ضرورت توجه به اشتغال در استان ها

توقعات بخش خصوصی برآورده نشده است

تاريخ 1397/02/26 ساعت 11:15

بخش خصوصی امیدوار بود در سال ۹۶ در فضای کسب وکار استان رونقی چشمگیر ایجاد شود، واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل بیشتری به چرخه تولید بازگردند

جبار کیانی‌پور/ رئیس اتاق بازرگانی یاسوج/منبع:آینده نگر

سال ۱۳۹۶ که با فرازونشیب‌های بسیاری برای جامعه فعالان اقتصادی استان و کشور همراه بود، پایان یافت و ما حالا حدود دوماه است که وارد سال جدید شده ایم. عدم رونق سرمایه‌گذاری خارجی و بالارفتن نرخ ارز در آخرین ماه‌های سال گذشته توسعه اقتصادی و تولید را با مشکلات جدی مواجه کرد، اما در این سال رویدادهای امیدوارکننده‌ای همچون تهاتر بدهی‌های دولت و بخش خصوصی در استان تحقق یافته است که گامی بزرگ و اثرگذار برای حل مشکلات بخش خصوصی بوده است.

از سوی دیگر پرداخت بدهی‌های دولت به بخش خصوصی از طریق اسناد خزانه یک‌ساله و دوساله موجب کوچک‌شدن بخش خصوصی شده است چراکه واقعیت آن است که این سازوکار تسویه بدهی از طریق اوراق مشارکت و اسناد خزانه به دلیل اینکه سررسید آتی دارد و معمولا قدرت خرید آن حفظ نمی‌شود، به اندازه کافی اثرگذار نیست.

 با این حال، ابلاغ دستورالعمل آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی که در زمستان سال ۹۶ عملیاتی شده است، از دیگر رویدادهای امیدبخش و مهم سال گذشته است چراکه توسعه هدفمند اشتغال روستایی و بهره‌گیری اصولی از تسهیلات اشتغال‌زایی به کاهش مهاجرت به شهرها کمک خواهد کرد.

در آخرین روزهای سال ۹۶ حادثه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری تهران ـ یاسوج مردم استان را در شوک عظیمی فرو برد؛ اتفاقی که در آن ۶۶ نفر از هم‌وطنان و هم‌استانی‌های عزیزمان را که تعداد زیادی از آنان از مجموعه فعالان بخش خصوصی بوده‌اند از دست دادیم؛ اما ما در بخش خصوصی معتقدیم که باید بپذیریم توسعه استان وابسته به حمل‌و‌نقل هوایی است و پرواز یکی از راه‌های نجات استان است و نباید با این سقوط خللی در اراده ما ایجاد شود، باید پروازها از سرگرفته شوند تا شاهد توسعه اقتصادی استان باشیم.

در مجموع، بخش خصوصی امیدوار بود در سال ۹۶ در فضای کسب وکار استان رونقی چشمگیر ایجاد شود، واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل بیشتری به چرخه تولید بازگردند و توسعه اقتصادی استان با سرعت بیشتری عملیاتی شود. با این حال، علی‌رغم تمامی تلاش‌های دولتمردان و تلاش‌های ستادهای تسهیل و رونق و کارگروه‌های اشتغال، ارائه برنامه‌های اقتصادی و اعلام بسته‌های حمایتی، آن‌گونه که باید این امر تحقق نیافته است و بخش‌های زیادی از توقعات بخش خصوصی استان برآورده نشده است.

اینک اما در سال جدید، بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد با افتخار اعلام می‌دارد همچون سال‌های گذشته و با جدیت بیشتر با تمام توان برای آبادانی و توسعه همه‌جانبه استان، از تمامی ظرفیت‌های خود استفاده خواهد کرد تا رونق اقتصادی و حمایت از تولیدات استانی تحقق یابد. مصمم هستیم در سال جدید که توسط مقام معظم رهبری سال «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری شده است، همراه با سیاست‌های دولت محترم و مقامات ارشد استانی در جهت حمایت از تولیدات استانی، رونق اقتصادی و برون‌رفت از رکود، نه به مانند سال گذشته بلکه دوچندان، همت کنیم و شرایط را برای شکوفایی اقتصادی استان درحمایت از بخش خصوصی فراهم آوریم.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر