اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: علیرضا سرحدی، تحلیل گر بازار مسکن

یک نگرانی قدیمی به نام عدم شفافیت پروژه ها

تاريخ 1397/04/30 ساعت 12:26

اطلاع رسانی در مورد اینکه چه شخصیت حقوقی مناقصه را برنده شده ضروری است چراکه بسیاری از مناقصات مربوط به پروژه های ملی است و افکار عمومی باید نسبت به این مسئله آگاهی پیدا کند.

علیرضا سرحدی

 مسئله عدم شفافیت پروژه های عمرانی دولت به ویژه در حوزه مسکن یک دغدغه قدیمی است. از بیش از 10 سال پیش سندیکای شرکت های ساختمانی اعلام کرد که بیشتر پروژه های بزرگ عمرانی از طریق ترک مناقصه و به طور غیرقانونی به مجموعه ای از نهادها واگذار شده است که بخش خصوصی هیچ وقت عرصه رقابت با آن ها را نداشته است. در مورد مسکن بسیاری از پروژه ها از جمله مسکن مهر با این رویکرد به مرحله اجرا رسیده و پیمانکاران بخش خصوصی کمتر فرصتی برای سرمایه گذاری و پیشبرد پروژه ها پیدا کرده اند.

گزارش دهی پروژه های عمرانی و بزرگ باید به طور شفاف انجام شود و مناقصات به طور علنی برگزار شود. اطلاع رسانی در مورد اینکه چه شخصیت حقوقی مناقصه را برنده شده ضروری است چراکه بسیاری از مناقصات مربوط به پروژه های ملی است و افکار عمومی باید نسبت به این مسئله آگاهی پیدا کند. مرحله بعد تشدید نظارت بر فعالیت و پیشبرد پروژه هاست که در پروژه های عمرانی به ویژه مسکن از اهمیت به سزایی برخوردار است. متاسفانه در ایران نظارت ها به دلیل حفظ منافع گروه ها به درستی انجام نمی شود.

 این امید وجود دارد که دولت در طرح های جدید نسبت به برگزاری مناقصه و اطلاع رسانی درمورد فرایند انجام کار اهتمام ویژه داشته باشد. در بافت فرسوده خرده واحدهای مسکونی باید تجمیع شده و مجتمع بلندمرتبه جای آن را بگیرد. این تجمیع نباید به دست دلال ها  و واسطه ها انجام شود بلکه باید  با ایفای نقش موثر نهادهای میانی بین دولت و به طور ویژه وزارت راه و شهرسازی و مدیریت شهری به وضعیت مورد نظر برسیم. از سوی دیگر باید در نظر گرفت که اصلاح و بازسازی لکه ای بافت فرسوده اثری بر حذف این بخش از شهر ندارد. در مورد بافت فرسوده به پروژه ای اساسی نیاز داریم که از یک محله را بازتعریف کند. طبیعی است که با اجرای پروژه ترمیم بافت فرسوده زمین های بلااستفاده ای که افراد به دلایل مختلف تمایل به سکونت در آن نداشتند مورد بهره برداری قرار می گیرد. بهسازی محله ها، تجمیع قواره های کوچک و ساخت مجتمع های بلند مرتبه که الزاماتی مثل فضای سبز و خدمات شهری در آن دیده می تواند بر عرضه و تقاضا مسکن نیز اثر بگذارد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر