درآخرین ماه بهار چه اقلامی گران شده است؟

تورم خرداد 8.2 درصد است

تاريخ 1397/04/02 ساعت 16:12

تورم خرداد 8.2 درصد است و دامنه تورم دهک ها از 8.1 درصد برای دهک اول تا 8.4 درصد برای دهک هفتم ثبت شده است.

مرکز آمار در گزارشی تورم خردادماه سال جاری را اعلام کرده است. براساس این گزارش تورم در سومین ماه سال جاری به 8.2 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل  0.2 درصد بیشتر شده است. عدد شاخص کل در خردادماه سال 97 به 116.2 درصد رسیده بود که نسبت به اردی بهشت ماه 9.1 درصد افزایش را نشان می دهد.درصد تغییر در شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل هم 10.2 درصد است یعنی خانواده های کل کشور به طور میانگین 10.2 درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در دوازده ماه منتهی به خردادماه 97، 10.5 درصد بیشتر شده است و خانوارها در سراسر کشور برای خرید کالاهای غیرخوراکی و دریافت خدمات 7.3 درصد بیش ازسال گذشته هزینه کرده اند چراکه شاخص قیمت در گروه اول، 4.2 درصد و در گروه دوم 0.9 درصد بیشتر شده است. در گروه اول یعنی خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات، هندوانه، طالبی، خربزه، کیوی، انواع پرتقال، هویج فرنگی، انواع سیب، کرفس، خیار، گوجه فرنگی،کشمش پلویی، آب معدنی و گوشت قرمز گران شده است. انواع سیگار، تجهیزات رایانه، گوشی تلفن همراه، تبلت و خودروی سواری هم نسبت به ماه قبل گران تر شده است. البته هلو، لیموترش، زردآلو، گیلاس، توت فرنگی و مرغ ماشینی کمتر از ماه قبل گران شده است و در گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات کاهش قیمتی محسوسی به ثبت نرسیده است.

هرچند نرخ تورم برای خانوارهای شهری کشور 0.2 درصد بیشتر شده اما این شاخص برای خانوارهای روستایی تغییری نکرده است. در خردادماه سال 97 شاخص قیمت کل برای خانواده های روستایی در کشور به 1.117 رسیده که نسبت به ماه قبل 7.2 درصد بیشتر شده است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٩.٩ درصد است که نشان می دهد نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد برای خانواده های روستایی 7.9 درصد است. نکته مهم دیگر اینکه دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٧ برای دهک های مختلف هزینه ای از ٨,١ درصد برای دهک اول تا ٨.٤ درصد برای دهک هفتم است. این در حالی است که فاصله تورمی دهک های مختلف هزینه ای در دومین ماه سال 97 به 0.4 درصد رسیده بود. این نسبت در ماه اول سال جاری 0.8 درصد بود که اردی بهشت ماه 0.4 درصد کاهش یافت. در اردی بهشت ماه  فاصله تورمی در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات نسبت به ماه فروردین 0.2 درصد بیشتر شد و در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات نسبت به ماه قبل 0.2 درصد کاهش را نشان داد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر