اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: ابراهیم پورفرج، رییس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران

مالیات بر ارزش افزوده تورهای ورودی باید حذف شود

تاريخ 1397/02/25 ساعت 14:53

در حالیکه گردشگر به ایران نیامده و از خدمات وکالایی استفاده نکرده، چطور باید مالیات بر ارزش افزوده از او دریافت کرد؟ جامعه تورگردانان در این باره به مجلس نامه زده است.

ابراهیم پورفرج

جامعه تورگردانان برای حذف مالیات بر ارزش افزوده تورهای ورودی نامه ای به رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است. در این نامه یادآور شدیم که تورهای ورودی از مالیات و عوارض معاف است و دریافت مالیات بر ارزش افزوده از شرکت های خارجی که مسافر به ایران می فرستند، غیر ممکن است. حرف شرکت های خارجی در این زمینه منطقی است. آن ها فکر می کنند تورهای ایرانی براساس این قانون قصد سوءاستفاده از تورهای خارجی را دارند درحالیکه هنوز گروه گردشگران آن ها به ایران نیامده است.استدلال دیگر این است که مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر مصرف است و در حالیکه گردشگر به ایران نیامده و از خدمات وکالایی استفاده نکرده، چطور باید مالیات بر ارزش افزوده از او دریافت کرد؟ گردشگر خارجی با اقامت در هتل، خرید کالا  یا خوردن غذا در کشورمان مالیات بر ارزش افزوده را می پردازد و اعمال این قانون در شرایط کنونی تنها به تنش های بین شرکت های خارجی و تورهای ایرانی دامن زده است. از کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خواستیم که تورهای ایرانی را در این باره با شرکت های خارجی درگیر نکند چراکه در این مدت هم، هیچ یک از همکاران ما نتوانسته اند این مالیات را از تورهای خارجی دریافت کنند. دولت و مجلس باید این قانون را حذف کنند مگر اینکه بخواهند به طور کلی گردشگری را تعطیل کنند.

در سال 2018 در مقایسه با سال 2017 با افت گردشگر ورودی رو به رو شدیم و به نظر من این افت ادامه پیدا می کند. در ارتباط با وضعیت ارز و خروج آمریکا از برجام و تنش های سیاسی و بین المللی از این دست نگرانیم که به طور حتم بر ورود گردشگر خارجی به کشورمان اثر خواهد گذاشت. اکنون تعداد ثبت نام ها برای تورهای ورودی کاهش یافته است و نباید با مانع تراشی های دیگر به مشکلات اضافه کرد. از بابت خرید ارز از گردشگر هنوز به نتیجه نرسیده ایم. در ین باره اختلاف نظر داریم که به واقع باید ارز را چگونه از گردشگر خارجی خرید. بعضی مسئولان برآورد می کنند که ارزآوری گردشگری نزدیک به 6 میلیارد دلار است اما به نظر من بسیاری از تخمین های ارائه شده در این زمینه از واقعیت فاصله دارد. متاسفانه شرایط کشور ما از این منظر قابل پیش بینی نیست. با افت گردشگر در شهرهایی مثل مشهد رو به رو شدیم و به دلایل وضعیت خاص کشور برنامه ای چهارساله را نتوانستیم اجرا کنیم. حتی برنامه های یک ساله ما هم محقق نمی شود و طبیعی است در چنین شرایطی ورود گردشگران افت کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر