یادداشتی از حمیدرضا صالحی، عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران

 بازگشت ثبات به اقتصاد با تک‌نرخی شدن ارز

تاريخ 1397/01/22 ساعت 15:06

باید به دور از سیاست‌های پوپولیستی در راستای بهبود وضعیت زیرساخت‌های اقتصاد کلان کشور پرداخت. مسائل اقتصادی باید به دور از سیاسی‌کاری رفع شود.

حمیدرضا صالحی

با توجه به سابقه‌ای که در کشور داریم باید گفت هرچند سال یک بار شاهد پریدن فنر ارز هستیم. در گذشته از سوی فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی به کرات نسبت به این موضوع به دولت‌ها هشدار داده شد که پایین نگه داشتن نرخ ارز به صورت تصنعی و ورود دلارهای نفتی به اقتصاد مسیر اشتباهی است و نباید جلوی افزایش تدریجی دلار را بگیرند. درواقع به دلیل در پیش گرفتن سیاست‌های غلط، شاهد پرواز قیمت ارز هستیم. بدیهی است زمانی که دولت بابت داشتن منابع ارزی تحت فشار باشد، کنترل نوسانات برای دولت سخت‌تر می‌شود.


افزایش نرخ ارز به 6000 تومان، اتفاقی قابل پیش‌بینی بود و در شرایط کنونی نیز که متأسفانه شاهد این هستیم که تبادل ارز با خارج از کشور سخت شده است. توجه به این نکته ضروری است که افزایش نرخ ارز در نهایت کاهش ارزش پول ملی و به موازات آن کاهش قدرت خرید مردم را به دنبال خواهد داشت. بیش از رفع مشکلات در اقتصاد، ریشه‌یابی درخصوص علت اصلی مشکلات امری مهم به نظر می‌رسد؛ به این معنا که اصلاحات ساختاری همواره مغفول واقع شده و به صورت مقطعی در حال کاهش نرخ قیمت‌ها به‌ویژه قیمت ارز هستیم که با این رویه راه به جایی نمی‌بریم. اقتصاد کشور ما نفتی و در واقع تک‌محصولی است و دولت‌ها نسخه مناسبی برای اصلاحات اقتصادی و حرکت به سوی اقتصاد آزاد را ایجاد نکردند و به نقطه‌ای رسیدیم که بسیاری راه رفع مشکلات را در برداشتن صفرهای پول ملی در اقتصاد دانستند. در چنین شرایطی مسؤولان باید از تکرار سیاستگذاری‌های اشتباه گذشته بپرهیزند و با اتخاذ سیاست‌های مناسب، زمینه رفع مشکلات معیشتی و بالا بردن قدرت خرید مردم را فراهم کنند. باید به دور از سیاست‌های پوپولیستی در راستای بهبود وضعیت زیرساخت‌های اقتصاد کلان کشور پرداخت. مسائل اقتصادی باید به دور از سیاسی‌کاری رفع شود. دوشنبه شب نیز شاهد بودیم که معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرد ارز، تک نرخی و با رقم 4200 تومان عرضه می‌شود. در این خصوص باید گفت تک‌نرخی کردن ارز اقدامی است که باید از مدت‌ها صورت می‌گرفت نه این‌که وقتی به شرایط بحرانی نزدیک شدیم، شاهد تک نرخی شدن نرخ ارز باشیم.


تک نرخی کردن اقدامی مثبت در جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی است، اما این‌که آیا دولت این توان پتانسیل لازم را دارد که تقاضاهای بازار را پاسخگو باشد و دست‌های پشت پرده را کوتاه کند، امر بسیار مهمی است. دولت باید در چنین شرایطی بازار را تحت کنترل کند و در راستای کاهش التهابات بازار ارز و نگرانی‌ها اقدامات سنجیده‌ای انجام دهد. اکنون مردم نسبت به دولت بی‌اعتماد شده‌اند؛ برای نمونه می‌توان به صف‌های طویلی که امروز برای خرید ارز شکل گرفته بود، اشاره کرد. در این میان ضروری است که دولت اقداماتی را در راستای اعتمادسازی بین مردم انجام دهد. امیدواریم که نرخ ارز از مسیر درست، واقعی شود نه این‌که دستوری نسبت به کاهش این نرخ اقدام کنند. با کنترل قیمت ارز، شاهد بازگشت ثبات و آرامش خواهیم بود. از این رو در این راستا دولت باید از افرادی در تیم اقتصادی‌اش استفاده کند که سیاست‌های مناسبی را اتخاذ کرده و در مسیر درستی گام بردارند تا شاهد تثبیت قیمت‌ها باشیم.

(نوآوران)


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر