عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می گوید:

مدیریت منابع آب متناسب با شرایط بحرانی در کشور نیست

تاريخ 1396/11/25 ساعت 09:56

مکانیزه کردن کشاورزی لازم و حتی ضروری است ولی به دلیل کشاورزی سنتی که ما داریم و مخصوصا کوچک بودن اراضی که ما در کشور داریم کار استفاده از سیستم های نوین بسیار مشکل خواهد بود

حداقل یک دهه است مسئولان کشور اعلام می کنند، زنگ خطر بحران آب در کشور به صدا درآمده است و برنامه هایی را برای مقابله با این بحران آغاز کرده اند، اما سوال اینجا است که چقدر از این اقدامات به نتیجه رسیده است؟ سوالی که احمد صادقیان عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و کمیسیون کشاورزی در پاسخ به آن می گوید:« حرکت هایی صورت گرفته است و برنامه هایی آغاز شده ولی به اعتقاد من اصلا این ها کافی نیست و باید اقدامات جدی در دستور کار قرار بگیرد؛ ببنید بحث کم آبی در کشور ما بسیار جدی و حتی بحرانی است و باید متناسب با شرایط در این زمینه مدیریت صورت گیرد که هم اکنون شاهد آن نیستم. اصلا چرا ما اجازه می دهیم در کشور مشکلات آنقدر حاد شود که تازه به فکر بیفتیم؛ شما بحث کم آبی را در اکثر کشورهای دنیا شاهد هستید ولی بسیاری از کشورها با این موضوع جدی برخورد کردند؛ مثلا در کالیفرنیای آمریکا 10 سال پیش زنگ خطر کمبودهای آب به صدا در آمد ولی مدیریت درست منابع صورت گرفت تا جایی که الان می بینیم در کنار کشاورزی و... مدیریت منابع هم صورت گرفته است و اصلا بحث به بحران کشیده نشده است.»

صادقیان می گوید:« مشکلات کم آبی در کشور ما بسیار جدی است، البته این یک چالش مهم جهانی است که کشور ما هم به صورت حاد در گیر آن شده است و چشم امید ما به مدیریت آب در کشور است زیرا میزان بارندگی ها و... خارج از اراده ما هست ولی چیزی که ما می توانیم انجام دهیم بحث مدیریت منابع و نحوه استفاده از ذخایر است.

او در ادامه به مکانیزه کردن کشاورزی و استفاده از سیستم های نوین آبیاری اشاره کرد و گفت:« مکانیزه کردن کشاورزی لازم و حتی ضروری است ولی به دلیل کشاورزی سنتی که ما داریم و مخصوصا کوچک بودن اراضی که ما در کشور داریم کار استفاده از سیستم های نوین بسیار مشکل خواهد بود. باید بتوانیم مدیریت خاصی را با این شرایط داشته باشیم. میانگین اراضی کشاورزی ما در حال حاضر زیر 4 هکتار است و این کوچک بودن زمین ها کار را بسیار سخت خواهد کرد، کشاورزی در حال حاضر در کشور ما سنتی و معیشتی است.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران همچنین درباره اینکه استفاده از سیستم های نوین آبیاری قطره ای و... چقدر در سال های گذشته توانسته به کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی کمک کند، می گوید:« بعید می دانم که خیلی سهم مصرف آب در حوزه کشاورزی به خاطر استفاده از سیستم های نوین آبیاری کاهش یافته باشد زیرا بهره گرفتن از این روش ها خیلی گسترده نبوده است. ما زمانی به موفقیت خواهیم رسید که اعلام کنیم با مکانیزه کردن کشاورزی و استفاده از روش های نوین آبیاری توانسته ایم بهره وری و برداشت محصول را بالاتر ببریم و مثلا این تعداد چاه ها را ببندیم و یا بهره برداری از آن ها را کاهش دهیم؛ متاسفانه در حال حاضر آماری از این ها وجود ندارد.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر