اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران

مدیریت یارانه انرژی، الزام نادیده گرفته شده

تاريخ 1397/08/14 ساعت 11:14

یارانه‌ای که در ایران برای انرژی پرداخت می‌کنیم 10 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را در بر می‌گیرد و نکته جالب اینکه این رقم 15 درصد از کل یارانه انرژی جهان در سال گذشته است.

رضا پدیدار

 در چهار نوامبر سال 2018 تولید گاز ایران در پارس جنوبی از قطر سبقت گرفت و مرز 600 میلیون مترمکعب را رد کرد. این افزایش میزان تولید گاز هم‌زمان با تشدید تحریم‌های امریکا و جایگزین کردن گاز در سبد سوخت نیروگاهی کشور یک اتفاق مثبت و از افتخارات صنعت نفت است. تولید گازوییل کشور با توجه به رشد و توسعه پالایشگاهی به 45 میلیون لیتر در روز رسیده است و از این ناحیه ظرفیت مازادی برای صادرات ایجاد شده است. در بخش پتروشیمی بر اساس آخرین آمار ظرفیت تولید به 56 میلیون تن رسیده است و با طرح‌های توسعه‌ای و بر اساس اسناد بالادستی میزان تولید به بیش از 65 میلیون افزایش پیدا می‌کند. هرچند به دلیل مشکلات و مسائل مربوط به ارز، سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه خرید تجهیزات دچار وقفه شد اما در ماه‌های پایانی سال باید این وقفه را جبران کرد چراکه به دلیل مزیت نسبی در تولید محصولات پتروشیمی این بخش از اهرم‌های مؤثر در کمک به تولید ملی کشور و فزونی صادرات بر واردات است.

برای عبور از تحریمی که امروز بر کشور تحمیل شده تقویت بخش‌های خصوصی به‌ویژه بخش انرژی در اولویت است و البته باید در بحث یارانه انرژی نیز تجدیدنظر کرد. آژانس بین‌المللی انرژی گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است. در این گزارش ایران در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که یارانه به انرژی می‌دهند. برای هوشیاری مسئولان باید بارها این آمار جهانی را مرور کرد که می‌گوید ایران در سال گذشته میلادی 16.5 میلیارد دلار یارانه برای محصولات نفتی و 12.3 میلیارد دلار یارانه برای برق و بیش از 16.3 میلیارد دلار یارانه برای گاز هزینه کرده است. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت ایران در سال گذشته میلادی45 میلیارد دلار برای یارانه محصولات نفتی، گازی و برقی هزینه کرده است که نسبت به سال 2016 میلادی 55 درصد افزایش را نشان می‌دهد. یارانه‌ای که در ایران برای انرژی پرداخت می‌کنیم 10 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را در بر می‌گیرد و نکته جالب اینکه این رقم 15 درصد از کل یارانه انرژی جهان در سال گذشته است. رشد چشم‌گیر قیمت نفت از عوامل رشد میزان یارانه است به این معنی که با افزایش قیمت نفت این یارانه رشد یافته و خود را بیشتر نشان داده است. با هر عنوان و دلیل اما باید توجه کرد که این رقم بسیار بالاست و باید برای توسعه ظرفیت‌های صنایع انرژی آن را مدیریت کرد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر