رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای:

دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت سوخت ندارد

تاريخ 1396/09/04 ساعت 13:11

رئیس سازمان راهداری با بیان اینکه دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش بهای سوخت ندارد، گفت: برای کامیون‌ها تا 70 درصد و برای اتوبوس‌ها حداکثر 50 درصد قیمت تسهیلات نوسازی ناوگان ارائه می‌شود.

منبع: فارس

 داود کشاورزیان امروز در حاشیه سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) با محوریت سیاست‌های بهبود ایمنی ترافیک و جهت‌گیری آتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با وجود آنکه نرخ سوخت در ایران ارزان است و حمل و نقل شخصی مزیت پیدا کرده است، اما دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت سوخت ندارد.

وی اظهار داشت: فرسودگی ناوگان عمومی هم به دلیل پایین بودن نرخ سوخت است زیرا انگیزه‌ای برای نوسازی ایجاد نمی‌شود.

کشاورزیان افزود: با وجود آنکه مجوز قانونی بابت اخذ عوارض از گازوئیل برای اختصاص سازمان راهداری و بهسازی جاده‌ها و نوسازی ناوگان داریم اما این رقم اختصاص نیافته است. 

وی افزود: در این راستا هیچ پیشنهادی بابت افزایش نرخ سوخت در هیچ یک از بخش‌های مرتبط مطرح نشده است. 

کشاورزیان درباره نوسازی ناوگان عمومی جاده‌ای اظهار داشت: از محل منابع داخلی سازمان راهداری بین 70 تا 80 درصد قیمت خودرو از طریق وام ارزان‌قیمت تسهیلات نوسازی ارائه می‌شود. 

وی ادامه داد: برای نوسازی اتوبوس‌ها به دلیل قیمت گران آنها (تا 850 میلیون تومان) سقف تسهیلات ما کمتر از 50 درصد است.

رئیس سازمان راهداری درباره سود تسهیلات نیز اظهار داشت: این تسهیلات برای مینی‌بوس‌ها با نرخ سود 6 درصد و برای اتوبوس و سواری با نرخ سود 8 و 9 درصد است. 

وی گفت:‌برای نوسازی ناوگان باری نیز با استفاده از منابع در اختیار وزارت نفت قراردادی با خودروسازهای داخلی داریم که به مالکان ناوگان 35 ساله باری تا 70 درصد تسهیلات نوسازی می‌دهیم.

کشاورزیان با بیان اینکه قرارداد نوسازی 65 هزار دستگاه کامیون منعقد شده است،‌گفت: متأسفانه به دلیل پایین بودن نرخ سوخت در ایران مالکان ناوگان فرسوده و پرمصرف تمایلی برای نوسازی ناوگان ندارند و این منطقی نیست. 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر