پس از توافق تجاری با روسیه صورت ‌می‌گیرد

ایران بازار جدید گندم روسیه ‌می‌شود

تاريخ 1396/12/22 ساعت 15:02

ایران و روسیه به تازگی موافقت‌نامه‌ای تجاری به امضا رسانده‌اند که در نخستین پیامد آن دروازه‌های بازار ایران به روی صادرات انبوه گندم روسیه باز ‌می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران به نقل از بلومبرگ، به گفته یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران مطابق قرارداد امضا شده بین ایران با روسیه و قزاقستان به زودی نخستین محموله گندم خریداری شده که میزان آن یک میلیون تن است وارد ایران می‌شود. مطابق قرارداد به امضا رسیده قرار است سالانه یک میلیون تن گندم به مدت پنج سال از روسیه و قزاقستان وارد ایران شود.

بر اساس این گزارش، قانون ممنوعیت واردات گندم برای مصرف داخلی که طی سال 2016 به امضا رسید همچنان برقرار است و گندم وارداتی از روسیه فقط به منظور آرد کردن و صادرات مجدد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

کاوه زرگران، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران در مصاحبه‌ای با بلومبرگ در مسکو گفت: کارخانه‌های آردسازی در ایران ظرفیت‌های استفاده نشده زیادی دارند.

وی افزود: در صورتی که کارخانه‌های آرد ایران بتوانند از دولت برای خرید گندم وام دریافت کنند، ارسال گندم از روسیه تا اواخر ماه آینده عملی خواهد شد.

 روسیه طی فصل برداشت گندم به رکوردی بی‌سابقه دست یافته و برداشت انبوهی داشته است. این کشور در تولید گندم از دیگر رقبای خود یعنی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا پیشی گرفته به همین دلیل در رقابتی تنگاتنگ به دنبال بازار‌های جدید صادراتی است و در این راستا به بازار کشور‌هایی مانند ایران و عربستان چشم دارد.

در همین زمینه بلومبرگ از قول الکساند نواک، وزیر انرژی روسیه نقل ‌می‌کند که انتظار ‌می‌رود صادرات گندم روسیه به ایران سالانه تا 1.5میلیون تن هم افزایش یابد.

به گفته کاوه زرگران ایران به تازگی با امضای یادداشت‌های تفاهمی با روسیه و قزاقستان جزییات خرید گندم از این دو کشور را مشخص کرده است. زرگران گفت: این تفاهم‌نامه‌ها ممنوعیت واردات گندم ایران را که با هدف حمایت از گندم‌کاران داخلی تصویب شده در جای خود نگه ‌می‌دارد و مشکلی برای تولید‌کنندگان ایرانی گندم پدید نمی‌آورد.

زرگران افزود: سال گذشته دولت ایران با ابلاغ مصوبه‌هایی راه را برای صادرکنندگان آرد برای یافتن بازار‌های جدید مانند عراق، افغانستان و ترکیه هموار کرد.

در حال حاضر مصر بزرگترین خریدار گندم روسیه است و پس از آن ترکیه، بنگلادش، یمن، نیجریه، آذربایجان، سودان و لبنان قرار دارند.


 

 

بزرگترین بازارهای صادراتی گندم روسیه
ایران می‌تواند بین 10 خریدار بزرگ گندم روسیه قرار بگیرد

▪️صادرات گندم روسیه

 

 

 

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر