سی ان ان مانی

زن ها 4.5 تریلیون دلار به اقتصادهای آسیایی اضافه می کنند

تاريخ 1397/02/04 ساعت 16:35

«از نظر اقتصاد، تلاش برای رشد بدون استفاده از تمام ظرفیت که شامل زنان هم می شود، مثل جنگیدن با دست های بسته است.»

گزارش تازه موسسه مکنزی نشان می دهد که اقتصادها در منطقه آسیا- اقیانوسیه در صورت ارتقای برابری جنیسیتی می توانند 4.5 هزار میلیارد دلار تا سال 2025 به تولید ناخالص داخلی شان اضافه کنند. گزارش موسسه مکنزی می گوید که  منطقه آسیا-اقیانوسیه پویاترین منطقه اقتصادی جهان است اما زنان در بسیاری از کشورهای این منطقه با رفتارهای نابرابر کاری و اجتماعی در مقایسه با مردان رو به رو هستند.

در این بین بنگلادش و هند بزرگترین فاصله های جنسیتی را تجربه می کنند. این فاصله جنسیتی به اقتصاد این کشورها از نظر فقدان فعالیت نیروی کار زن آسیب زده است. حتی در کشورهای توسعه یافته تری مثل ژاپن و کره جنوبی هم مشاغل با سطح درآمد بالا در فضای نابرابر جنسی توزیع می شود. موسسه مکنزی درباره چین نوشته است که این کشور با وجود استفاده از نیروی کار زن هنوز در سطح مدیریتی در استفاده کافی از زنان ناکام مانده است. این گزارش کشورهایی مثل فیلپین، نیوزلند و سنگاپور را به دلیل تلاش برای کاهش نابرابری جنسیتی در بازار کار تحسین کرده است.

تحقیقات موسسه مکنزی نشان می دهد که در این باره تلاش بیشتری لازم است. گزارش این موسسه نشان می دهد که افزایش تعداد زنان در جمعیت فعال اقتصادی امتیاز بزرگ اقتصادها برای رشد بیشتر است. براین اساس اقتصادها باید برای افزایش ساعت کاری زنان و ایفای بیشتر نقش های مولد توسط آنان در اقتصاد تلاش کنند.

چین دومین اقتصاد بزرگ جهان بیشترین سود را از کاهش نابرابری های جنسیتی کسب می کند که معادل 2.6 هزار میلیارد دلار است. هند هم در جایگاه بعدی قرار دارد که براساس گزارش مکنزی می تواند 770 میلیارد دلار از  فعالیت اقتصادی بیشتر زنان سود ببرد.

گزارش موسسه مکنزی از سیاستگذاران در منطقه آسیا-اقیانوسیه می خواهد که قدم های بیشتری برای ارتقای نقش زنان در اقتصاد و بازار کار بردارند که یکی از آن ها تغییر دیدگاه درباره نقش زنان در جامعه و ارتقای دسترسی آن ها به مراقبت از کودکان است. این گزارش می گوید«از نظر اقتصاد، تلاش برای رشد بدون استفاده از تمام ظرفیت که شامل زنان هم می شود، مثل جنگیدن با دست های بسته است.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر