عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هشدار داد:

افراد نباید به صورت هیجانی وارد بورس شوند

تاريخ 1397/04/02 ساعت 12:23

افراد توجه داشته باشید که رشدهای سنگین در بازار بورس می تواند افت های ناگهانی و سنگینی را هم در پی داشته باشد.

در یک هفته گذشته شاخص بورس تهران از 99 هزار واحد حدود 10 هزار واحد رشد داشته است و با رکورد شکنی های پی در پی به بیش از 109 هزار واحد رسیده است؛ اتفاقی که در 52 سال عمر بورس تهران بی سابقه و شگفت انگیز محسوب می شود آن هم در شرایطی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد این کشور از برجام خارج می شود. اما سوال اصلی این است که این رشد بی سابقه چرا به صورت ناگهانی اتفاق افتاده است؟ عباس آرگون کارشناس بازار پول و سرمایه و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می گوید:« تورمی که در چند ماه گذشته و در بخش های مختلف رخ داده بود به بازار سرمایه نرسیده بود و با رسیدن آن شاهد در هفته گذشته شاهد افزایش ارزش بورس تهران و رشد آن بودیم از طرف دیگر شاهد رشد نقدینگی در بازار سرمایه هستیم و همه این ها باعث شده است که شاخص در روزهای گذشته بیش از 9 درصد رشد داشته باشد.»

او در پاسخ به اینکه آیا مردم عادی سرمایه گذاری جدید کردند و پول های سرگردان جذب بورس شده است؟ گفت:« بالاخره در چند ماه گذشته تلاطم هایی در بازارهای مختلف سکه، طلا، ارز، مسکن اتفاق افتاده بود و تنها بازاری که تغییر چندانی را شاهد نبود؛ بازار سرمایه بود که در نهایت این سرمایه های سرگردان به بازار سرمایه هم رسید. در جامعه افراد حقیقی و حقوقی بسیاری با نقدینگی بالا وجود دارند و عمدتا مردم ایران هیجانی خرید می کنند.»

او در پاسخ به اینکه آیا افزایش ارزش شرکت های حاضر در بورس مانند شرکت های پتروشیمی هم می تواند باعث رشد شده باشد؟ گفت:« ارزش شزکت ها افزایش پیدا نکرده است بلکه شاهد کاهش ارزش ریال بوده ایم که نرخ را بالا می برد اما ارزش ذاتی شرکت ها که افزایش پیدا نکرده است در واقع نرخ جایگزینی آن باتوجه به افت ارزش ریال تغییر کرده است اگر شما ارزش این ها را با دلار 6 هزار تومانی مقایسه کنید بله از بعد اسمی این رقم بالاتر رفته است.»

او همچنین در پاسخ به اینکه پیش بینی نسبت به آینده بازار چیست؟ گفت:« ریسک حضور در بازار سرمایه به مراتب بیشتر از بازارهای دیگر است و توصیه من به افراد این است که اصلا به صورت هیجانی وارد بازار سرمایه نشوند. باید با بررسی های زیاد و منطقی وارد بازار سرمایه و سرمایه گذاری در آن شوند. افراد توجه داشته باشید که رشدهای سنگین در بازار بورس می تواند افت های ناگهانی و سنگینی را هم در پی داشته باشد. کسانی که باتوجه به رشد بازار سرمایه می خواهند وارد این بازار شوند حتما باید با تحلیل وارد بازار شوند، اینکه افراد ببینند عده ای به بازار سرمایه هجوم آورده اند نباید باعث تصمیم احساسی آن ها شود و سرمایه گذاری کنند زیرا به دلیل عدم شناخت درست در یک بازه زمانی متضرر خواهند شد.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر