اقتصاد ژاپن بعد از 9 فصل کوچک شد

توقف در اقتصاد کشور آفتاب تابان

تاريخ 1397/02/26 ساعت 09:24

اقتصاد ژاپن در سه ماه ژانویه-مارس کاهش یافت و تنها 0.6 درصد رشد کرد.

 اقتصاد ژاپن در سال جاری بیش از حد انتظار آب رفت. ماجرایی که طولانی ترین رشد در دهه های گذشته را در هم شکست. این اتفاق ضربه ای به سیاست Abenomics نخست وزیر این کشور، شینزو آبه بوده است. سی ان بی سی گزارشی درباره رشد اقتصادی ژاپن منتشر کرده است. رشدی که کاهش یافته و باعث تعجب اقتصاددانان و پیش بینی هایشان شده است.

طبق این گزارش، اطلاعات روز چهارشنبه نشان می دهد که هشت فصل متوالی رشد اقتصادی ژاپن به پایان رسیده است. این رشد طولانی ترین رشد بعد از 12 فصل رشد بین ماه های آوریل و ژوئن سال 1986 و ژانویه تا مارس سال 1989 بوده است.

اقتصاد این کشور به صورت سالانه 0.6 درصد کاهش یافت که بسیار شدیدتر از رقم متوسط براورد شده 0.2 درصد سالیانه بوده است.

رشد سه ماهه چهارم به رقم 0.6 درصد بازنگری شده که از 1.6 درصد آخرین پیش بینی ها کمتر است.

اقتصاددانان می گویند این انقباض اقتصادی، موقت خواهد بود. اما خطر اصطحکاک تجاری با ایالات متحده می تواند به تقاضای صادرات آسیب وارد کند. به این ترتیب بازسازی مطمئنی رخ نخواهد داد.

به گفته اقتصاددانان، بعید است اقتصاد ژاپن به انقباض بیشتر ادامه دهد. اقتصاد جهانی خوب عمل کرده است. هر ین بیش از 110 دلار معامله می شود. بنابراین زمانی که صادرات آغاز شود، اقتصاد مسیر رشد متوسط خود را طی خواهد کرد.

هزینه سرمایه ای، برای اولین بار در 6 فصل گذشته، 0.1 درصد کاهش یافته است. پیشنهاد سرمایه گذاری شرکت ها هم به آن میزانی که اقتصاددانان پیش بینی می کردند، خوب پیش نمی رود. برآورد ها این است که رشد 0.4 درصدی اتفاق افتد.

در مقایسه با سه ماه قبل، تولید ناخالص داخلی 0.2 درصد کاهش یافته است. هزینه های مصرفی هم کمتر از یک درصد در سه ماه اول کاهش یافته است. برآوردها این است که هزینه های مصرف کننده بدون تغییر باقی بماند.

تقاضای خارجی –یا صادرات منهای واردات- یک درصد به تولید ناخالص داخلی در سه ماه اول اضافه کرده است. چرا که واردات بیشتر از صادرات کاهش پیدا کرده است.

با این حال، تجزیه و تحلیل داده ها نشان می دهد که رشد صادرات از حرکت ایستاده است. چرا که در سه ماه اول امسال 0.6 رشد کرد در حالی که در سه ماه چهارم سال گذشته 2.2 درصد رشد کرده بود.

دولت ژاپن در حال آماده سازی برای اعلام دستورالعمل های سالانه برای سیاست های اقتصادی و مالی است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر