اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: یحیی آل اسحاق، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

یک پیام و 2 نکته درباره تصمیم فروش اموال قاچاق به نفع دولت

تاريخ 1396/10/20 ساعت 14:38

دولت و مجلس می خواهد از تمام امکانات موجود استفاده کند و به قول معروف کار به جایی رسیده که از هر فرصتی برای درآمدزایی باید بهره برد.

یحیی آل اسحاق

کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای فروش اموال در اختیار سازمان تملیکی به منظور افزایش درآمدزایی دولت را مجاز شمرده است. این اقدام مجلس در بازه زمانی بررسی لایحه بودجه آثاری دارد و البته پیامی. پیام این است که دولت از نظر درآمدی و مجلس از نظر تنظیم بودجه به مشکل خورده اند و درآمد و هزینه ها در بودجه با هم نمی خواهند. به این دلیل دولت و مجلس می خواهد از تمام امکانات موجود استفاده کند و به قول معروف کار به جایی رسیده که از هر فرصتی برای درآمدزایی باید بهره برد.   

نکته دوم در ارتباط با اموالی است که در اختیار سازمان تملیکی به دلیل عدم ورود از مبادی رسمی و پرداخت تعرفه وارداتی قرار گرفته است. این اموال قاچاق به طور عمده از استاندارد لازم برای عرضه در بازار داخلی برخوردار نیست. علاوه بر عدم پرداخت عوارض گمرکی این اقلام سلامت عمومی جامعه را به خطر خواهند انداخت و با استانداردهای ملی همخوانی ندارد بنابراین ورود آن به بازار داخل چه توجیهی می تواند داشته باشد؟

نکته سوم اینکه به طور معمول فلکه بازرگانی دست دولت است تا با تعیین میزان و تعرفه مقرر در هر زمان که منافع تولیدکننده داخلی ایجاب می کرد، حجم واردات را کم و زیاد کند. کالای قاچاق علاوه بر به خطر انداختن سلامت عمومی جامعه به دلیل عرضه ارزان در بازار به منافع تولیدکننده آسیب می زند. گزارش ها نشان می دهد که نزدیک به 20 میلیارد دلار کالای قاچاق کشف می شود. در شرایطی که بازار داخل با مشکل کمبود تقاضا رو به روست عرضه این میزان کالا چه توجیهی می تواند داشته باشد؟ حتی اگر دولت از این کالا برای تامین اموال دولتی استفاده کند باز هم آثار زیان بار آن برای تولیدکننده داخلی باقی است.

دولت و مجلس باید در شرایط فعلی هزینه و فایده کنند و با در نظر گرفتن کلیه ابعاد این تصمیم آن را به مرحله اجرا برسانند. در شرایط فعلی بازار داخلی با مشکل تقاضا رو به روست و تولید در عمل با کمتر از 50 درصد از ظرفیت فعالیت می کند. در این شرایط آیا می صرفد که دولت به اموال قاچاق به چشم یک منبع درآمد نگاه کند؟ به نظر می رسد که روش بهتر در این زمینه سودبردن دولت از درآمد حاصل از صادرات مجدد محصولات قاچاق است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر