تکنولوژی 5G قرار است کسب‌وکاری نو راه بیندازد

فشارنسل پنجم

تاريخ 1397/01/28 ساعت 13:30

نسل‌های مختلف اینترنت همیشه محل بحث بوده‌اند. آن زمان که 3G به تازگی آمده‌بود کسی نمی‌دانست روزی نسل پنجم و 5G به میدان می‌آید. حالا عده‌ای که هنوز از پیشرفت‌های تکنولوژی ناامید نشده‌اند از آینده و حتی 6G سخن می‌گویند.

ترجمه: نسیم بنایی/ آینده نگر/ منبع اصلی:اکونومیست

ورزشکاران کره‌شمالی تنها شرکت‌کنندگان غیرعادی در بازی‌های المپیک زمستانه در کره‌جنوبی نبودند. هرکسی می‌تواند در آن نقش داشته‌باشد، دست‌کم به صورت مجازی. بسیاری از بازی‌ها به کمک دوربین‌های ویدئوییِ 360درجه دیده می‌شوند که به کمک شبکه‌های بی‌سیم هدایت می‌شود. افراد می‌توانند شاهد صحنه‌های بی‌نظیری باشند؛ آنها حتی می‌توانند با کسی که اسکی می‌کند از بالا به پایین بیایند و در هیجان با آن ورزشکار سهیم باشند.

تجربه‌های مجازی به کمک شرکت کی‌تی در کره‌جنوبی که بزرگ‌ترین شرکت تله‌کام در این کشور است، فراهم شده‌است. آنها از آخرین نسل فناوریِ بی‌سیم استفاده می‌کنند که با عنوان 5G شناخته می‌شود. اما همان‌طور که کسی نمی‌داند ورزشکاری که اسکی می‌کند در نهایت کجا می‌نشیند، کسی نمی‌تواند پیش‌بینی کند آینده نسل پنجم یا اینترنت 5G‌ چه خواهد بود.

این تکنولوژیِ جدید، روی کاغذ باید خیلی جلو برود. اتحادیه بین‌المللی ارتباط از راه دور روی نیازهای بلندپروازانه‌ای توافق کرده‌است. سرعت دانلود آن قرار است 20گیگابایت در ثانیه باشد و نسبت به همه‌چیز حساس خواهد بود. به این ترتیب 5G قرار است داده‌ها و فیلم‌ها را با کیفیتی خوب در زمانی کوتاه منتقل کند. این فناوری قرار است برای شهرهایی که با جمعیت زیاد اشباع شده، پاسخ‌گو باشد و افراد را با هر ابزاری به یکدیگر متصل کند.

به نظر می‌رسد با اینترنت 5G پهنای باند بی‌نهایت است. مسئولان آن در کره‌جنوبی معتقدند این تکنولوژی توانایی‌های خارق‌العاده‌ای دارد. آنها معتقدند هر نوع داده‌ای را می‌توانند انتقال بدهند. قدرت آن به قدری زیاد است که افراد می‌توانند در هرجایی که باشند خودشان را در استادیوم ورزشی تصور کنند.

*نبوغ اینترنتی

هر روز نبوغ درباره اینترنت نسل پنجم بیشتر می‌شود. در واقع هر روز قدرت جدیدی از آن به نمایش گذاشته می‌شود. ابزارها می‌توانند با هر قابلیتی که داشته‌باشند به راحتی به 5G متصل شوند و نیازهای خود را برطرف کنند. با توجه به اوصافی که از نسل جدید اینترنت می‌شود می‌توان تصور کرد که مفهوم اینترنت اشیا به شکلی جدی‌تر محقق خواهد شد. نت‌ورک‌هایی که به این اینترنت متصل می‌شوند توانایی این را دارند که ربات‌ها را کنترل کنند، به سرزمین ابرها متصل شوند، ابزار درمانی را راه‌اندازی کنند، تجهیزات صنعتی و ماشین‌آلات کشاوزی را کنترل کنند و به این ترتیب کاری نیست که از دست این شبکه برنیاید. آ‌نها حتی می‌توانند محاسبه‌های دقیق مهندسی را نیز انجام بدهند. در واقع این مسئله که گاهی اعداد اشتباه شوند و مشکلاتی در محاسبه آنها به وجود بیاید در این زمینه هیچ‌گاه رخ نمی‌دهد.

صنعت تله‌کام هنوز با 5G راه درازی دارد. آن دسته از شرکت‌های بالغی که تجهیزات اتصال به اینترنت را می‌سازند مانند نوکیا و اریکسون سعی دارند به کمک این شبکه جدید، مشتریان جدیدی برای خود دست‌وپا کنند. در واقع آنها می‌خواهند به کمک 5G، بازار ازدست‌رفته خود را احیا کنند و به‌علاوه سرمایه‌گذاران را به دنیای خودشان بازگردانند. آنها همین کار را چند سال پیش نیز به کمک نسل چهارم یعنی 4G انجام دادند و سرمایه‌گذارانی را هم جذب کردند. سازندگان بزرگ قطعات کامپیوتری نظیر کوالکام نیز نسبت به این قضیه بی‌میل نیستند. آنها منتظرند سروکله این نسل از اینترنت در همه کشورهای دنیا پیدا شود. کشورهایی آسیایی سعی دارند در این زمینه حرف اول را بزنند و به همین خاطر کره‌جنوبی سریع وارد بازی شده‌است. ژاپن قصد دارد تا سال 2020 این جریان را راه‌اندازی کند. در آن زمان توکیو میزبان بازی‌های المپیک تابستانه خواهد بود و اینترنت نسل پنجم بدون تردید می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد.

پیش‌بینی‌هایی که در زمینه اینترنت نسل پنجم یا 5G صورت می‌گیرد بسیار متفاوت است. شاید تا سال‌ها در اوج باشد و شاید هم به نتیجه نرسد و خیلی زود هیجان‌ها نسبت به آن فروکش کند. زمانی ‌که 3G به میدان آمده‌بود نیز خیلی‌ها از خوبی‌های آن می‌گفتند، کمی بعد با 4G هیجان جدیدی به بازار تزریق شد و حالا باید دید 5G چه می‌کند. هرچند هنوز کسی از آینده نسل پنجم خبر ندارد، عده‌ای با خوش‌بینی در انتظار نسل ششم و 6G هستند. آنها همیشه به جلو نگاه می‌کنند و هیچ‌گاه از پیشرفت‌های دنیای فناوری ناامید نمی‌شوند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر