تغییر الگوی ‌سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها در جی‌تکس ۲۰۱۸ دبی

نفوذ فناوری بلاکچین در بازی بزرگ ‌سرمایه‌گذاران

تاريخ 1397/07/25 ساعت 14:40

با پیشرفت روزافزون فناوری نه‌تنها کسب و کارهای سنتی و کالاها و خدمات تغییر شکل ‌می‌دهند بلکه در برخی موارد مفاهیم یک حوزه و چارچوب‌های آن به کلی تغییر ‌می‌کنند.

 

 

یکی از حوزه‌هایی که در نمایشگاه جی‌تکس ۲۰۱۸ دبی بسیار مورد توجه استارتاپ‌ها و حتی ‌سرمایه‌گذاران قرار گرفته، پلتفرم ‌سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین است.

این پلتفرم در اصل یک نرم‌افزار بلاکچین است که امکان ‌سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران و جذب سرمایه توسط تیم‌های استارت‌آپی را به صورت غیرمتمرکز فراهم کرده است. به گفته برخی از بازدیدکنندگان، این اولین VC غیرمتمرکز است که به همه این امکان را ‌می‌دهد که بدون دخالت واسطه‌ها، طرح‌های استارت‌آپی را مشاهده کنند، به صورت امن روی آنها ‌سرمایه‌گذاری کنند و از منافع آنها نیز منتفع شوند. استارت‌آپ‌ها نیز ‌می‌توانند با اطمینان از یک فرآیند منطقی و روشن، جذب سرمایه کنند و بدون نگرانی بابت دریافت پول و خدمات، از پایگاه مشتریان عمده این پلتفرم به عنوان مشتریان اولیه، استفاده کنند.

«ویجای» که به نمایندگی از یک مجموعه ‌سرمایه‌گذار آمریکایی-اماراتی در جی‌تکس ۲۰۱۸ دبی حضور فعال دارد در خصوص پلتفرم GlobalVC و سایر پلتفرم‌های مشابه به خبرنگار اعزامی اتاق تهران به این رویداد فناوری گفت: از مزایای استفاده از فناوری بلاکچین در حوزه سرمایه‌گذاری که باعث ناکارآمدی سایر نهادهای ‌سرمایه‌گذاری متمرکز ‌می‌شود ‌می‌توان به هزینه پایین بررسی و مدیریت طرح‌ها، شفافیت بالا و عدم امکان دخالت سلیقه برخی مدیران در تصمیم‌گیری، غیرمتمرکز بودن و جهانی بودن این پلتفرم‌ها و ارائه اطلاعات دقیق و بدون امکان دستکاری جهت سهولت و شفافیت‌ در جذب سرمایه و همچنین فرآیندهای شفاف و مبتنی بر خرد جمعی اشاره کرد.

به گفته وی، این مجموعه ‌سرمایه‌گذاری سعی دارد تا با تکیه بر فناوری بلاکچین نقش معاملات پولی در استارت‌آپ‌ها را کمرنگ‌تر کرده و بدون توجه به مناقشات سیاسی فضای ‌سرمایه‌گذاری در جهان را رشد دهد.

ویجای در ادامه توضیح می‌دهد که در این مدل ‌سرمایه‌گذاری در ازای پول دریافتی، توکن سهام ارائه ‌می‌شود که کلیه حقوق سهام را داراست و بر بستر بلاکچین که یک بستر امن است، ذخیره ‌می‌شود. همچنین قرارداد حقوقی در جهان واقعی نیز با استارت‌آپ منعقد ‌می‌شود و بر بستر بلاکچین، ذخیره خواهد شد.

او در توضیحات بیشتر ادامه می‌دهد: هر ‌سرمایه‌گذار و استارت‌آپ در ازای کوین‌های سهامی خود، کوین‌های اشتراک دریافت ‌می‌کند که ‌می‌تواند آنها را نقد کرده، به دیگران داده یا با استارت‌آپ‌های دیگر، معاوضه کند.

گفته ‌می‌شود فرآیند بررسی توسط ارزیاب‌هایی که خودشان توسط جوامع استارتاپی انتخاب ‌می‌شوند انجام خواهد شد و آنها هستند که طرح‌ها را ارزیابی و ارزش‌گذاری ‌می‌کنند و به سایر اکوسیستم، ارائه ‌می‌‌دهند. بسیاری از استارت‌آپ‌های خاورمیانه و کشورهای حوزه منا و آفریقا که دسترسی محدود به سرمایه دارند امیدوارند تا با استفاده از این پلتفرم سرعت رشد خود را افزایش دهند.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر