سی ان ان مانی منتشر کرد

بحران ونزوئلا عمیق تر می شود

تاريخ 1396/08/24 ساعت 07:00

ونزوئلا، کشوری با بحران انسانی است که از پرداخت بدهی هایش قصور کرده و می تواند عواقب وخیم تری در انتظارش باشد.

 طبق گزارشی که S&P Global Ratings روز دوشنبه منتشر کرد، این کشور آمریکای جنوبی از پرداخت بدهی های خود قصور کرده است. این آژانس همچنین گفت: فرصت 30 روزه برای پرداختی بدهی منقضی شده است.

بدهی ها می تواند یکسری خطرات به دنبال داشته باشد و کمبود موادغذایی و پزشکی در ونزوئلا را تشدید کند.

اگر دارندگان اوراق قرضه خاص درخواست بازپرداخت کامل و فوری داشته باشند، می تواند مشکلاتی ایجاد کند. از آنجایی هم که ونزوئلا پولی برای پرداخت کلیه اوراق قرضه خود ندارد، سرمایه گذاران می توانند بعد از آن دارایی های کشور –در ابتدا بشکه های نفت- خارج از مرزها را در اختیار بگیرند.

ونزوئلا به جز نفتی که در خارج از کشور می فروشد، درآمد معنی دار دیگری ندارد. در عین حال، سال هاست که دولت برای شهروندانش دارو و غذای کافی ندارد. در نتیجه ونزوئلایی ها ساعت ها در انتظار خرید غذا هستند و در بیمارستان ها می میرند و به منابع اساسی دسترسی ندارند.

اگر سرمایه گذاران محموله های نفتی را در اختیار بگیرند، کمبود موادغذایی و پزشکی به سرعت افزایش می یابد.

فرناندو فریجیدو، تحلیل گر Economist Intelligence Unit می گوید: این ماجرا غم انگیز است. بحران انسانی بسیار وخیم شده و نمی توان تصور کرد بحران بعدی چیست.

با این حال روشن نیست که دارندگان اوراق قرضه چه اقداماتی انجام خواهند داد. آرژانتین هم زمانی شرایط مشابه ونزوئلا را دارد. دارندگان اوراق قرضه با دولت برای حدود 15 سال تا سال 2016 مقابله می کردند.

براساس گزارش  Harvard Law Roundtable ونزوئلا و شرکت نفتی دولتی آن PDVSA، به تنهایی بیش از 60 میلیارد دلار به دارندگان اوراق قرضه بدهکارند. در مجموع کشور 196 میلیارد دلار بدهکار است.

فراتر از پرداخت صورت حساب ها، ونزوئلا مقداری هم پول به چین، روسیه، ارائه دهندگان خدمات نفتی، هواپیماهای ایالات متحده و بسیاری از نهادهای دیگر بدهکار است.

دولت ونزوئلا بدهی هایش –و همچنین ناتوانی در پرداخت آن- را نتیجه جنگ اقتصادی طولانی مدت با ایالات متحده می داند. دولت ترامپ تحریم های مالی علیه دولت ونزوئلا و شرکت نفتی دولتی این کشور وضع کرده است. همچنین بانک های ایالات متحده از تجارت یا سرمایه گذاری در بدهی های جدید ونزوئلا منع شده اند.

اما کارشناسان می گویند، رژیم پوپولیستی ونزوئلا که از سال 1999 به قدرت رسیده مقصر است. آنها قیمت همه چیز از یک فنجان قهوه تا یک مخزن گاز را برای ایجاد محصولات مقرون به صرفه برای توده مردم ثابت نگه داشته بودند. سال هاست که رهبران ونزوئلا نرخ ارز را برای پول خود، بولیوار، ثابت نگه داشته اند.

این حرکت، یکی از عوامل موثر در کمبود موادغذایی بود. کشاورزان نمی تواند محصولات خود را با قیمت پایین به فروش برسانند، چرا که هزینه تولید آنها بسیار بالاست. واردکنندگان هم موادغذایی حمل نمی کنند. آنها می دانند که مجبور به فروش موادغذایی، با قیمتی بسیار پایین تر از مقداری که در بندر پرداخته اند، می شوند.

زمانی که کمبود موادغذایی بدتر شود، بازارسیاه غیرقانونی تشکیل خواهد شد و فروشندگان، کالاهای اساسی را با قیمت های بسیار بالاتر می فروشند. تورم افزایش یافته و بولیوار بی ارزش خواهد شد.

یک دلار امریکا، در حال حاضر 55200 بولیوار خریداری می شود. در ابتدای سال، هر دلار حدود 3200 بولیوار ارزش داشت. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که نرخ تورم ونزوئلا در سال جاری 650 درصد و در سال 2018، 2300 درصد خواهد بود.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر