اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: مهدی معصومی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

جنگ با آنفولانزای مرغی تمام می‌شود؟

تاريخ 1396/09/27 ساعت 12:28

تا زمان تغییر سیستم مرغداری در ایران باید با این بیماری بجنگیم، تلفات بدهیم و آثار زیان‌بارش را تحمل ‌کنیم.

مهدی معصومی اصفهانی

 آنفولانزای مرغی که منجر به کشتار وسیع مرغ‌های تخم‌گذار و تغییر قیمت در بازار شده، معضلی است که در چند سال اخیر دامان صنعت مرغ و طیور ایران را گرفته است. نمی‌توان پایانی برای این معضل در نظر گرفت. بیماری پرندگان سالانه در ایران توسعه پیدا می‌کند و کاری از ما برای کنترل این بیماری برنمی‌آید. هرسال آثار مخرب آن را در صنعت مرغ و بازار مصرف می‌بینیم اما قادر به کاهش این آثار نیستیم چراکه آنفولانزای مرغی یک مسئله جهانی است و تمام کشورهای دنیا را درگیر کرده است و البته مقابله با آن نیازمند تغییراتی اساسی در سیستم مرغداری ایران و دیگر کشورهاست.

ارتقای Bio security  یکی از مهم‌ترین اصول در کنترل بیماری و عدم درگیری گله‌ها به این ویروس است. امنیت بیولوژیکی و پاک‌سازی محیط پرورش و کشتار مرغ فرایندی زمان‌بر و سخت است. تغییر استانداردها و حساسیت‌های بهداشت، حفاظت بیشتر از محیط و ... از اقداماتی  است که باید با توجه بیشتر سازمان دامپزشکی همراه شود. جابه‌جایی مرغداری‌ها و ایجاد محیط‌های جدید و بهداشتی برای پرورش مرغ ضروری است. در این زمینه بحث تنها تکنولوژی نیست بلکه بیشتر حساسیت‌های بهداشتی مدنظر  است و در این مسیر سازمان دامپزشکی باید به تغییر استانداردهای لازم در  محیط مرغداری‌ها اقدام کند.  اکنون بیشتر کشورها در قاره آمریکا و اروپا درگیر آنفولانزای مرغی شده‌اند اما تنها چند کشور از جمله تایلند توانستند شرایط را تغییر دهند. تایلند با افزایش حساسیت‌های بهداشتی در جابه‌جایی  مرغ‌ها، فرایند حمل‌ونقل، کشتار، صدور شناسنامه و اعمال پروتکل‌های مربوط به چگونگی پذیرش مرغ‌های مهاجر، کشتار و انتقال آن‌ها جلوی شیوع این بیماری در مرغداری‌هایش را گرفته است.

تا زمانی که این تغییرات اساسی در ساختار مرغداری‌های ایران هم ایجاد نشود، با آنفولانزای پرندگان دست‌وپنجه نرم می‌کنیم و سالانه شاهد کشتار حجم وسیعی از مرغ‌ها، تغییر قیمت در بازار و اتلاف منابع در این صنعت خواهیم بود. در مناطقی از ایران تعداد مرغداری‌ها بیشتر است و به دلیل افزایش میزان آلودگی در این مناطق، سال آینده جوجه ریزی کمتر انجام می‌شود درنتیجه تولید کاهش پیداکرده و قیمت هم کاهش پیدا می‌کند. از سوی دیگر امکان واردات مرغ به دلیل درگیری دیگر کشورها هم وجود ندارد و تا زمان تغییر سیستم مرغداری در ایران باید با این بیماری بجنگیم، تلفات بدهیم و آثار زیان‌بارش را تحمل ‌کنیم تا دوباره گله‌ها جایگزین شوند و از گله‌های جدید با  حساسیت‌های بیشتر بهداشتی مراقبت کنیم.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر