بازار داغ تکذیب و تایید

شریعتمداری می رود یا می ماند؟

تاريخ 1397/07/01 ساعت 14:36

اخبار مختلفی از پذیرش یا عدم پذیرش استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت منتشر می شود. ماندن یا رفتن شریعتمداری چه کمکی به صنعت می کند؟

صبح امروز خبر پذیرش استعفای شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت از سوی رییس جمهور منتشر شد درحالیکه پیشتر اخباری از تلاش نمایندگان مجلس برای فراخواندن شریعتمداری به پارلمان از استیضاح وزیر دیگر از مجموعه وزرای اقتصادی دولت دوازدهم حکایت می کرد. خبر استعفای شریعتمداری در خبرگزاری خانه ملت همراه با فایل صوتی مصاحبه منتشر شد که در آن الیاس حضرتی از پذیرش استعفای وزیرصنعت از سوی رییس جمهور خبر داد و برای او آرزوی موفقیت کرد. این خبر اما با واکنش مسئولان وزارت صمت و روابط عمومی آن رو به رو شد.  

خبرگزاری مهر در این باره از قول یکی از مسئولان در وزارت صنعت، معدن و تجارت از این خبر داد که این استعفا جدید نیست. این مقام مسئول از این گفت که فعلا موضوع خداحافظی وزیر صنعت در قالب استعفا مطرح نیست؛ مگر اینکه تصمیم دیگری گرفته شود.

مهر در ادامه این خبر از این نوشت که مباحث مطرح شده در خصوص استعفای محمد شریعتمداری در شرایطی  مطرح می شود که احمد علیرضا بیگی دقایقی قبل در گفتگو با خبرنگار مهر از استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفته رئیس‌جمهور پیش از سفر به نیویورک، این استعفا را پذیرفته است.

از سوی دیگر اما ایسنا خبری به نقل از الیاس حضرتی منتشر کرد که استعفای وزیر صنعت را شایعه دانسته بود و گفته بود: ایشان به فعالیت خود ادامه می دهد.

در بازار داغ تایید و تکذیب ها درباره موافقت رییس جمهور با استعفای وزیر صنعت اما این سوال مطرح است که رفتن وزیر صنعت، معدن و تجارت فعلی تا چه اندازه به کمک صنعت محروم از تکنولوژی های نو و آسیب دیده از جریان رکود و تحریم ها خواهد آمد.

مهدی پورقاضی رییس کمیسیون صنعت اتاق تهران در گفت وگو با سایت خبری اتاق دراین باره  گفت: بیشتر صنعتگران از وضعیت فعلی ناراضی اند و فکر نمی کنم وزارت صمت  گام مثبتی در راه کمک به صنعت برداشته باشد اما اکنون در شرایطی قرار داریم که اظهارنظر در این باره که آیا تغییر وزیر به صنعت کمک می کند یا خیر مشکل است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: مجموعه مقررات و قوانین و سازمان های متولی صنعت مشکل دارد و مشکل سیستم به گونه ای است که اگر متخصص ترین فرد در پست وزارت صنعت قرار بگیرد، کار به سختی پیش می رود. تفکر پوپولیستی در سیستم ریشه دوانده است. به عنوان صنعت گر نمی توان از ماندن یا رفتن وزیر صنعت اظهار خوشحالی یا ناراحتی کنم به این دلیل که در مورد عملکرد وزرای بعدی نگران هستم.

رییس کمیسیون صنعت با اشاره به اینکه ممکن است وزیر بعدی جوان تر بوده با سیستم پوپولیستی فاصله داشته باشد گفت: از نظر من برای بهبود وضعیت صنعت سیاست های اقتصادی در مورد ارز و ارتباط با کشورهای خارجی باید تغییر کند. رویکردها در روابط خارجی لطمه سنگینی به اقتصاد کشور زده است و اصلاح باید از یک نقطه آغاز شود. آنچه در یک سال اخیر در این زمینه شاهد آن بودیم به هیچ عنوان امیدوارکننده نیست و در این شرایط، بودن یا نبودن یک فرد کمکی نمی کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر