اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: مهدی سلطان محمدی، تحلیلگر بازار مسکن

مسکن مهر برای پاسخ به تقاضای آینده تکمیل شود

تاريخ 1397/02/24 ساعت 12:46

هرچند بخش هایی از پروژه مسکن مهر مناسب نبوده، زیرساخت نداشته و مکان یابی مناسبی نشده و البته بازارش در بعضی شهرها کساد است اما سرمایه گذاری انجام شده باید برای تامین تقاضای آینده تکمیل شود.

مهدی سلطان محمدی

 100 هزار واحد مسکونی در طرح مسکن مهر بدون متقاضی است با این وجود دولت برای اتمام این پروژه در صدد تامین اعتبار  1400 میلیارد تومانی است. دولت دوازدهم تلاش می کند به هر ترتیب مسکن مهر را به پایان برساند. کدام سناریو برای مسکن مهر کم هزینه تر است؟ اتمام پروژه یا رها کردن آن؟ تخریب مسکن های مهر بدون متقاضی یا تلاش برای بازاریابی و هزینه کرد برای تکمیل زیرساخت ها؟

مسکن یک کالای همگن نیست. صحبت از مسکن مهر به معنی اشاره به یک کالای مشخص و تیپ نیست. این دو مقدمه در واقع رویکرد ما به مسکن مهر را مشخص می کند. این پروژه اشکالات بسیاری داشته است مثل جانمایی نامناسب و عدم پیش بینی زیرساخت ها اما نمی توان تمام پروژه  را مشمول این ایرادات دید. مسکن مهر در بسیاری از شهرستان ها طرفدار دارد. آپارتمان هایی ساخته شده و تحویل داده شده است. متقاضی نداشتن مسکن مهر شامل تمام پروژه در تمام کشور نیست. ممکن است تقاضا در شهرهایی بالا رفته باشد یا در شهرهایی پایین تر باشد.

نکته دوم بحث سرمایه گذاری است. سرمایه گذاری لازم برای پیشبرد بخش قابل توجهی از این پروژه انجام شده است بنابراین نمی توان آن را نیمه کاره رها کرد. هرچند بخش هایی از این پروژه مناسب نبوده، زیرساخت نداشته و مکان یابی مناسبی نشده و البته بازارش در بعضی شهرها کساد است اما سرمایه گذاری انجام شده باید برای تامین تقاضای آینده تکمیل شود. به طور حتم دولت این اولویت ها را مد نظر قرار می دهد. برای تحلیل درست و رسیدن  به سناریو اصلی برای مسکن مهر نیاز به بررسی همه جانبه و صورت های دقیق مالی وجود دارد. دولت برای ادامه این پروژه به طور حتم در نظر گرفته که در چه مناطقی نیاز محسوس تر و عینی تر است و تقاضا کمتر و یا سرمایه گذاری دیربازده تر خواهد بود. بسیاری از پروژه های مسکن مهر متقاضی دارد و با قیمت های بالا خرید و فروش می شود. صرف اینکه جانمایی بعضی از بخش ها نادرست بوده دلیل بر قضاوت کلی درباره همه آن یا خط بطلان کشیدن بر ادامه آن نیست.  


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر