رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران

آیین نامه زلزله و قوانین مرتبط با ساخت و ساز در کشور درست رعایت نمی شود

تاريخ 1396/08/23 ساعت 10:14

بعد از وقوع زلزله بوئین زهرا در کشور در سال 1347 آیین نامه زلزله در کشور تدوین شد و تمام ساخت و سازهای کشور ملزم به رعایت این آیین نامه شدند اما سوال این است که آیا واقعا رعایت شد؟ اگر می شد ما در این سال ها و زلزله های بعدی واقعا شاهد این حوادث تلخ و تا این اندازه شاهد ریزش ساختمان ها نبودیم الان از سال 1347 حدود 50 سال می گذرد.

محمد امیرزاده  رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران و از کارشناسان عمران کشور می گوید باوجود اینکه آیین نامه زلزله و قوانین متعددی روی بحث ساخت و ساز اصولی در کشور وجود دارد ولی به دلیل عدم اجرای درست این قوانین و آیین نامه زلزله و نظارت درست و اصولی، شاهد تخریب شدید ساختمان ها و سازه های نو ساز در جریان زلزله ها در کشور هستیم.

در دو روزی که از وقوع زلزله در شهرهای مرزی غرب کشور می گذرد بخشی از تصاویری که بیش از همه در شبکه های اجتماعی دست به دست شده است مربوط به تخریب ساختمان های مسکن مهر است، ساختمان هایی که بخش مهمی از سازه آن ها که قرار بود در برابر زلزله هایی تا 8 ریشتر مقاوم باشند، حالا ریخته است. علاوه بر مسکن مهر ساختمان بیمارستان نوساز سرپل ذهاب که به تازگی افتتاح شده بود و حالا بخش های زیادی از آن فروریخته هم سوالات بسیاری را ایجاد کرده است که مشکل اصلی کجاست؟

امیرزاده که عضو هیات نمایندگان اتاق تهران است، در پاسخ به این سوال می گوید:« مشکل اصلی در امضا فروشی به وجود آمده است، شما به عنوان کسی که می خواهید سازه ای را بسازید در زمان ساخت با چندین و چند امضا رو به رو هستید، طراح تاسیسات، ناظر تاسیسات، طراح سازه، ناظر سازه و... که تنها پولی دریافت می کنند و برگه ها رو امضا می کنند ولی اصلا نظارتی ندارند و کارشان را اصولی انجام نمی دهند. مشکل ما این است که چرا صاحب و مالک حق انتخاب ناظر را نباید داشته باشد؟»

او در ادامه با اشاره به تدوین قوانین و آیین نامه ها می گوید:« بعد از وقوع زلزله بوئین زهرا در کشور در سال 1347 آیین نامه زلزله در کشور تدوین شد و تمام ساخت و سازهای کشور ملزم به رعایت این آیین نامه شدند اما سوال این است که آیا واقعا رعایت شد؟ اگر می شد ما در این سال ها و زلزله های بعدی واقعا شاهد این حوادث تلخ و تا این اندازه شاهد ریزش ساختمان ها نبودیم الان از سال 1347 حدود 50 سال می گذرد. توجه داشته باشید بعد از زلزله های طبس، رودبار و بم هم باز شاهد بازنگری و سختگیری های بیشتر در آیین نامه بودیم ولی واقعیت این است که اتفاقی رخ نداده است و همچنان شاهد تخریب سازه های جدید در زلزله ها هستیم. علاوه بر این آیین نامه در قوانین مربوط به گرفتن پروانه ساختمان هم بر ساخت و ساز اصولی تاکید بسیار شده است ولی می بینیم که متاسفانه نظام مهندسی نظارت کافی را انجام نمی دهد و بیشتر شاهد امضا فروشی هستیم تا رعایت وظایف اصولی نظارت و...»

امیرزاده با اشاره به اینکه باید به تخلفات صورت گرفته در ساخت و سازها به صورت جدی رسیدگی شود، می گوید:« متاسفانه شاهدیم که به صورت دقیق و با حساسیت بالا به تخلفاتی که در نظارت و ساخت صورت می گیرد رسیدگی نمی شود و حاصل این موضوع چیزی جز شرایط کنونی نیست. الان در جریان زلزله رخ داده باید به پرونده ساختمان های نوسازی که ریخته اند مانند مسکن های مهر رسیدگی شود زیرا ناظران در میزان تخریب ها سهیم هستند. توجه داشته باشید که اگر یک سازه ای حتی روی گسل هم قرار داشته باشد با رعایت اصول و ایمنی مشخص امکان ساخت سازه وجود دارد و تنها باید مسائل و مقررات رعایت شوند.»

رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران همچنین پیشنهاد می دهد که:« به اعتقاد من کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی باید به این بحث ورود پیدا کند و با بازنگری در اختیارات سنتی که هم اکنون به نظام مهندسی و... داده شده و اضافه شدن بیمه ها و اجباری شدن آن ها علاوه بر اینکه جلوی حوادث احتمالی را بگیرد، میزان آسیب ها را بعد از زلزله های مشابه به شدت کاهش دهد و روندبازسازی ها را تسریع کند.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر