شرایط بد اقتصادی را تبدیل به فرصتی برای پیشرفت کنیم

بچرخ تا بچرخیم

تاريخ 1397/07/28 ساعت 09:53

سال 2010 نشریه هاروارد بیزینس ریویو نگاهی داشت به کسب‌وکارهایی که در معرض تندباد رکود اقتصادی سال 2007 قرار گرفتند و اینکه کدام‌یک فروریختند و عقب ماندند. نتیجه این مطالعه حیرت‌انگیز بود.

ترجمه: آینده نگر

وضعیت بد اقتصادی در مقاطع مختلف زمانی برای همه کشورها و تمامی کسب‌وکارها پیش می‌آید. هم‌زمان با تحلیل‌های اقتصادی و نگرانی‌های روزافزون، برخی‌ها تصمیم می‌گیرند تا با شرایط جدید همراه شوند و به جای انتظار برای پایان کار به فکر شیوه‌های جدید در کسب‌وکار و راه‌حل بگردند. نشریه INC چاپ امريكا در مطلبی اشاره می‌کند که شرایط بد اقتصادی هم به دلایلی می‌تواند تبدیل به فرصتی برای موفقیت شود. ترجمه این مقاله را در این بخش می‌خوانید.

سال 2010 نشریه هاروارد بیزینس ریویو نگاهی داشت به کسب‌وکارهایی که در معرض تندباد رکود اقتصادی سال 2007 قرار گرفتند و اینکه کدام‌یک فروریختند و عقب ماندند. نتیجه این مطالعه حیرت‌انگیز بود.

17 درصد از شرکت‌هایی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند از رکود اقتصادی جان سالم به در نبردند، ورشکست شدند، به فروش رفتند و یا خصوصی شدند. در همین شرایط 80 درصد از شرکت‌ها به آرامی شروع به بازیابی خود کردند و نیمی از آنها همچنان به میزان سود و فروش دوران پیش از رکود نرسیده بودند. 9 درصد از شرکت‌ها هم شکوفا شدند و توانستند بر رقبای خود غلبه کنند.

دلیل موفقیت این شرکت‌ها متفاوت بود اما به صورت کلی شامل عواملی مانند تمرکز بر پیشگیری، عمل‌گرایی و ترقی‌خواهی بود. در مجموع آنها همگی این توانایی را داشتند که واکنش نشان دهند و هرقدر هم که شرایط اقتصادی دشوار بود توانستند مدل کسب‌وکارشان را با آن همخوان کنند.

شما هم می‌توانید از همین شیوه فعالانه و انعطاف‌پذیر استفاده کنید و نه‌تنها کسب‌وکارتان را نجات دهید بلکه به موفقیت هم دست پیدا کنید. در اینجا هشت دلیل آورده شده برای اینکه چرا اقتصاد بد ممکن است برای کسب‌وکار شما بهترین شرایط را فراهم آورد.

 

  1. حفظ کردن استعدادها آسان‌تر است

حفاظت از نیروهای مستعد در این شرایط آسان‌تر از اقتصاد شکوفایی است که در آن این نیروها می‌توانند به راحتی در میان گزینه‌های کاری که مقابلشان قرار دارد دست به انتخاب بزنند. در شرایط بد اقتصادی کارمندان بیشتری به آنچه که دارند می‌چسبند و یا تصمیم می‌گیرند به خاطر کسب یک درآمد سالم این گزینه کاری فعلی را هم رد نکنند.

 به عنوان مثال پیشنهاد شرایط کاری منعطف مانند دورکاری می‌تواند تاثیر بسزایی در نگه داشتن نیروهای مستعدی داشته باشد که نمی‌خواهند با رفت و آمدهای طولانی سروکار داشته باشند. محول کردن پروژه‌های طلایی، در نظر گرفتن اهداف شغلی کارکنان و پیشنهاد دادن به آنها برای بازی کردن نقش راهنما می‌تواند نیروهای مستعد را به این سمت بکشاند که نقش فعال‌تری در کسب‌وکار شما بازی کنند.

 

  1. تقاضا برای کار آزاد وجود دارد

وقتی سرعت رشد شغلی کاهش پیدا می‌کند، به این معنا نیست که حجم کار هم کاهش یافته است. شرکت‌ها در وضعیت اقتصادی ضعیف بیشتر مستعد جذب کارکنان آزاد و پیمانکاران هستند. خودتان را در جایگاه مشاور و یا کارمند آزاد قرار دهید، کسی که آماده است کار متخصصان باتجربه را انجام دهد.

کارکنان آزاد می‌توانند در ازای تخصصشان تقاضای بیمه کنند و شرکت‌ها هم از اینکه با این تخصص ثبات خودشان را حفظ کنند نفع می‌برند. کار آزاد همچنین می‌تواند قواعد بازی را برای زنان که به صورت سنتی در محل کار حقوق پایین‌تری نسبت به مردان (به خصوص در وضعیت بد اقتصادی) داشتند، تغییر دهد.

 

  1. مشتریان مشتاق ارزش افزوده هستند

در وضعیت درگیری اقتصادی دو اتفاق رخ می‌دهد: شرکت‌ها یا نرخ‌هایشان را بالا می‌برند و مشتریان وفادارشان را از دست می‌دهند، کسانی که دیگر نمی‌توانند از عهده هزینه خدمات این شرکت‌ها برآیند، یا اینکه سعی می‌کنند نرخ‌هایشان را بشکنند تا مشتریان را حفظ کنند. هیچ‌یک از این دو سناریو تاثیر چندانی ندارد. یا شرکت‌ها با هزینه‌های افزوده بازاریابی برای جذب مشتریان توانمندتر تنها می‌مانند و یا باید کارمندانشان را تعدیل کنند تا میزان هزینه‌هایی را که کاستن از نرخ خدمات به دنبال دارد جبران کنند.

شما این فرصت را دارید که بازی را عوض کنید و در عوض اینها، ارزش افزوده پیشنهاد دهید. تمام تمرکز خود را بر روی سرویس خدمات به مشتریان بگذارید. به مشتریان پیشنهاد ارزش افزده دهید، مانند مشاوره در محل برای کار با نرم‌افزار طراحی‌شده شرکت شما یا دسترسی آنها به ویدئوهای آموزشی. هرچه ارزش افزوده بیشتری به مشتریان پیشنهاد دهید، احتمال اینکه با وجود شرایط بد اقتصادی‌شان همچنان با شما بمانند بیشتر می‌شود.

 

  1. طاقچه‌های کوچک خودشان را بهتر نشان می‌دهند

وقتی اقتصاد رو به نزول می‌رود چاره­ای نیست جز اینکه با سرویس‌های تخصصی یا پیشنهاد محول برای خودتان طاقچه‌ای درست کنید. اگر جز این باشد مجبور می‌شوید به بازی کاهش نرخ خدماتتان تن دهید. فوق تخصصی شدن می‌تواند تلاش شما برای بازاریابی را بهبود ببخشد، کاری که سبب می‌شود به یک جمعیت مخاطب مشخص دست پیدا کنید که طبیعتا جذب کسب‌وکار شما می‌شوند.

به عنوان مثال یک مشاور املاک می‌تواند با تمرکز بر روی آپارتمان‌های با مالکیت مشترک و یا خانه‌های حیاط‌دار شهری خودش را از سایرین متمایز کند. حتی می‌توانند با تخصصی‌کردن حوزه‌شان تعداد طبقات یا مساحت خانه‌هایی را که خرید و فروش می‌کنند هم مشخص کنند.

* Micro Niches nvدر لغت به معنای طاقچه کوچک است، این اصطلاح معمولا برای سایت‌هایی به کار برده می‌شود که به صورت بسیار تخصصی در یک حوزه بسیار مشخص فعالیت می‌کنند. مثلا سایت‌هایی که فقط در مورد انواع تستر آشپزخانه یا فقط در مورد غذاهای کودکانی که آلرژی دارند می‌نویسند. این تخصصی بودن به صورت ویژه مخاطبانی را جذب می‌کند که به یک موضوع مشخص علاقه‌مندند و از این طریق می‌توانند بیشترین اطلاعات را جذب کنند.

 

  1. در مورد جریان درآمدتان خلاقیت بیشتری نشان دهید

اگر بخواهید منتظر بمانید تا بهبود وضعیت اقتصادی وضعیت مالی شما را هم با خودش بالا بکشد باید تا ابد منتظر بمانید. در عضو می‌توانید آستین بالا بزنید و برای بیشتر کردن محل درآمدتان خلاقیت به خرج دهید. چندگانه کردن منابع درآمدی به شما این فرصت را هم می‌دهد تا در زمان وضعیت بد اقتصادی خودتان را از خطر دور نگه دارید.

اول از هر چیز با قابلیت‌هایی که در شرکت خودتان وجود دارد شروع کنید، به عنوان مثال شرکت‌های نرم‌افزار می‌توانند خدمات مدیریت دیتابیس ایميل‌ها را به مشتریان پیشنهاد دهند.

 

  1. در کوچک کردن استراتژیک کار انگیزه وجود دارد

سرانجام روزی می‌رسد که ممکن است مجبور به انتخاب‌های دشواری باشید که کوچک کردن شرکت یکی از آنهاست. اما این به معنای شکست شما نیست. کوجک کردن کار می‌تواند به صورت استراتژیک و با هدف تمرکز دوباره یا چرخش جهت شرکت به منظور فاصله گرفتن از هزینه‌های غیرضروری باشد.

هزینه‌های ثابتتان را در نظر بگیرید. شرکت‌هایی که بخشی از دارایی‌شان را خرج مکان شرکت می‌کنند می‌توانند اجاره‌نامه‌شان را لغو کنند و به کارمندانشان اجازه دهند که از خانه کارها را دنبال کنند و بعد جلسات هفتگی کاری را در محلی مشخص برگزار کنند. شرکت‌هایی که بخشی از هزینه‌هایشان را صرف جلسات با مشتریان می‌کنند می‌توانند جلسات را به صورت ویدئوکنفرانس برگزار کنند و از این بخش هزینه‌ها بکاهند.

 

  1. مشتریان برای نجات به راهکار نیاز دارند

به یاد داشته باشید که مشتریان شما هم احتمالا در وضعیت تلاش برای بقا به سر می‌برند و در انتظار فرصتی برای موفقیت هستند. شما همان کسی باشید که با مشاوره و تعریف یک پروسه راهکار نجات را به آنها ارائه می‌دهید. به عنوان مثال به عنوان مشاوره چهره به چهره با مشتریانی که نیاز به راهکاری برای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و یا محتوای بازاریابی دارند جلسه مشاوره حضوری بگذارید.

مشاوره می‌تواند حکم شراکت خاموش شما را در شرکت‌ها داشته باشد و درآمدی اضافه به منابع شما بیفزاید.

 

  1. بازاریابی و تبلیغات توسط خود شما ارزان‌تر است

وقتی اقتصاد متزلزل می‌شود، روزنامه‌ها، سایت‌ها و مجلات به یک اندازه با کمبود آگهی‌ها که روزی یکی از منابع اصلی درآمد آنها بود دست و پنجه نرم می‌کنند. این فرصت برای شما مهیاست که برای بستن قراردادهای تازه و گزینه‌های تبلیغاتی ارزان‌تر وارد مذاکره شوید.

از موقعیت‌های بازریابی رایگان که وقتی پول به راحتی در اختیارتان بود می‌گذشتید، صرف‌نظر نکنید. به مشتریان بالقوه پیشنهاد دیدار و راهنمایی‌های رایگان بدهید. در جلساتی که دعوت می‌شوید حضور پیدا کنید و یا مهمان برنامه‌های رادیویی و پادکست‌ها شوید تا نام شما و حوزه تخصصی‌تان بیشتر طرح شود.

اقتصاد بد الزاما قرار نیست نقطه پایان کسب‌وکار شما باشد. در عوض به این شرایط به چشم موقعیتی برای نوسازی کارتان بنگرید، از نحوه خدمات‌رسانی گرفته تا راه و رسم اداره شرکت.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر