اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: سیدحسین سلیمی، نائب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران

سوآپ ارزی با ترکیه برای اقتصاد ایران خوب است؟

تاريخ 1397/01/28 ساعت 15:04

نباید فراموش کرد که اقتصاد ایران دورانی مثل جنگ و تحریم ها را از سر گذرانده است. هرچند در این دوره ها بهترین نبودیم اما گلیم خودمان را از آب بیرون کشیدیم.

سیدحسین سلیمی

باتوجه به امضای قرارداد سوآپ ارزی «ریال ایران» و «لیر ترکیه» بین بانک های مرکزی ایران و ترکیه و ترتیبات اجرایی ابلاغی، بانک ملی ایران اولین اعتبار اسنادی (LC) را در روز 27 فروردین 1397 برای تأمین مالی تجارت با کشور ترکیه گشایش کرده است. چنین تصمیمی که ناشی از محدودیت در استفاده از ارزهایی مثل یورو یا دلار است را در شرایط فعلی می توان به فال نیک گرفت. هرچند چنین محدودیت هایی به نفع اقتصاد نیست اما تصمیمی متناسب با شرایط فعلی است.

اکنون اقتصاد ایران از نظر نقل و انتقال دلار در تنگناست. اعتبارات اسنادی براساس دلار باید در نیویورک تایید شود و از سوی دیگر تحریم های اعمال شده به شبکه بانکی ایران ایجاب می کند که برای تسهیل تجارت، معامله با دیگر ارزهای رایج دنیا مدنظر قرار بگیرد.  سوآپ ارزی بین ایران و ترکیه به تسهیل تجارت بین دو کشور کمک می کند و از این طریق می توانیم بر بخشی از محدودیت های مرتبط با عدم استفاده از دلار در تجارت غلبه کنیم.

تنها آسیب این فرایند عدم توازن بین مبادلات تجاری است. اگر بین خریدهای ترکیه از ما و واردات ما از ترکیه موازنه برقرار شود، مجبور به جبران بخشی از هزینه ها با دلار یا یورو نخواهیم بود. برقراری موازنه در معامله به تهاتر می انجامد. تراز مساوی مهم ترین عامل در استفاده حداکثری از فرصت سوآپ ارزی بین ایران و ترکیه است و در غیر اینصورت به شرایطی مشابه با هندوستان می رسیم. این کشور از ایران نفت خریداری کرده بود اما به دلایل محدودیت های ارزی، تصمیم داشت 15 میلیارد دلار بدهی نفتی اش به ایران را به روپیه پرداخت کند یا اینکه ایران به اندازه این بدهی از این کشور کالا تامین کند که لزوما کیفیت مورد نظر ایران را هم نداشت.  نکته دیگر اینکه لیر ترکیه هم مثل روبل روسیه در یک سال اخیر با کاهش ارزش رو به رو شده است و نگه داری لیر و مصرف آن در سال های آینده به نفع اقتصاد ایران نیست.

تسهیل تجارت با ارزی غیر از دلار و یورو تا چه زمان ادامه خواهد داشت؟ به نظر من در پاسخ به این سوال باید واقعیت ها را دید. اینکه بگوییم تحریم ها اثر منفی بر اقتصاد کلان ایران نگذاشته واقع بینانه نیست. باید تلاش کنیم که تحریمی برای اقتصاد ایران اعمال نشود که آن هم البته دست ما نیست. بیشتر پیش بینی ها گویای خروج آمریکا از برجام است و مهم ترین کار اقتصاد ما این است که آسیب ها را پیش بینی کند تا ضربه فنی نشود. این راهی است که باید برویم و با تصمیمات درست است که در معرض خطرات فوری قرار نمی گیریم. نباید فراموش کرد که اقتصاد ایران دورانی مثل جنگ و تحریم ها را از سر گذرانده است. هرچند در این دوره ها بهترین نبودیم اما گلیم خودمان را از آب بیرون کشیدیم. بنابراین نباید بر طبل ناامیدی کوبید. باید اختلافات داخلی را کنار گذاشت و با کمک دست اندرکاران بخش خصوصی درباره کاهش آسیب های تحریم احتمالی تصمیم های درست گرفت.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر