پژوهشی غیررسمی از وحشتناک‌ترین مكان‌ها که برای ترانزیت در آن گم می‌شوید

فرودگاه‌های جهنمی

تاريخ 1396/12/05 ساعت 18:07

فرودگاه‌ها می‌توانند جایی امن و آرام باشند که مسافر با خیال راحت به آنها قدم می‌گذارد، سوار هواپیما می‌شود و به سمت مقصدش حرکت می‌کند اما گاهی می‌توانند جهنمی باشند که هر مسافری از آن فراری است. این گزارش به فرودگاه‌های جهنمی می‌پردازد.

ترجمه: نسیم بنایی/ آینده نگر/ منبع اصلی:اکونومیست

 

بهترین فرودگاه‌های جهان مثل گران‌ترین ساعت‌های دنیا که هیچ‌وقت نمی‌شکنند و خراب نمی‌شوند، می‌توانند بسیار کسل‌کننده باشند. هواپیمای شما به زمین می‌نشیند، خنکای نسیم را احساس می‌کنید، پاسپورتتان را نشان می‌دهید و چند دقیقه بعد در هتل خود آرام گرفته‌اید. این تجربه بسیار جذاب و مطلوب است اما در یاد و خاطر ماندگار نمی‌شود. بدترین فرودگاه‌ها در این زمینه بهتر هستند. اگر به شیوه تولستوی به قضیه نگاه کنیم، فرودگاه‌های دوست‌داشتنی همه مثل هم هستند اما فرودگاه‌های بد در خاطر نیز به شکلی دیگر ماندگار می‌شوند.

جوبا را در نظر بگیرید؛ فرودگاهی در پایتخت سودان جنوبی که شبیه به چادری سوزان در کنار یک مرداب بدبو است. هواپیماها اکثر مواقع تأخیر دارند و مسافران ساعت‌ها باید در گرمایی سوزان، عرق بریزند. بخشی که می‌خواهید برای عزیمت از آن عبور کنید حتی یک توالت ندارد، دسترسی به غذا ندارید و هیچ سیستم درستی برای صف وجود ندارد و هرکسی همین‌طور سرش را پایین می‌اندازد و جلو می‌رود. مسافری که بتواند یک صندلی نیمه‌شکسته پیدا کند خیلی خوش‌شانس است. آن‌قدر آب در این منطقه کثیف است و بیماری‌های عفونی استوایی شایع است که همه از دل‌درد به خود می‌پیچند. به هر حال هرکسی بخواهد سالاد بخورد باید قبلش خوب فکرهایش را بکند.

امنیت نیز امری الله‌بختکی است. افراد مهم با چمدان‌های سنگینی که خودشان حمل می‌کنند بدون هیچ اسکنری از هر مرحله‌ای عبور می‌کنند. ماشین‌های چک کردن نیز اغلب مواقع خراب هستند و کار نمی‌کنند به همین خاطر افراد کار ماشین‌ها را انجام می‌دهند و صرفاً به دنبال این هستند که شما اسلحه به همراه دارید یا خیر.

سودان جنوبی درگیر جنگ است به همین خاطر هواپیماهای بسیارِ سازمان ملل از فرودگاه جوبا پرواز می‌کنند تا کمک‌ها و آذوقه‌ها را به دست افراد برسانند. جالب اینجاست که برخی افراد مسئول در فرودگاه با عینک‌های آفتابیِ بزرگ خود از ایجاد مانع برای این هواپیما احساس لذت می‌کنند و در نتیجه از ایجاد هیچ مانعی فروگذار نمی‌کنند. زمانی‌که افراد آغاز به حرکت می‌کنند به آنها اطمینان داده می‌شود که همه‌چیز روبه‌راه است اما وقتی قدم به فرودگاه می‌گذارند مدام یک جای کار می‌لنگد یا یک چیزی کم است. یکی مجوز چهارم را نگرفته و دیگری کمی دیر اقدام کرده‌است. گاهی باید برای کسب یک مجوز دوباره به شهر بازگشت و در نتیجه امکان دارد هواپیما هم بپرد.

جوبا سه پایانه دارد اما تنها یکی از آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال 2011 زمانی ‌که سودان جنوبی به استقلال دست پیدا کرد دولت تصمیم گرفت ساختاری هوایی از فولاد و شیشه و بتون بسازد؛ کارگرها در سال 2012 کار را آغاز کردند اما به محض اینکه پولی بابت این کار دریافت نکردند دست از کار کشیدند. در سال 2016 بالاخره دولت تصمیم گرفت پایانه‌ای در حد معمولی درست کند. اما آن هم نصفه‌کاره باقی ماند. در نهایت مسافران باید از همان پایانه اول استفاده کنند.

*خاطرات ماندگار

تشخیص اینکه کدام فرودگاه بدترین فرودگاه جهان است کار ساده‌ای نیست. شاید یکی از ساده‌ترین روش‌ها این باشد که ببینیم فرودگاه سایتی دارد که گزارشی سالانه در آن منتشر شده‌باشد یا خیر. به این ترتیب باید به فرم‌هایی دسترسی پیدا کنید که مسافران در آن به فرودگاه امتیاز داده‌اند. رتبه‌بندی‌ها بر اساس عدم امکانات در فرودگاه، عدم آسایش، خدمت‌رسانیِ ضعیف، غذای بد و سایر موارد است.

بر اساس رتبه‌بندی‌های صورت‌گرفته، جوبا بدترین فرودگاه در سال 2017 بوده‌است. محدودیت‌هایی که در این فرودگاه وجود دارد نیز به بدتر شدن کمک کرده‌است. البته احتمالات نظرات همراه با تعصب نیز در این رتبه‌بندی وجود دارد. جاهایی وجود دارند که کمتر کسی به آنها سر می‌زند یا اصلاً آنها را می‌بیند. جده در عربستان سعودی رتبه دوم را در این زمینه دارد. البته این فرودگاه واقعاً فرودگاه بدی نیست بلکه تنها یک مشکل دارد: در دوران حج تعداد زیادی مسافر به این فرودگاه هجوم می‌آورند و سعودی‌ها پس از این‌همه سال هنوز موفق نشده‌اند مکانیزمی طراحی کنند تا مسافران بتوانند با خیال راحت سفر خود را به پایان برسانند.

بخشی از این نظرات به انتظارات و توقع‌های مسافران نیز بستگی دارد. مثلاً در برخی از فرودگاه‌ها اگر هواپیمایی بدون برخورد به جایی روی زمین بنشیند همه مسافران آن را تشویق می‌کنند و از پرواز احساس رضایت می‌کنند. برخی مناطق نیز آن‌قدر توقع بالاست که مثلاً به خاطر کم بودنِ سرعت وای‌فای به آن امتیاز منفی می‌دهند. به این ترتیب توقعات باعث می‌شود مرز میان حقیقت و تخیل از بین برود. برخی از فرودگاه‌های یونانی دقیقاً به همین خاطر امتیاز بدی گرفته‌اند. اکونومیست با پژوهش‌های بسیاری که انجام داده و با در نظر گرفتن همین توقعات و در عین‌حال در نظر داشتنِ حقایق به این نتیجه رسیده که چند فرودگاه امریکایی جزو بدترین فرودگاه‌های جهان هستند. در این بین فرودگاه واشنگتن‌دالز بدترین فرودگاه محسوب می‌شود. میامی نیز یکی از بدترین فرودگاه‌هایی است که می‌تواند در دنیا وجود داشته‌باشد. به هر حال همه اینها می‌توانند خاطره‌ساز نیز باشند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر