران در حوزه صنایع سنگین قادر به رقابت با کشور‌های صاحب صنعت نیست، در عرصه فناوری چندان عقب نمانده و می‌تواند با توجه به ظرفیت و استعدادهای موجود در این عرصه حرفی برای گفتن داشته باشد و به رقابت بپردازد.

 در ادامه این گردهمایی، محمدرضا قدوسی به عنوان بنیانگذار نخستین شتابدهنده بلاکچین در ایران به معرفی این فناوری پرداخت و در بخشی از سخنانش به این نکته اشاره کرد که برای هر تراکنش اقتصادی در قالب بلاکچین یک کلید ساخته ‌می‌شود و محتوای تراکنش‌ها گویی در دندانه‌های این کلید‌ها قرار ‌می‌گیرد. ضمن آنکه این تراکنش‌ها به طور دائم به یکدیگر زنجیر ‌می‌شود.

 او ادامه داد: شبکه‌های تحت فناوری بلاکچین مانند بیت‌کوین، عمومی بوده و زیر و بم اطلاعات مالی افراد قابل مشاهده است. این نوع شبکه‌ها فاقد مالک و کنترل‌کننده هستند و همه افراد ‌می‌توانند در آن قاعده‌گذار باشند.

 قدوسی در ادامه هدف غایی فناوری بلاکچین را ایجاد دموکراسی اقتصادی عنوان کرد و گفت: پس از دستیابی به دموکراسی دانشی، دموکراسی در توزیع منابع، دموکراسی در توزیع اطلاعات، اکنون فناوری بلاکچین به دنبال آن است که دموکراسی اقتصادی را پیاده کند.

 محمد تهرانی، بنیانگذار آزمایشگاه بلاکچین دانشگاه خاتم نیز با اشاره به کارکرد رمزارز‌ها، نقاط ضعف و قوت این ابزار را تبیین کرد. او با بیان اینکه بیت‌کوین، بحران اعتماد به بانک‌ها و موسسات مالی را برطرف ‌می‌کند، ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های بیت‌کوین این است که میزان تولید آن قابل پیش‌بینی است. در عین حال نیاز به هویت افشاشده ندارد. افزون بر این، با وجود عدم ثبت معاملات در جایی ثابت، در این سیستم از فروش بیش از یک بار بیت‌کوین جلوگیری ‌می‌شود. بیت کوین فاسد نمی‌شود؛ قابل حمل بوده و به مقادیر کوچک‌تر قابل خرد کردن است. همچنین، رگولاتور در آن حذف شده و انتقال پول در این شبکه به نسبت سوئیفت پایین‌تر است.

 تهرانی این نکته را نیز به سخنان خود افزود که بیت‌کوین به عنوان یکی از انواع ارزرمزها از جنبه ‌سرمایه‌گذاری نیز برخوردار بوده و به دلیل شفافیت بالا در آن امکان تقلب وجود ندارد. او درباره معایب این ارزرمزها نیز توضیح داد: این نظام پرداخت، بستر مناسبی برای فرار مالیاتی و فعالیت‌های مجرمانه فراهم ‌می‌کند.

در ادامه این نشست، سایر ابعاد فناوری بلاکچین به بحث و بررسی و پرسش و پاسخ گذاشته شد. ضمن این که در بخش انتهایی این رویداد، فعالان استارت‌آپی پشت میز گفت‌وگوهای مستقیم نشستند و از دستاوردها و موفقیت‌های خود گفتند و به انتقال تجربه پرداختند.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر