عبده تبریزی:

پیش‌بینی‌های اقتصادی با توقع‌مان متفاوت شد

تاريخ 1397/08/13 ساعت 14:22

عضو شورای عالی بورس اوراق بهادار گفت: پیش‌بینی‌های اقتصادی، تورم و ... درباره امسال، متفاوت با آنچه توقع داشتیم، بود که در این زمینه عوامل دیگری غیر تحریم‌های آمریکا و ترامپ دخیل هستند.

ایسنا

 حسین عبده تبریزی در سمینار یک روزه روش‌های تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان از طریق بازار سرمایه با تاکید بر معاملات بورس و فرابورس"، با تاکید بر این‌که حمایت از کارآفرینی بنگاه‌های دانش بنیان در سطح دولت، شهر و سطح NGO قابل طرح و تعقیب است، اظهار کرد: کمک‌ها و ضمانت‌های دولتی در این رابطه مهم است اما صرف این کمک‌ها، چندان کارساز نیست.

وی با اشاره به اهمیت استارت‌آپ‌ها گفت: طی ۴۰ سال گذشته با توجه به نرخ رشد نازل (۲.۳) و نرخ رشد نسبتا بالای جمعیت (۲.۱)، ارزش چندانی خلق نکرده و ثروت افزایش نیافته است. اما استارت آپ‌ها می‌توانند به انباشت سرمایه بینجامند و ارزش و ثروت خلق کنند.

عبده تبریزی با تاکید بر این‌که توسعه باید محلی باشد و در مدلی محلی توسعه را به حرکت درآوریم، یادآور شد: برای رسیدن به "تبریز مبتنی بر دانش بنیان‌ها" به چشم انداز جدیدی از شهر تبریز نیاز داریم و باید شهر به دانش، خلاقیت و انگیزه‌های تازه‌ای مجهز شود که توسعه استراتژیک مدیریت شهری ممکن ‌شود.

وی در ادامه گفت: برای خلق برند تبریز باید ماهیت شبه شرکتی به شهر داده و بتوانیم همانند یک شرکت کارآ شهر را اداره کنیم؛ چرا که شهرهای آینده به پیشروان‌ آینده‌نگری نیاز دارد که رهبری خود را در عرصه‌های "صاحب فکر بودن، حرفه‌ای بودن، گروه‌گرایی، حساس نسبت به احساسات دیگران و فرهنگی بودن" نشان دهند.

عبده تبریزی با ارائه‌ تصویری از موقعیت کشور گفت: طبق پیش‌بینی سال گذشته در رابطه با امسال، ارقامی که در مورد تورم و... پیش‌بینی کرده‌اند ارقامی متفاوت با آنچه توقع داشتیم بود. آیا این موارد به تصمیم ترامپ برای خروج از برجام باز می‌گردد؟ تصمیم ترامپ یک ضربه زد و شروع کننده بود اما عوامل دیگری نیز در این رابطه دخیل بودند.

وی در ادامه تاکید کرد: بررسی نرخ‌های تورم طی ۵۰ سال گذشته نشان از یک سری عدم تعادل‌ها در اقتصاد کشور دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اهمیت استقلال بانک مرکزی نیز گفت: در کشور ما بانک مرکزی استقلال نداشته و استقلال یافتن آن از دولت اهمیت بسیاری دارد.

وی به مراحل فرآیند موفقیت در کارآفرینی اشاره کرد و افزود: "کسب انگیزه و مهارت‌های لازم، شناسایی ایده‌های مناسب و فرصت‌های کسب و کار، برنامه‌ریزی کسب و کار، تصمیم‌ها، ورود به بازار و تولید بنگاه" از جمله رویدادهای اصلی برای رسیدن موفقیت در این حوزه است.

عضو شورای عالی بورس در توصیه‌ای به شهر برای حمایت از استارت‌آپ‌ها و کارآفرینی گفت: توجه به سیاست‌های توسعه شهری به گسترش ظرفیت کارآفرینی، بسط نقش زنان در کارآفرینی، تناسب نظام اقتصادی با نیاز این نهادها، کمک بازار سرمایه از طریق تشکیل رسمی سرمایه‌ مخاطره‌پذیر، سرمایه‌گذاری اختصاصی در مراحل اولیه کسب و کار، سرمایه گذاری در نظام آموزشی، انگیزه محور شدن نظام کارآفرینی، توسعه فرهنگ قدرتمند کارآفرینی از جمله این توصیه‌هاست.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که استارت‌آپ‌ها و دانش بنیان‌ها فقط ابزاری برای رشد کارآفرینی نیستند، افزود: ابزار بسیار مهمی هستند که شهر و دولت می‌تواند از آن‌ها به مثابه محرکه‌های رشد اقتصادی استفاده کند.

به گزارش ایسنا، سمینار یک روزه روش‌های تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان از طریق بازار سرمایه با تاکید بر معاملات بورس و فرابورس یکی از برنامه‌های جانبی نمایشگاه علوم و فناوری ربع رشیدی(رینوتکس) بوده و با همکاری موسسه ارزش آفرینان مالی بازار سرمایه و استانداری آذربایجان شرقی و کارگزاری آگاه در سالن همایش اداره کل استاندارد استان برگزار شد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر