بلومبرگ

نتیجه طرح مالیاتی ترامپ برای خرده فروشی ها

تاريخ 1397/01/26 ساعت 15:53

دونالد ترامپ و تیم اقتصادی وی معتقدند که معافیت مالیاتی برای شرکت‌های بزرگ باعث ایجاد انگیزه در آنان و سرمایه‌گذاری شده و به افزایش اشتغال خواهد انجامید و همچنین بار مالیاتی طبقه متوسط را کاهش می دهد. بلومبرگ می نویسد که این طرح احتمالا به افزایش هزینه های مصرف کننده خواهد انجامید.

طرح کاهش مالیات دولت ترامپ قرار است به سود خانوار های آمریکایی ها تمام شود اما اکنون سوال این است که آن ها پولی که قرار است مالیات ندهد را پس انداز کرده و قرض می دهند یا با آن خرید می کنند. بررسی وضعیت خرید از خرده فروش ها می تواند کمکی برای یافتن پاسخ این سوال باشد و البته اقتصاددانان هم شرط بسته اند که بالاخره خریداران سر کیسه هایشان را در فروشگاه ها شُل می کنند.

به گزارش بلومبرگ براساس تخمین های اولیه خرید مردم احتمالا در ماه مارس نسبت به ماه گذشته اش 0.4 درصد افزایش یافته است. جیمز ناتلی، اقتصاد ارشد بین المللی ING معتقد است که با این شرایط اقتصاد هم چنان افزایش فرصت های شغلی به میزان قابل توجهی ادامه پیدا می کند و کاهش مالیات پول بیشتری به جیب خانوارها می ریزد. به گفته این اقتصاددان ارشد این انتظار وجود دارد رشد جریان نقدینگی به افزایش خرید مصرف کنندگان بینجامد.

واکنش خرده فروشی ها نشانه ای است که از کمک طرح مالیات ترامپ به رشد اقتصادی ناشی از افزایش هزینه های مصرف کننده می گوید. ترامپ و جمهوری خواهان کنگره هم چنین مالیات شرکت ها را هم کاهش داده اند، حرکتی که به معنای افزایش دستمزدها است.

در سه ماه گذشته آمریکایی ها هزینه های مصرف را کنترل کردند و این تحلیلگران بازار را ناامید کرده اما به نظرمی رسد ماه های پیش رو این روند به آرامی  تغییر کند. براساس پیش بینی تولید ناخالص داخلی از ژانویه تا مارس 2.2 درصد افزایش یافته است که از رشد 2.9 درصدی در سه ماهه قبل از آن کمتر بوده است. اکنون نرخ بیکاری در آمریکا در پایین ترین سطح خود از سال 2000 قرار دارد و درحالیکه استخدام ها نسبت به ماه قبل کاهش یافته، دستمزدها بیشتر شده است.

دونالد ترامپ و تیم اقتصادی وی معتقدند که معافیت مالیاتی برای شرکت‌های بزرگ باعث ایجاد انگیزه در آنان و سرمایه‌گذاری شده و به افزایش اشتغال خواهد انجامید و همچنین بار مالیاتی طبقه متوسط را کاهش می دهد. تصویب لایحه کاهش مالیات بزرگترین تغییر در نظام مالیاتی آمریکا در سه دهه گذشته محسوب می شود. نمایندگان دموکرات مجلس و سنای آمریکا و مخالفان این لایحه اظهار می کردند که معافیت‌ها و کاهش مالیات پس از مدتی تنها به نفع ثروتمندان، سرمایه‌داران و شرکت‌های بزرگ بوده و برای دولت کسری شدید بودجه به دنبال خواهد داشت.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر