تنش در روابط شرکای تجاری بزرگ دنیا بالا گرفته است

مشکل ترامپ با سیاست تجاری اروپا چیست؟

تاريخ 1396/11/15 ساعت 13:19

پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهوری آمریکا تنش‌های تجاری در سطح جهان بالا گرفته است و زمزمه‌های یک جنگ تجاری با چین هم شنیده ‌می‌شود.

آمریکا از پیمان تجاری حوزه اقیانوس آرام (Trans Pacific)خارج شده و برای خروج از پیمان تجاری آمریکای شمالی، نفتا، نیز برنامه‌ریزی کرده است. اروپاییان هم از سیاست‌های خصمانه و حمایت‌گرایانه ترامپ از اقتصاد داخلی بی‌نصیب نمانده‌اند و زمزمه‌هایی مبنی بر بالا گرفتن تنش تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا شنیده ‌می‌شود. شبکه خبری یورونیوز برای یافتن چرایی این تنش پای صحبت چند تن از کارشناسان و متخصصان امر تجارت در اروپا نشسته است.

 

به گزارش سایت خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به نقل از یورونیوز، ترامپ به تازگی در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی بریتانیایی سیاست تجاری اتحادیه اروپا را بسیار نامنصفانه توصیف کرد و قول داد که انتقام‌گیری خواهد کرد. او گفت: من مشکل زیادی با اتحادیه اروپا دارم و این ممکن بیشتر از یک اختلاف‌نظر باشد و منجر به اقدام عملی شود.

 دونالد ترامپ با بیان این عبارت هشدار داد که موضع اروپاییان در برابر آمریکا غیرمنصفانه است و این ‌می‌تواند او را وادار کند به مقابله به مثل بپردازد.

بر اساس این گزارش، ترامپ به طور مکرر کشور‌های دیگر را به سیاست نامنصفانه تجاری با آمریکا متهم ‌می‌کند و با همین بهانه در نخستین اقدامش پس از راهیابی به کاخ‌سفید آمریکا را از پیمان تجاری دوازده‌گانه حوزه اقیانوس آرام خارج کرد.

در واکنش به اظهارات ترامپ، اتحادیه اروپا به تازگی اعلام کرد که به سرعت در مقابل هر گونه حرکت محدودکننده صادرات اتحادیه اروپا واکنش نشان خواهد داد.

اظهارات خصمانه ترامپ، ناظران اروپایی را سردر گم کرده است چرا که آنان بر روابط مستحکم تجاری دو طرف حساب باز کرده بودند. برابر گزارش 2016 صندوق بین‌المللی پول، آمریکا و اتحادیه اروپا بزرگترین بازار‌های صادراتی یکدیگرند و پس از چین ‌می‌توانند به عنوان سومین شریک تجاری هم باشند. حال چه اتفاقی افتاده که رییس‌جمهوری آمریکا موضعی انتقادی در قبال اتحادیه اروپا اتخاذ کرده است؟

در پاسخ به این پرسش کار شناسان تجاری به یورونیوز گفتند کسری تراز تجاری با اروپا ‌می‌تواند یکی از علت‌های این موضع گیری منفی ترامپ باشد.

ماریا گارسیا، استادیار دانشگاه باث با اشاره با اظهارات ترامپ گفت: ما اکنون ‌می‌دانیم رییس‌جمهور ترامپ کسری تجاری آمریکا با اروپا را یک عامل بازدارنده در تجارت دو کشور ‌می‌داند. طی سال‌های اخیر اتحادیه اروپا در صادرات خدمات به آمریکا مازاد تجاری داشته که در مجموع به 15.3 میلیارد یورو ‌می‌رسد.

 

استیو ایونت, استاد تجارت بین‌الملل و اقتصاد در سوییس نیز همداستان است که کسری تجاری آمریکا با اروپا ‌می‌تواند یکی از علل گله‌مندی ترامپ از اتحادیه باشد. به گفته وی اینکه آلمانی‌ها ‌می‌توانند خودروی بیشتری در آمریکا بفروشند و خودرو‌های آمریکایی کمتر در آلمان طرفدار دارد، ‌می‌تواند با سیاست تجاری آلمان مرتبط باشد ولی این واقعیت که آمریکایی‌ها به خودرو‌های باکیفیت آلمانی تمایل دارند، ترامپ را نگران ‌می‌کند. ایونت گفت: یک قاعده طلایی در تجارت وجود دارد که ‌می‌گوید «تجارت هر محصولی بین هر جفت کشور باید به صورت متعادل باشد» بنابر این کسری تجاری ‌می‌تواند بهانه‌ای باشد که آمریکا و متحدانش با تمسک به آن سیاست‌های حمایت‌گرایانه خود را به هر قیمتی توجیه کنند.

این کارشناس اقتصادی هم‌چنین معتقد است که مالیات بر ارزش افزوده یکی دیگر از اختلافات اساسی و مهم بین اتحادیه اروپا و آمریکاست. او گفت: مالیات بر ارزش افزوده در اتحادیه اروپا بین 17 تا 27 درصد است اما این مالیات مشمول کالا‌های اروپایی در خارج از این بلوک اقتصادی نمی‌شود. سیستم مالیات در اتحادیه اروپا بسیار پیچیده است به عقیده متخصصان این سیستم، کسب‌وکار اروپاییان در خارج از اتحادیه را تسهیل ‌می‌کند؛ همچنان که این اتفاق برای اروپایی‌ها در آمریکا افتاده است.

از سوی دیگر کارشناسان مقررات تجاری اتحادیه اروپا را نیز یکی دیگر از عوامل انتقاد‌های ترامپ به سیاست تجاری اتحادیه ‌می‌دانند. بازار اتحادیه اروپا چارچوب‌های مقرراتی بزرگی دارد. ایونت گفت: آمریکا نگرانی زیادی در خصوص موانعی که اتحادیه اروپا بر واردات مواد غذایی و کشاورزی ایجاد کرده، دارد. به جز بخش کشاورزی در سایر موارد رژیم تجاری آمریکا و اروپا رژیمی باز و آزاد است.

 

اما در مورد ادعای ترامپ مبنی بر غیرمنصفانه بودن سیاست تجاری اتحادیه اروپا کارشناسان هم داستانند که این ادعا غیرواقعی است. آنان بر این باورند که ادعای ترامپ بیشتر به کار سیاست‌ها و رفتار‌های پوپولیستی‌اش ‌می‌آید.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر