اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: محمدرضا نجفی منش، رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران

تحریم برای قطعه سازان خودرو سخت تر است یا قیمتگذاری؟

تاريخ 1397/04/19 ساعت 13:34

قیمت گذاری سیاست غلطی است که با با تضعیف توان مالی خودروساز، به ضعف قطعه سازی منجر شده است.

محمدرضا نجفی منش

صنعت قطعه سازی ایران در شرایط کنونی از دو نوع تحریم رنج می برد که یکی خارجی است و دیگری داخلی. تحریم های خارجی که پیامد خروج امریکا از برجام است، از مردادماه به مرحله اجرا می رسد که ممنوعیت فروش قطعات خودرو به ایران را هم شامل می شود. جالب است که فروش خودروی ساخته شده به ایران در تحریم های امریکا ممنوع نیست اما ساخت قطعات با هدف زمین زدن صنعت خودروی ایران در دایره تحریم ها قرار گرفته است. در این زمینه باید هرچه سریع تر چاره اندیشی کرد. نیاز به قطعات خودرو را می توان با افزایش تولید داخل جبران کرد یا مذاکره با کشورهایی مثل چین و مالزی که امکان فروش با ایران با وجود تحریم های امریکا  دارند را آغاز کنیم.

تحریم های داخلی،  نوع دیگر تحریم هاست که از نظر من کشنده تر و اثرگذار از تحریم های خارجی است. یکی از این نوع  تحریم های اثرگذار قیمت گذاری خودروست که توسط شورای رقابت تبدیل به سنت غلطی در بازار خودرو شده است. قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت باعث شده توان مالی خودروساز در وهله اول و توان مالی قطعه ساز در وهله دوم تحت تاثیر قرار بگیرد و روز به روز ضعیف تر شود. می توان آثار این سیاست غلط را در وضعیت شرکت های خودروسازی در بورس مشاهده کرد.

پیشنهاد ما برای رفع آثار منفی قیمت گذاری این است که دولت هرچه سریع تر دست از این سیاست غلط بردارد و اجازه دهد قیمت خودرو در حاشیه بازار تعیین شود تا توان مالی خودروساز از بین نرود. با تنظیم قیمت خودرو براساس مکانیزم بازار توان مالی خودروساز و در پی آن قطعه ساز افزایش پیدا می کند.

قیمت مواد اولیه مورد نیاز قطعه سازان افزایش یافته اما قیمت محصول بیشتر نشده است. بخشی از قطعه سازان به دلیل اعتباری که نزد شرکت های خارجی داشته اند، مواد اولیه وارد کرده اند اما گمرک محموله را به دلیل عدم دریافت کد تخصیص ارز ترخیص نمی کند. این مشکل در چند جلسه با گمرک مورد بررسی قرار گرفته و بانک مرکزی هم قول همکاری داده است و امیدواریم این مشکل هرچه زودتر مرتفع شود. باتوجه به شرایط بین المللی که در پیش است، مجموعه صنعت باید برای رفع مشکلات داخلی تلاش کند و سیاست های دولت نباید تبدیل به مانعی برای توسعه فعالیت های صنعت شود. اگر امریکا 500 نفر را مامور کرده تا  تمام معاملات ایران را رصد کنند، ماهم باید ستادی با 5 هزار نفر نیرو برای مقابله با تحریم ها تشکیل دهیم. انتظار برای رسیدن تحریم ها و بعد چاره اندیشی در مورد آن ها بیهوده است. باید از همین الان دست به کار شد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر