بزرگترین غول تجارت الکترونیک چین درباره ادامه دار بودن جنگ تجاری هشدار داد

جک ما: جنگ تجاری احمقانه است

تاريخ 1397/08/15 ساعت 10:30

سرمایه گذاران به نشست برنامه ریزی شده میان ترامپ و شی در نشست G20 که اواخر این ماه در آرژانتین برگزار می شود، امیدوارند.

 جک ما، سرمایه گذار بزرگ تکنولوژی واقعا از جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین متنفر است. سی ان ان گزارشی درباره صحبت های بنیانگذار یکی از بزرگترین غول های تجارت الکترونیک دنیا منتشر کرده است.

«ما» روز دوشنبه در کنفرانسی که توسط دولت چین در شانگهای برگزار شد گفت: جنگ تجاری، احمقانه ترین چیز در دنیاست.

این شاید تازه ترین و رک ترین اظهارنظر درباره مناقشه های تجاری از زبان بنیانگذار و مدیرعامل علی بابا، بزرگترین شرکت فروش اینترنتی چینی باشد. در ماه سپتامبر از او به خاطر وعده بلندپروازانه و ایجاد یک میلیون شغل جدید در ایالات متحده انتقاد شده بود.

 امریکا و چین تعرفه های سنگین جدیدی در سال جاری برای صادرات محصولات یکدیگر وضع کردند. ایالات متحده چین را به سرقت مالکیت معنوی شرکت های امریکایی متهم کرده است. امریکا می گوید چین شرکت های امریکایی را مجبور می کند تا تکنولوژی خودشان را در اختیار آنها قرار دهد. همچنین دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا بارها و بارها درباره کسری تجاری 375 میلیارد دلاری کشورش با چین شکایت کرده است.

ما گفت: هدف تجارت باید به جای جنگ، ارتقای صلح و ارتباطات باشد. همچنین افزایش حمایت از تولیدات داخلی اشتباه است. به گفته ما، هیچ کس نمی تواند تجارت آزاد را متوقف کند.

این کنفرانس که در واقع نمایشگاه بین المللی واردات چین بود، توسط دولت چین برای ترویج کشورش به عنوان یک بازار برای واردات از کشورهای دیگر سازماندهی شده بود.

سرمایه گذاران به نشست برنامه ریزی شده میان ترامپ و شی در نشست G20  که اواخر این ماه در آرژانتین برگزار می شود، امیدوارند. آنها گمان می کنند این نشست به کاهش تنش های تجاری کمک می کند.

اما جک ما در ماه سپتامبر هشدار داده بود که تنش میان این دو اقتصاد بزرگ طی دهه ها ادامه خواهد داشت. او اذعان کرده است که این اقدامات به کسب و کار علی بابا که از جریان کالا میان مرزها سود می برد، آسیب می رساند.

بلافاصله بعد از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، جک ما با او در نیویورک ملاقات کرد و تعهد بزرگی برای ایجاد شغل در امریکا با کمک شرکت های کوچک امریکایی داد. به این شکل که علی بابا محصولات آنها را به مصرف کنندگان در چین و دیگر نقاط آسیا به فروش برساند. اما در ماه سپتامبر جک ما عنوان کرد، دیگر اجرای این طرح امکانپذیر نیست.  

ما به خبرگزاری رسمی چینی، شینهوا گفت: این وعده براساس همکاری دوستانه چین و امریکا و روابط تجاری دو جانبه معقول بود، اما وضعیت فعلی این موارد را نابود کرده است. بنابراین این وعده را نمی توان عملی کرد.

سهام علی بابا 30 درصد کمتر از تمام مدت در ماه ژوئن رسیده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر