منطقه آزاد تجاری در قاره سیاه تجارت را بهبود می بخشد

آفریقایی ها متحد می شوند

تاريخ 1397/01/28 ساعت 10:44

منطقه آزاد تجاری قاره افریقا (AfCFTA) می تواند تجارت بین کشورهای آفریقایی را بهبود بخشد.

 منطقه آزاد تجاری قاره افریقا (AfCFTA) توسط 44 کشور آفریقایی به امضا رسید. البته هنوز 10 عضو دیگر اتحادیه آفریقا این قرارداد را امضا نکرده اند. این بلوک 55 عضوی اتحادیه افریقا، بزرگترین بلوک در جهان است. طبق این گزارش، با امضای این توافقنامه توسط رهبران آفریقا پیش بینی می شود که تجارت در بین آفریقایی ها افزایش یابد. اگر این توافقنامه موفقیت آمیز باشد، از زمان تشکیل سازمان تجارت جهانی در سال 1995، بزرگترین توافقنامه تجاری خواهد بود. سی ان ان گزارشی درباره توافق نامه جدید آفریقا منتشر کرده است. توافق نامه ای که قرار است تجارت در آفریقا را توسعه دهد. طبق گزارش ها آفریقا فقیرترین قاره مسکونی دنیا است و احتمالا برای رشد و توسعه باید از خودش و به کمک کشورهای عضو توسعه پیدا کند.

منطقه آزاد تجاری قاره افریقا توانایی آوردن 1.2 میلیارد نفر در این بازار را دارد. با کاهش موانع تجارت، مانند از بین بردن عوارض واردات و موانع غیر تعرفه ای، کشورهای آفریقایی امیدوارند تا کسب و کار درون قاره ای رونق پیدا کند.

 AfCFTA می تواند تجارت بین کشورهای آفریقایی را بهبود بخشد که در سال 2016 تنها 10 درصد اعلام شده بوده است. البته گویا کشورهای قوی تر خیلی تمایلی به پیوستن به این منطقه ندارند. نیجریه هنوز به این توافقنامه نپیوسته است. این کشور یکی از بزرگترین اقتصادهای افریقا و پرجمعیت ترین کشور این قاره محسوب می شود.

بوهاری، رییس جمهور نیجریه در توییتر خود نوشت: ما با چیزی که به تولیدکنندگان و کارفرمایان محلی آسیب می زند، موافقت نخواهیم کرد.

علاوه بر نیجریه، آفریقای جنوبی، یکی دیگر از بزرگترین اقتصادهای آفریقا هم این توافقنامه را امضا نکرده است. اما رامافوسا، رییس جمهور این کشور اعلام کرده است که پس از انجام پروسه های لازم قانونی با توافقنامه موافقت خواهد کرد.

کارشناسان معتقدند موانع بیشماری در قاره آفریقا وجود دارد و تنها را برای رسیدن به توسعه واقعی در آینده، تقویت روابط تجاری و صنعتی است.

ایده این توافقنامه تجاری در سراسر قاره آفریقا طی چند دهه کار انجام شده است. اما در چند سال گذشته، توسط رهبران آفریقای و ماجرای پان-آفریقایی سرعت گرفته است.

این روند از دهه 70 شروع شده است. اما سال 2012 کشورهای آفریقایی تصمیم به روند تسریع آن گرفتند و حالا هم منطقه تجارت آزاد قاره آفریقا را ایجاد کرده اند.

در سایه این توافق، 23 کشور عضو هم تعهد خود را به سفر هوایی تحت یک چارچوب قانونی مشترک امضا کردند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر